Hogyan kerüljük el a munkahelyi csapdahelyzeteket?

Ha egy cég nem dolgozik azon, hogy minden dolgozója lássa el a saját munkáját, akkor egyes részei életképtelenné válnak, és állandóan szükség lesz arra , hogy valaki beavatkozzon a folyamatokba – figyelmeztet szakértőnk.

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Kép:Pixabay

A recepciós elmegy a mosdóba, és megcsörren a telefon. Egy épp arra járó ember felveszi a kagylót, és megpróbálja ellátni a feladatot. Lehet, hogy sikerül is neki, a helyzet azonban érdekes: a recepciós munkáját ebben a pillanatban nem ő maga végezte el, hanem valaki más. Mondhatnánk, nem baj, pedig ez veszélyhelyzetet mutat: a cég nem kezelte azt a problémát, hogy mindig legyen, aki fogadja a bejövő telefonhívásokat. Mivel valaki állandóan felveszi a telefont, talán nem is tudnak a probléma létezéséről - magyarázza Pilát Gábor,  a Falkvezér.hu vezetője.

A cég megállapodásokból álló rendszer. Az egyik legfontosabb dolog, amiben megállapodunk, hogy kinek mi a dolga, ki mit tesz a cégben. Nevezhetjük ezt munkamegosztásnak is. Ha valaki rendszeresen elvégzi mások munkáját, akkor a cégünk egyes részei esetleg elsorvadnak. Hogy ezt elkerüljük, tartsuk be a szervezetünk munkamegosztásra vonatkozó megállapodását, azaz mindenki végezze a dolgát, akár vezető, akár beosztott!

Jelezzük!

Veszélyhelyzetekben kötelességünk mindent megtenni a szituáció kezelésére, akár úgy, hogy mi magunk megoldjuk, akár úgy, hogy ordítunk, mint az oroszlán, hogy jöjjön a poszt gazdája, és oldja meg. De nem vesszük fel a munkakört, azaz nem kezdjük el titokban csinálni más munkáját, hanem értesítjük a felelőst, hogy mi történt. Csak így várhatjuk el, hogy a későbbiek során nem áll elő újból a veszélyes helyzet.

Ne lépjünk át másokat!

Egy ember fel tud számolni egy munkakört a cégben azzal, hogy észrevétlenül elkezdi csinálni más munkáját, míg végül elsorvad az eredeti pozíció. Ha nem dolgozunk azon, hogy minden beosztott ellássa a saját feladatát, a vállalat egyes részei életképtelenné válnak, és állandóan szükség lesz mások beavatkozására. Soha nem engedhetjük meg magunknak azt, hogy ne tartsuk be a munkamegosztásra vonatkozó megállapodást, még akkor se, ha éppen nagyon humánus cselekedetnek tűnik a „helyettesítés”.

Hajtsuk be a munkát!

A vezető nemcsak nem végezheti el a beosztott munkáját, de nem is lehet elnéző a nem teljesítőkkel még akkor sem, ha – mint ma a legtöbbjük – egymaga képes annyi dolgot megcsinálni, mint a teljes gárda. Csakhogy nem ezért ül a székében. A vezető legfőbb mércéje, hogy képes-e teljesítést elérni. Ez az egyetlen dolog, amiért ő ott van, és csak ez!

Honoráljuk a munkát!

Hosszú távon az emberek azt a vezetőt ismerik el igazán vezetőnek, aki teljesítést követelve, kihozza belőlük a maximumot. És természetesen a megfelelő ellenértéket meg is adja a jól elvégzett munkáért. Ez nemcsak pénz lehet, hanem elismerés, dicséret, képzés, visszaigazolás, kinevezés is.

Véleményvezér

Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában

Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában 

A makulátlanság egy elengedhetetlen szempont Norvégiában.
Lengyelországnak jót tett a kormányváltás

Lengyelországnak jót tett a kormányváltás 

A lengyel gazdasági csoda nem három napig tart.
Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában

Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában 

Mindenképpen javítani kellene a finanszírozáson.
Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek

Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek 

A világgazdaság számai egyre javulnak, miközben a magyar államháztartás senyved.
Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben

Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben 

Tényleg ciki Brüsszelben az idegen nyelvet alig tudó magyar képviselők jelenléte.
Jó hír, mégsem pusztul el a világ

Jó hír, mégsem pusztul el a világ 

Sokan úgy gondolják, hogy addig létezik a világ, amíg vannak méhek.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo