Így dől el, ki és mennyi MNB-hitelt kaphat

Minden vállalkozó felkapta a fejét az MNB 2,5 százalékos hitelének a hallatán, de megkapni nem olyan egyszerű! A Piac&Profit szakértője segít, mit kell nézni a hitelképességhez, és minek alapján dőlhet el, hogy mennyi hitelt kaphatunk.

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

 

Kép: Fotolia

A cikksorozat első részében említett K.O. kritériumok után első dolog, amit a bankok megnéznek, az a legutolsó lezárt év beszámolója. Ennek a két legfontosabb eleme a mérleg és az eredménykimutatás, amelyek nagyon sok információt elárulnak a vállalkozásról. Kiderülhet, hogy kaphatunk-e hitelt, illetve mekkora összeget vehetünk fel.

Hitelképes-e a vállalkozásom?

Egy vállalkozás hitelképességének a vizsgálata rendkívül összetett folyamat, és bankonként különböző. Alapjában mi is megvizsgálhatjuk néhány mutató segítségével, hogy hitelképes-e az elképzelésünk, vagy sem. Ahogy az üzleti terv elkészítésénél is fontos, hogy „ütős” legyen, úgy a mérlegünk benyújtása is legyen olyan, hogy ne kerüljünk „feketelistára”, hiszen némely bankoknál precedensértékű lehet egy hitelkérelem benyújtása, ha egyszer elbukunk, nehéz lekerülni a listáról. Az éves beszámoló alapján azonban ki lehet szűrni a nem hitelképes, például túlfinanszírozott vállalkozások jó részét.

Rossz jel az, ha az üzemi eredmény és az amortizáció összege (ami nem más, mint a cég pénztermelő képessége) lényegesen kisebb, mint az egy éven belül lejáró hitelek állománya – hiszen felmerül a kérdés, hogy miből fogja a cég a lejáró hitelt kifizetni? – Ugyanígy rossz jel az, ha a felvenni kívánt hitel törlesztőösszege nagyobb, mint az üzemi eredmény és az amortizáció összege – ez ismét törlesztési problémákat vetít előre.

Egyéni vállalkozás esetén
Az egyéni vállalkozás (ev) hitelképességének a vizsgálata más módon is történhet. Általános az ingatlanfedezet, mint már írtuk itt kb. 50-60 százalékig finanszírozható, de több mutató vizsgálata is szükséges. Ilyen fontos mutató lehet az elmúlt év NAV által igazolt jövedelme. Ez körülbelül a magánszemély fizetésének felel meg. Mivel az ev jövedelme nem tisztán ebből van, ezért bevált szokás, hogy megnézik a bankok a számlaforgalmat ( 12 hónap tartozik–követel állománya). Itt nagyon sok információt megtudhat a bank. Kik a vevők, kik a szállítók, amiről még nem volt szó, pedig fontos dolog egy vállalkozás hitelképesség vizsgálatában. Természetesen itt sem maradhat el a nettó árbevétel és az értékcsökkenés sem.
Összefoglalva, mit vizsgáljunk?

Nettó árbevétel, üzemi eredmény, értékcsökkenés – ezek az elemek határozzák meg, hogy mekkora összeget kaphatunk, illetve mekkora törlesztőrészlettel kell számolnunk. Fontos áttekinteni a meglévő hiteleinket is, hogy ne legyünk túlfinanszírozottak. Ha már sok hitelünk van, akkor teljesen fölösleges újabb költségekbe vernünk magunkat, de fölöslegesen is próbálkozunk, a fenti paraméterek alapján hamar kiderül, hogy meddig vagyunk finanszírozhatóak.

Felajánlott fedezet: Ez általában segíti a finanszírozás pozitív irányba történő döntését. Az ingatlan értékének 50-60 százaléka finanszírozható általában, de persze ez a hitelkonstrukciótól függően változik. De ezt is vegyük figyelembe.

Beszélhetünk bt., kft. vagy akár egyéni vállalkozásról, ami még nagyon fontos a számokon kívül, az a kapcsolt vállalkozások. Amennyiben volt már vállalkozásunk, vagy vezető beosztásban voltunk más vállalkozásban, az szerepelni fog a múltunkban. Ha több vállalkozásban volt részünk a múltban, és felszámolták, végelszámolták őket, akkor ne nagyon reménykedjünk. Ha nem is ilyen súlyú, de fontos a vevők és a szállítók kapcsolata, amit egy nagyobb összegnél, illetve kérdéses finanszírozásnál döntő szerepet játszhat. Ebben sajnos nincs ráhatásunk, de tudjuk, hogy ezt is figyelni fogják.

Mennyi hitelt vehetek fel?

A hitelfelvétel nagysága is fontos választás. A fenti paraméterek alapján kideríthetjük, hogy mekkora összegre remélhetünk finanszírozást. A bankok nem fogják finanszírozni 100 százalékban a beruházási elképzelésünket, ezt ne is reméljük. Inkább várjunk! Merjünk nagyot álmodni, de ne legyünk álmodozók! Próbáljuk meg eltalálni azt az összeget, ami elég lehet számunkra a beruházás megvalósításához.

Másik fontos szempont, az, hogy miből finanszírozza a vállalkozás magát. Ez a mérleg forrásszerkezetéből állapítható meg. Ha a saját forrás (pl.: saját tőke) aránya magas, az jó jel a hitelkérelem szempontjából. Sok vállalkozás finanszírozza magát tagi kölcsönből, ami hitelfelvételi szempontból sem szerencsés, de kezelhető helyzet. Ebben az esetben nagyon fontos az, hogy a hitelkérelem előtt rendbe tegyük a mérleg forrásoldalát.

És végül vannak vállalkozások, amelyek szállítói tartozásokkal finanszírozzák magukat – ez egyértelműen rossz jel a hitelfelvétel szempontjából.

A hitelfelvételnek van egy felső korlátja. Ilyen az előző évi érbevétel, aminél nagyobb hitelállományt nem szívesen (vagy egyáltalán nem) adnak a bankok. De vannak bankok, amelyek csak az előző évi árbevétel 80  vagy akár maximum 50 százalékát adják. Sőt bizonyos ágazatok (pl.: építőipar) esetében egyes bankok akár az árbevétel 10 százalékában is maximalizálhatják a felvehető hitel nagyságát.

Fontos korlát továbbá a várható törlesztőrészletnek az üzemi eredményhez viszonyított mértéke. Egy tízéves beruházási hitel esetében például a törlesztőrészlet jellemzően nem haladhatja meg az üzemi eredmény hat-hétszeresét.

Cikksorozatunk Gulyás Gábor, a Cegfinanszirozas.hu Pénzügyi Portál szakértője segítségével készült.

Véleményvezér

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján 

A magyar jogásztársadalom levizsgázott.
Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában

Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában 

A makulátlanság egy elengedhetetlen szempont Norvégiában.
Lengyelországnak jót tett a kormányváltás

Lengyelországnak jót tett a kormányváltás 

A lengyel gazdasági csoda nem három napig tart.
Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában

Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában 

Mindenképpen javítani kellene a finanszírozáson.
Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek

Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek 

A világgazdaság számai egyre javulnak, miközben a magyar államháztartás senyved.
Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben

Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben 

Tényleg ciki Brüsszelben az idegen nyelvet alig tudó magyar képviselők jelenléte.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo