Egyszerűsíteni kellene az uniós források elosztását

Átlagon felüli mértékben bíznak a magyar cégvezetők az Európai Unió innovációs erejében, a siker érdekében azonban az uniós forrásokhoz való egyszerűbb hozzáférést sürgetik – mutat rá az Ernst & Young legfrissebb európai felmérése. Az Ernst & Young három pontos javaslatcsomagja szerint a siker záloga a technológia-transzfer, az infrastruktúra fejlesztése és a magántőke bevonása.

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A magyarországi válaszadók több mint kétharmada szerint javult az Európai Unió innovációs politikája, szemben az uniós átlag 38 százalékával. A magyar vállalatvezetők optimisták a jövőt illetően is: 84 százalékuk úgy véli, hogy jövőre is javulás várható ezen a területen, szemben a 69 százalékos átlaggal – derül ki az Ernst & Young „Mozgásba hozni Európát” című felméréséből.

Átláthatóbbá válik a kínálat
„A hazai intézményi struktúrában a közelmúltban megvalósított egyszerűsítési lépések átláthatóbbá teszik a KFI források kínálatát és adminisztratív szempontból könnyítenek azok elérhetőségén” – mondta Bindics Judit, az Ernst & Young Államigazgatási Szolgáltatások Üzletágának vezetője.
Bonyolult eljárások

A felmérésben részt vevő tagállamok közül Magyarországon volt a legmagasabb azoknak az aránya, akik szerint egyszerűbbé kell tenni az uniós források elérését. A válaszadók 98 százaléka szorgalmazta ezt, az európai átlag 84 százalék volt.

Ugyanakkor a magyar válaszadók az átlagnál kevésbé voltak kritikusak abban a tekintetben, hogy az unió innovációs politikája összhangban áll-e a gazdasági szereplők igényeivel: mindössze 55 százalékuk mondta azt, hogy sikertelenek az ilyen jellegű próbálkozások, szemben az átlagos 72 százalékkal. Ezzel összhangban a válaszadók döntő többsége hangsúlyozta, hogy formális keretekre van szükség az iparági szereplők közötti rendszeres párbeszéd elősegítése érdekében – mutat rá az Ernst & Young felmérése.

Lehetséges szövetségek

A magyar vállalati döntéshozók szerint az EU-nak leginkább az Egyesült Államokkal és Kínával kellene szorosabb szövetségre lépnie, hogy a közösség versenyképesebbé váljon. Európai szinten is az amerikai szövetséget szorgalmazzák a cégvezetők, ráadásul több mint kétharmaduk szerint az Egyesült Államok innovációs politikája jelenleg sikeresebb, mint az unióé.

A siker záloga

„Az Ernst & Young felméréséből is egyértelműen kitűnik, hogy az unió innovációs politikájának alakításában és véghezvitelében szorosabb együttműködésre van szükség az üzleti és a politikai döntéshozók között. Emellett cél a privát szektor jelenleginél nagyobb mértékű bevonása a kutatás-fejlesztési programok finanszírozásába” – mondta Bindics Judit.

Javaslatcsomag

A felmérés eredményei alapján az Ernst & Young egy hárompontos javaslatcsomagot állított össze, mely szerint az Európai Unió versenyképességének zálogát a technológiatranszfer, az infrastruktúra és a magántőke jelenti.

A felmérésről
Az elemzés alapját egy, a 15 EU tagország 680 cégvezető megkérdezésével készült tanulmány képezi, amely a kormányzat és az innováció közötti összefüggésekről készített harmadik közös összeállítása az Ernst & Young és a Centre for European Policy Studies szakembereinek. A felmérésben a következő országok vettek részt: Nagy-Britannia, Hollandia, Franciaország, Írország, Belgium, Finnország, Svédország, Ausztria, Magyarország, Lengyelország, Görögország, Spanyolország és Portugália.
Az uniós innovációs politikának elő kell segítenie a felsőoktatás és az üzleti világ közötti együttműködéseket és technológiai transzfereket, fókuszba állítva az oktatást és a gyakorlati tudást. Ezt az irányt a válaszadók 95 százalékban támogatták.

Mivel a kutatás-fejlesztéshez kapcsolódó befektetési döntésekben meghatározó szerepet játszik az infrastruktúra minősége, a PPP-konstrukciók alkalmazását sürgetné a szükséges fejlesztésekben az Ernst & Young. A megkérdezettek körében ez szintén egyöntetű támogatottságra talált.

A válaszadók több mint 70 százaléka értett egyet abban, hogy a kutatás-fejlesztési programokban nagyobb szerepet kell játszaniuk a nagyvállalatoknak, amelyek közvetítőként működhetnek a kis- és középvállalati körből kikerülő beszállítóik felé.

Egyre jobban bíznak a cégek az uniós pénzesőben
Az európai uniós pályázati lehetőségek megítélését illetően pozitív elmozdulás figyelhető meg a hazai kkv-k körében. Egyre több vállalkozás talál olyan pályázati kiírást, amely érdekelheti őt, a rendelkezésre álló keretek ugyanakkor szűkülnek.
 

Véleményvezér

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján 

A magyar jogásztársadalom levizsgázott.
Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában

Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában 

A makulátlanság egy elengedhetetlen szempont Norvégiában.
Lengyelországnak jót tett a kormányváltás

Lengyelországnak jót tett a kormányváltás 

A lengyel gazdasági csoda nem három napig tart.
Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában

Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában 

Mindenképpen javítani kellene a finanszírozáson.
Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek

Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek 

A világgazdaság számai egyre javulnak, miközben a magyar államháztartás senyved.
Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben

Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben 

Tényleg ciki Brüsszelben az idegen nyelvet alig tudó magyar képviselők jelenléte.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo