Felpöröghet a megújuló-ipar

Mintegy 5-600 milliárd forintnyi új fejlesztés indulhat el a közeljövőben az Országgyűlés által elfogadott megújuló és alternatív energiaforrásokból előállított hő- és villamosenergia-átvételi támogatási rendszer (röviden METÁR) jövő év eleji életbe lépésével.

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Kép: Pixabay

Az elkövetkező években mintegy 1500-2000 megawattnyi elöregedő kapacitás esik ki a magyar villamosenergia-rendszerből, amelyeknek egy jelentős részét a szabályozásnak köszönhetően így megújuló energiaforrások használatára épülő egységek pótolhatják majd. A fejlesztések – a jogszabályban foglalt intézkedéseknek köszönhetően – elsősorban a szakmailag felkészült hazai vállalatok számára nyit majd fontos lehetőségeket. Az ALTEO Group jelenleg is több olyan projektet tart a beruházási listáján, amelyek a kapacitástenderek kedvező elbírálását követően elindulhatnak. Az új támogatási rendszert életbe lépése előtt az Európai Uniónak is jóvá kell hagynia, a részletszabályokat pedig kormányrendeletben rögzítik majd.

„Az iparág immáron öt éve várta a METÁR rendszer elfogadását. Ez fontos lépés, hitvallás amellett, hogy a hazai szak- és nagypolitika elkötelezett az Európai Unió felé vállalt 14,65 százalékos megújulóenergia-részarány teljesítésére. Mindezt egy európai elvárásokkal kompatibilis rendszerben érhetjük el, amely a forró tőke helyett sokkal inkább a felkészült, szakmailag már bizonyított hazai vállalatok projektjei előtt nyitja meg az utat” – emelte ki Ifj. Chikán Attila, a smart energy management szolgáltatások és a megújuló alapú energiatermelés területén piacvezető ALTEO Group vezérigazgatója a METÁR legfontosabb értékét.

A támogatási rendszerről itt olvashat részletesebben!

A tervezett pályázati rendszerről szólva a vezérigazgató kiemelte: „Fontos, hogy ne akarjon a szabályozói oldal minden kvótát egyszerre kiosztani egy gigaeljárás keretében. Ha például negyedévente írnak ki tendereket különféle technológiákra és kapacitásokra, akkor az a felkészült projekteknek kedvez majd, hiszen így lehet tervezni. Ha az elkövetkező 3-5 évben évi 100-120 milliárd forint projektértékre írnak ki kapacitástendereket, az már hatalmas fejlődési lehetőséget nyit az iparág számára. A mennyiségnél most sokkal fontosabb lesz a minőség és a megfelelő erőművi portfólió kialakítása.”

A szabályozás a barna prémium bevezetésével lehetőséget teremt a magasabb üzemeltetési költséggel működtethető biomassza- és biogázerőművek tovább élésére. A vezérigazgató szerint ez egyértelműen ésszerű döntés. „Jóval kisebb költségek mellett jutunk megbízható kapacitásokhoz, mint ha most ezeket a létesítményeket hagynánk lepusztulni, és új erőműveket építenénk a támogatások lehívásával. Ráadásul megspóroljuk az ezeknek az egységeknek az elbontásával járó környezeti terhelést is. A most barna prémiumra jogosult erőművek még akár 20-25 év múlva is működhetnek megfelelő karbantartás mellett” – vélekedett Chikán Attila.

Jönnek az állami napelemparkok?
Körülbelül tíz, átlagosan 4 MW teljesítményű állami napelempark építését fontolgatja a kormány – értesült az NRGreport. Ezzel jelentősen nőne a hazai beépített napelem-kapacitás, ám Magyarország lemaradása annyira jelentős az európai átlaghoz képest, hogy a projekt, ha valóban meg is valósul, még mindig csak az első lépést jelenthetné a felzárkózáshoz.
 

Véleményvezér

Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában

Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában 

A makulátlanság egy elengedhetetlen szempont Norvégiában.
Lengyelországnak jót tett a kormányváltás

Lengyelországnak jót tett a kormányváltás 

A lengyel gazdasági csoda nem három napig tart.
Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában

Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában 

Mindenképpen javítani kellene a finanszírozáson.
Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek

Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek 

A világgazdaság számai egyre javulnak, miközben a magyar államháztartás senyved.
Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben

Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben 

Tényleg ciki Brüsszelben az idegen nyelvet alig tudó magyar képviselők jelenléte.
Jó hír, mégsem pusztul el a világ

Jó hír, mégsem pusztul el a világ 

Sokan úgy gondolják, hogy addig létezik a világ, amíg vannak méhek.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo