Jönnek az újabb milliárdok

Megjelent az első három k+f+i tematikájú pályázat felhívása a kormányzati honlapon. Várhatóan szeptember első hetében további ilyen pályázatok kerülnek meghirdetésre, 170 milliárd forintos keretösszeggel. Ez a csomag már tartalmazni fogja a vállalatok kutatás-fejlesztési és innovációs projektjeihez igényelhető vissza nem térítendő támogatási lehetőségeket is. Az első pályázatot végül már augusztus végén kiírták.

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Kép: SXC

A megjelent és várhatóan meghirdetésre kerülő pályázatokból valójában kettő nyújt a vállalkozások széles köre számára is érdemleges támogatási lehetőséget – hívja fel a figyelmet a Glósz és Társa Pénzügyi Tanácsadó Iroda. Az egyiket már augusztus közepén kiírták.

A GINOP-2.1.7.-2015 kódszámú, „Prototípusfejlesztés” című kiírás alapján mikro-, kis- és középvállalkozások pályázhatnak új termékek és/vagy szolgáltatások kifejlesztéséhez 10-50 millió forint összegű vissza nem térítendő támogatásra. A támogatott fejlesztés során a pályázónak létre kell hoznia a célkitűzésben meghatározott termék és/vagy szolgáltatás prototípusát, ezért a fejlesztésnek legalább a teljes költségvetés 25 %-ig kísérleti fejlesztést kell tartalmaznia. A támogatás mértéke mikro- és kisvállalkozások esetén 45-70 %, középvállalkozások esetén 35-60 % lehet.

Pályázók köre: Mikro-, kis- és középvállalkozások (agrárvállalkozások is)

Milyen formában pályázható: Csak egyedül

Milyen célra lehet pályázni: Új termék vagy szolgáltatás kifejlesztésre

Mit tartalmazhat a fejlesztés: Bér- és anyagköltséget, K+F szolgáltatást, tárgyi eszköz és immateriális eszköz beszerzést (korlátozottan), kiállítási vagy vásári részvételt.

Támogatás összege: 10-50 M Ft.

Támogatás mértéke:  35-70 %.

Mitől függ a támogatás mértéke: kkv besorolástól, fejlesztés megvalósítási helyétől

Támogatás mértékét növeli: K+F tevékenységek minél magasabb aránya, K+F tanúsítvány megléte, akkreditált klasztertagság, saját iparjogvédelmi bejelentés vagy oltalom

Támogatás mértékét csökkenti: eszközbeszerzések magas aránya, fejlesztés megvalósítási helye

K+F pénzek: lehetett volna több is
Magyarország a beadott pályázatok számát és értékét tekintve is a 16. helyezést érte el a tagországok között az EU kutatás-fejlesztésre kiírt, tavaly zárult hétéves pályázati ciklusában – tette közzé a projektek ellenőrzéséért európai szinten felelős KPMG.
Az augusztus végén kiírt GINOP-2.1.1.-2015 kódszámú, „Vállalatok K+F+I tevékenységének támogatása” című kiírás alapján gazdasági társaságok pályázhatnak új termékek és/vagy szolgáltatások kifejlesztésére, valamint az új termékek és/vagy szolgáltatások iparszerű hasznosításához, piacra viteléhez szükséges műszaki-technikai feltételek megteremtésre. Az elnyerhető támogatás összege 50-1000 millió forint, a támogatási mértéke kisvállalkozások esetén 45-80 %, középvállalkozások esetén 35-75 %, nagyvállalatok esetén 15-65 % lehet.

Pályázók köre: Gazdasági társaságok (nagyvállalatok és agrárvállalkozások is)

Milyen formában pályázható: Egyedül vagy konzorciumban is

Milyen célra lehet pályázni: Új termék vagy szolgáltatás kifejlesztésre, valamint az iparszerű hasznosításához, piacra viteléhez szükséges műszaki-technikai eszközökre

Mit tartalmazhat a fejlesztés: Bér- és anyagköltséget, K+F szolgáltatást, tárgyi eszköz és immateriális eszköz beszerzést, kiállítási vagy vásári részvételt.

Támogatás összege: 50-1000 M Ft

Támogatás mértéke: 15-80 %

Mitől függ a támogatás mértéke: kkv besorolástól, fejlesztés megvalósítási helyétől, a projekt összetételétől

Támogatás mértékét növeli: K+F tevékenységek minél magasabb aránya, K+F tanúsítvány megléte, akkreditált klasztertagság, saját iparjogvédelmi bejelentés vagy oltalom

Támogatás mértékét csökkenti: eszközbeszerzések magas aránya, fejlesztés megvalósítási helye, pályázó cég(ek) kkv besorolása.

A támogatás mértéke és aránya mindkét pályázat esetén a projekt kutatás-fejlesztési és műszaki tartalmától, a pályázó vállalkozás KKV törvény szerinti besorolásától, valamint a fejlesztés megvalósításának helyétől függ, ezért pontosan csak a részletek ismeretében határozható meg!

Hasznos részletek, ha uniós pályázatra készül
Már visszaszámol a cégek többsége július elejéig, amikor végre beadhatóak az első pályázatok a három megjelent GINOP kiírás esetében. Milos Katalin az NGM osztályvezetője és Törös Gréta a Goodwill Consulting pályázati szakértője beszélt a Piac & Profit konferenciáján a hasznos részletekről, hogy mire kell figyelni e pályázatok kapcsán.
(A www.palyazatokmagyarul.eu honlapon témák szerint lehet keresni az érvényes kiírások között, olvasható a tenderhez kapcsolatos dokumentáció angolul, illetve szerepelnek a weboldalon a pályázat megírását segítő akkreditált tanácsadó cégek i.)

A magas támogatottság miatt nagy figyelem kíséri ezeket a pályázatokat, mivel jó lehetőséget nyújtanak a kockázatosabb innovációs és kutatás-fejlesztési projektek megvalósításához. Az innovációs és kutatás-fejlesztési tevékenység jellemzői miatt azonban néhány sajátossággal célszerű tisztában lenni, illetve bizonyos előzetes feladatokat célszerű lenne még a pályázat elkészítése előtt elvégezni.

Ismerni kell a kutatás-fejlesztés és az innováció pontos meghatározását, mivel ezek alapvető befolyással vannak a projektek tartalmára, költségszerkezetére és támogatottságára. Általában elmondható, hogy a kutatás-fejlesztési projektek az innovációnál jobban támogatottak.

A projektek végeredménye saját fejlesztésű szellemi termék formájában is megjelenik, melyet a vállalkozások aktiválhatnak. Ez jelentősen növeli a cégértéket, de megvalósítása iparjogvédelmi eljárást is igényelhet.

A K+F+I pályázatok az átlagosnál kidolgozottabb pályázati dokumentációt, és nagyobb felkészültséget igényelnek a pályázati eljárás, és különösen a megvalósítás során. A hatékony megvalósításban ezért innovációs és iparjogvédelmi szakértő bevonása sokat segíthet.

Hogyan lehet hatékonyan felkészülni ezekre a pályázatokra?

K+F tanúsítvány megszerzése

Az egyik legfontosabb teendő az ún. K+F tanúsítás megszerzése, a tanúsítási procedúra sikeres lebonyolítása a pályázat tárgyát képező fejlesztésére.

A tanúsítás a Szellemi Tulajdon Nemzeti Hivatalánál (SZTNH) folytatható le, a fejlesztés és a pályázat benyújtása előtt. Az SZTNH által kibocsátott K+F tanúsítványt, igazolja, hogy a tervezett fejlesztés a hatályos jogszabályok szerinti kutatás-fejlesztési tevékenység, amelyet a kérelmező saját tevékenység körében végzett fejlesztésben valósít meg. Mivel a kutatás-fejlesztési pályázatok esetén ez alapvető feltétele, és a pályázati rendszer köteles elfogadni a tanúsítás eredményét, ezért a tanúsítás megsokszorozza a pályázatok nyerési esélyét.

Csak hab a tortán, hogy a K+F tanúsítvány adókedvezményre is jogosít: A kutatás-fejlesztési projektek esetén adókedvezmények igénybevételével tovább lehet növelni a kedvezmények körét, a kutatás-fejlesztési projektek vissza nem térítendő támogatás feletti részével csökkenthető a társasági és a helyi iparűzési adó alapja.

Felkészülni, időben

Mivel a K+F+I pályázatok az átlagosnál kidolgozottabb pályázati dokumentációt, és nagyobb felkészültséget igényelnek, ezért érdemes időben elkezdeni a munkát: a feltételek, a célok és a lehetőségek vizsgálatát, az ezeknek megfelelő a projekt felállítását, a tanúsítás lebonyolítását, a műszaki, a pénzügyi és az iparjogvédelmi dokumentáció elkészítését.

A pályázatokban nincs nyári szünet
Nem minden pályázat beadásával kell nagyon sietni az eddig megjelentek közül, van, ahol a szakértő szerint sokáig kitart majd a keret. Van viszont, ahol tényleg az idő dönt. A legnépszerűbb kiírásnál pedig már a keretet is emelték, akkora az érdeklődés. A Goodwill Consulting első tapasztalatai a megnyílt vállalkozásfejlesztési pályázatokról.

Véleményvezér

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján 

A magyar jogásztársadalom levizsgázott.
Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában

Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában 

A makulátlanság egy elengedhetetlen szempont Norvégiában.
Lengyelországnak jót tett a kormányváltás

Lengyelországnak jót tett a kormányváltás 

A lengyel gazdasági csoda nem három napig tart.
Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában

Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában 

Mindenképpen javítani kellene a finanszírozáson.
Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek

Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek 

A világgazdaság számai egyre javulnak, miközben a magyar államháztartás senyved.
Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben

Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben 

Tényleg ciki Brüsszelben az idegen nyelvet alig tudó magyar képviselők jelenléte.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo