Ezt várhatjuk az e-számlától

Bár a cégek számára központi kérdés a működési költségek csökkentése, az e-számlázás egyelőre nem nagyon terjedt el. A Számlaközpont szakértője segít megtudni, hogy milyen konkrét előnyöket remélhet, aki vált!

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A cégek életében két szempont jelentősége növekedett az elmúlt években: a költségek csökkentése, valamint az adószabályoknak és NAV-előírásoknak való megfelelés. A költségek visszafogása mindig fontos szerepet játszott: a válság óta ezt főként a belső folyamatok hatékonyabbá tételével érik el. Ezt szolgálja például a digitalizálás, amelynek kényelmi funkciói is vannak – például a könnyebb, gyorsabb keresés. A céges működés is összetettebbé válik, ezért a vezetőknek szükségük van a folyamatok jobb átláthatóságára. Mára a vállalatok napi életének részévé váltak a felhő alapú szolgáltatások, amelyet a mobilitás és az adatok folyamatos elérése iránti igény fűt.

Az e-számla kibocsátás:
Minden számlának – elektronikus vagy hagyományos – hármas feltételrendszernek kell megfelelnie. A kiállítástól az előírt megőrzési idő végéig biztosítani kell az eredet hitelességét, a tartalom sértetlenségét és az olvashatóságot. A törvény szerint ezek a feltételek bármely olyan üzleti ellenőrzési eljárással biztosíthatóak, amelyik a számla és a termékértékesítés vagy a szolgáltatásnyújtás között megbízható ellenőrzési kapcsolatot biztosít.
A törvény azt is meghatározza, hogy mi minősül e-számlának: „Az elektronikus számla (e-számla) nem más, mint az áfa-törvényben (2007. évi CXXVII. törvény az általános forgalmi adóról) meghatározott tartalommal bíró számla vagy egyszerűsített számla, melyet elektronikus formában bocsátottak ki, valamint fogadtak be.
Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy elektronikus kibocsátás az is, ha egy kinyomtatott papír számlát beszkennelnünk és pdf-formátumban e-mailben továbbítunk mindenféle hitelesítés nélkül. A jogszabályváltozás következtében nem kötelező a kiállítás idejében elektronikus aláírást és minősített időbélyegzőt elhelyezni az elektronikus számla dokumentumon, de ez esetben biztosítani kell a megbízható ellenőrzési kapcsolatot. E-számlák esetében a törvényben korábban is szereplő módszerek, így például a fokozott biztonságú elektronikus aláírással és időbélyegzővel ellátott számla vagy az EDI rendszerben létrehozott és továbbított számla továbbra is elfogadható ennek biztosítására.
Annak ellenére, hogy Magyarországon 2004 óta a jogszabályi háttér adott, a vállalkozások csupán elenyésző része élt eddig az elektronikus számlázás nyújtotta előnyökkel. Az elmúlt években elsősorban a nagyvállalatok vezettek be digitális bizonylatolást, többnyire a magas költségek miatt, azonban mára a kis és közepes méretű cégek is egyre inkább nyitottak. Ennek oka elsősorban a bevezetési költség csökkenése, az azonnali megtakarítás, illetve az egyszerű alkalmazhatóság.

Becslések szerint itthon éves szinten kb. 600 millió papír alapú számla mellett csupán 12–15 millió elektronikus számla készül. Ez 2-3 százalékos penetrációt jelent, míg az Európai Unió átlaga eléri a 20 százalékot.

Amit talán kevesen tudnak; éves szinten akár 75–80 százalékos megtakarítást eredményezhet a papír alapú számlázásról való áttérés az elektronikusra, ugyanis ez utóbbi esetében nincs nyomtatási és postázási költség. A közhiedelemmel ellentétben egy vállalkozás számára az elektronikus számlázás bevezetése nem igényel hosszadalmas és bonyolult előkészítő szakaszt, mindössze arra van szükség, hogy a társaság megbízzon egy e-számla-szolgáltatót, és a számlát befogadó partner nyitott legyen a papíralap helyett az e-számlára.

Kép: Számlaközpont

De lássuk, milyen konkrét előnyökkel jár az e-számlázás?

Hitelesítés: a cégeknek nincs szüksége olyan egyedi fejlesztésekre vagy tanúsítványra, aláírásra, amelyek plusz költséggel, valamint többletmunkával járnának. Nem elvárás az e-számlát használóktól az elektronikus aláírás sem.

Az e-számla befogadása és tárolása
A 2007. évi CXXVII. törvény az általános forgalmi adóról 175. § (3) b) bekezdése alapján az elektronikus számlázáshoz a befogadó beleegyezése szükséges, ami azonban lehet formális, informális vagy hallgatólagos is. „Az elektronikus számla alkalmazásának feltétele a számlabefogadó beleegyezése, kivéve, ha jogszabály ettől eltérően rendelkezik.”
Az online számlázóprogram rendszerén keresztül küldött elektronikus bizonylatokat a befogadó a saját számlaátvételi oldalán egy – SSL titkosítással védett – letöltő link megnyitásával tudja átvenni. A letöltéssel a befogadó automatikusan beleegyezését adja az elektronikus számla befogadásába, amelyről a letöltő link mellett tájékoztatjuk – azaz nem szükséges külön megállapodásban rögzíteni azt!
Az e-számla tárolása: A 114/2007. (XII. 29.) GKM rendelet a digitális archiválás szabályairól kimondja: „A megőrzésre kötelezett a megőrzési kötelezettség lejártáig folyamatosan köteles biztosítani, hogy az elektronikus dokumentumok megőrzése olyan módon történjen, amely kizárja az utólagos módosítás lehetőségét, valamint védi az elektronikus dokumentumokat a törlés, a megsemmisítés, a véletlen megsemmisülés és sérülés, illetve a jogosulatlan hozzáférés ellen.”
Tárolás: egyre nő azoknak a rendszereknek a száma, amelyek képesek a könyvelési feladást kezelni. A számlaszolgáltató gondoskodik a számlák tárolásáról a törvény szabta T+8 évig. Azaz, sem a befogadónak, sem a kibocsátónak nincs ezzel teendője és költsége. Az adatbázisban a bizonylat egy pillanat alatt rendelkezésre áll, számtalan keresési, leválogatási kritérium beállítható. Nincs elveszett számla, minden példány eredeti, bármikor tetszőleges példányszámban letölthető online módon.

Biztonság: E-számla továbbításánál a számlaértesítőben direkt link található, ami biztonságos adatkapcsolatot garantál a szerver és a befogadó számítógépe között (https, SSL titkosítás). Ilyen módon kizárt, hogy idegen kézbe jusson a számla.

Számlastátusz-figyelés: a számlaszolgáltató rendszerének köszönhetően a kibocsátói fiókban visszajelzést kapunk arról, hogy a befogadó mikor nyitotta meg az adott bizonylatot.  Prezentátor, azaz online számlázóprogram nélkül ez csak  úgy lenne megoldható, ha a befogadó is hozzájárulna, illetve ebben az esetben minden kiküldött számla (e-mail) után válaszlevelet kapna a kibocsátó – ez havi szinten elérheti akár a több száz e-mailt! –, amit tárolnia kellene.

Számlakezelés funkciók: a számlaszolgáltató gondoskodik a vállalkozó helyett a különböző rendszerüzenetekről, ilyen az automatikus számlaemlékeztető küldése, az automatikus fizetési felszólító vagy a lejárati figyelmeztető. Kezeli a könyvelési adat export-import funkciót, valamint az online bankkártyás fizetést a számlaátvételi oldalon. Ilyen módon egyszerűsödik és gyorsabbá válik a banki átutalás.

Ügyfélszolgálat: a prezentátor/online számlázóprogram kezeli a befogadók részéről beérkező kérdéseket, ami óriási terhet vesz le a vállalatokról.

Automatikus hozzájárulás a befogadáshoz: nem jár többletmunkával a vállalat számára, hiszen automatikus, azaz a kibocsátónak nem kell külön megállapodni a befogadóval.

Szőnyi György kereskedelmi igazgató Számlaközpont Zrt.

Véleményvezér

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján 

A magyar jogásztársadalom levizsgázott.
Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában

Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában 

A makulátlanság egy elengedhetetlen szempont Norvégiában.
Lengyelországnak jót tett a kormányváltás

Lengyelországnak jót tett a kormányváltás 

A lengyel gazdasági csoda nem három napig tart.
Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában

Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában 

Mindenképpen javítani kellene a finanszírozáson.
Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek

Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek 

A világgazdaság számai egyre javulnak, miközben a magyar államháztartás senyved.
Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben

Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben 

Tényleg ciki Brüsszelben az idegen nyelvet alig tudó magyar képviselők jelenléte.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo