Hogy biztosítsuk a cég érdekeit, ha lelép az alkalmazott?

Előfordulhat, hogy egy munkavállaló az általa betöltött vezetői vagy más fontos pozíció folytán olyan információk és tapasztalatok birtokába jut, amelyek felhasználásával a munkaviszony megszűnése után jelentős konkurenciát jelenthet, akár maga kezd önálló vállalkozásba, akár más versenytársnál helyezkedik el. Milyen lehetősége van arra a munkáltatónak, hogy az ezzel járó kockázatokat csökkentse? Szakértőnk segít!

Természetesen a munkaviszony megszűnése nem jelenti azt, hogy a munkavállaló magával viheti munkáltatójának teljes adatállományát, üzleti és egyéb titkait. Az üzleti titokra, szerzői jogokra és egyéb titkokra vonatkozó szabályokat a volt dolgozónak külön megállapodás nélkül is tiszteletben kell tartania, ezeket nem használhatja fel.

Azonban magával viheti a tapasztalatait, a munkáltató működésről szerzett ismereteit, és azt, hogy az adott területen már őt is ismerik az ügyfelek, üzlettársak. Önmagában ezekkel is jelentős konkurenciát jelenthet a volt munkáltatónak és veszélyeztetheti gazdasági érdekeit. Márpedig a munkavállaló csak a munkaviszony alatt köteles arra, hogy munkáltatója jogos gazdasági érdekét tiszteletben tartsa. Tehát a munkaviszonyt követően maga is teremhet konkurenciát, ill. el is helyezkedhet ilyen versenytársnál. Ennek kivédésére szolgál a versenytilalmi megállapodás.

Kép:PP archív

A versenytilalmi megállapodásban a felek abban állapodnak meg, hogy a munkavállaló a munkaviszonyt követően sem tesz olyat, ami a munkáltató jogos gazdasági érdekét sérti vagy veszélyezteti.

A megállapodás terjedelme

A felek szabadon állapodhatnak meg abban, hogy a versenytilalom mire terjed ki. Ez lehet egy földrajzi terület, illetve bizonyos szakmákat, szakterületeket érintő korlátozás, vagy akár konkrétan meghatározott versenytársnál való elhelyezkedés tiltása.

A legveszélyesebb ellenfél
A versenytársakat nem kerülhetjük el egyetlen szegmensben sem. A tapasztalatok azonban azt mutatják, hogy sokszor éppen a dolgozóból lesz a legveszélyesebb versenytárs: aki fontos információkkal rendelkezik a cégünk működéséről, a termékről, és komoly kapcsolati rendszere van a vevőkörünkön belül. De hogyan kerülhetjük el, hogy a dolgozónkból versenytárs váljék? A legkézenfekvőbb megoldás, hogy megfelelően kezeljük a tehetséges alkalmazottat. (Erről itt olvashat részletesebben.)
A korlátozásnak arányban kell lennie a munkáltató gazdasági érdekeivel és a munkavállalóra sem jelenthet aránytalanul nagy sérelmet, ellenkező esetben a korlátozás nem jogszerű.

A Munka Törvénykönyve megszabja a megállapodás maximális időtartamát, amely 2 év. Így a munkáltató és a munkavállaló legfeljebb a munkaviszony megszűnésétől számított 2 évre vonatkozóan korlátozhatják a volt dolgozó versenytevékenységét.

Ellenszolgáltatás

A versenytilalom kikötésére természetesen nem ingyenesen kerül sor. A munkáltató megfelelő ellenértéket kell, hogy fizessen a munkavállalót ért korlátozás miatt. Az ellenértéknek arányosnak kell lennie a korlátozás mértékével, hiszen az adott esetben jelentősen megnehezítheti a volt dolgozó elhelyezkedését. A Munka Törvénykönyve garanciális jelleggel meghatározza az ellenszolgáltatás minimumát, ami nem lehet kevesebb, mint a versenytilalmi korlátozással érintett időszakra számított alapbér harmada. (Itt olvashat róla, hogy mi a teendő, ha a megállapodás megszegése miatt munkáltatóként kártérítést követelne.)

Az ellenszolgáltatás kifizetése sokféleképpen történhet. Az ellenérték fizethető egy összegben, vagy részletekben. Nem feltétel, hogy a kifizetés a munkaviszony megszűnésekor vagy azt követően történjen, a munkaviszony alatt is fizethető a versenytilalmi összeg. Arra viszont érdemes ügyelni, hogy a Kúria legutóbbi döntésében egyértelművé tette, hogy a versenytilalmi megállapodás ellenértéke nem tehető az alapbér részévé. Azaz nem köthető olyan megállapodás, hogy pl. a havi 400.000,-Ft összegű alapbéréből 150.000,-Ft-ot versenytilalmi ellenértékként kap a dolgozó. Az alapbérnek és a versenytilalmi összegnek el kell különülnie egymástól, és utóbbi nem is munkabérként adózik.   

Dr. Szabó Gergely ügyvéd Kocsis és Szabó Ügyvédi Iroda

 

Véleményvezér

Kísértetszállodát talált Hadházy Ákos

Kísértetszállodát talált Hadházy Ákos 

Különös pénzosztások az idegenforgalmi beruházások körül.
A korrupció rontja a boldogságindexet

A korrupció rontja a boldogságindexet 

Ötvenhatodik helyen a magyarok.
Hadházy Ákos újabb fél méter magas kilátót talált 217 millió forintért

Hadházy Ákos újabb fél méter magas kilátót talált 217 millió forintért 

Lombkoronasétány helyett ezúttal nádkoronasétány épült.
Száguldhatna a forint, ha Orbán Viktor kiegyezne az unióval

Száguldhatna a forint, ha Orbán Viktor kiegyezne az unióval 

A jogállamiság helyreállítása sok pénzt hozna.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo