Jobban védi a fogyasztókat az új Ptk.

Az új Ptk. hatálybalépésével szigorodtak a fogyasztóvédelmi szabályok, amelyek elsősorban a kiskereskedőkre vonatkoznak. A Ptk. rendelkezései mellett egy 2014. június 13-án hatályba lépő kormányrendelet szabályainak alkalmazására is fel kell készülniük a kereskedőknek . A megváltozott szabályok elsősorban az Európai Unió fogyasztók jogairól szóló irányelvének való megfelelést szolgálják.

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Az új szabályok értelmében érvényesen nem köthető ki a fogyasztói szerződésben fogyasztói jogot csorbító feltétel. A fogyasztói szerződés nem tartalmazhatja például a fogyasztónak a jogszabályban megállapított jogáról (pl. szavatossági jogokról) lemondó nyilatkozatát.

Módosítja a szerződéskötési folyamatot, hogy a fogyasztónak kifejezetten el kell fogadnia, ha a szolgáltatásért járó ellenértéken felül egyéb díjat is kell fizetnie. Például online szerződéskötésnél egy lehetséges biztosítási díjat nem lehet automatikusan felsorolni a megrendelt szolgáltatások között, hanem ahhoz külön hozzájárulási lehetőséget (pl. bejelölhető négyzetet) kell biztosítani - figyelmeztet Dr. Szarvas Júlia, a Deloitte Legal Ügyvédi Iroda ügyvédje.

A Ptk. tartalmazza a fogyasztókkal szemben tisztességtelennek minősülő és így érvénytelen szerződési feltételekről szóló ún. fekete és szürke listát. E körben újdonság, hogy az ellenkező bizonyításáig tisztességtelennek minősül az a szerződési feltétel is, amely a vállalkozás pénztartozásának teljesítésére negyvenöt napnál hosszabb határidőt biztosít. (Egyébként jelentősen csökkent a számlák átlagos fizetési határideje.)

Hamarosan változnak a webshop szabályok
Június 13-ig van idő az új jogszabályi környezetnek megfelelő ÁSZF-ek elkészítésére az elektronikus kereskedelem résztvevőinek.A legsürgősebb tennivaló a fogyasztói szerződésekre vonatkozó törvény változásai miatt az általános szerződési feltételek módosítása. A módosítások főleg, de nem kizárólag a fogyasztó elállási jogát, az elállás feltételeit és annak határidejét érintik. A pontos teendőket itt találja.
Egyértelmű tájékoztatás hiányában érvénytelen lehet a fogyasztói szerződés

Az új jogszabályi rendelkezések szerint a fogyasztót még szerződéskötés előtt kell tájékoztatni arról, hogy a távollevők között kötött szerződés (pl. webshop-rendelés) a fogyasztó számára fizetési kötelezettséggel járhat.

Online felületen például ha valamely gombra való kattintás fizetési kötelezettséggel járó megrendelést eredményez, akkor ezt a fizetési kötelezettségre egyértelműen utaló felirattal kell ellátni (pl. „megrendelés és fizetés”). Amennyiben a szerződéskötési folyamat nem felel meg e követelményeknek, a szerződés érvénytelen lesz - figyelmeztet Dr. Szarvas Júlia.

A vállalkozás tájékoztatási kötelezettsége kibővült továbbá a fogyasztót megillető kellékszavatossági, termékszavatossági és jótállási jogokra, valamint a békéltető testülethez fordulás lehetőségére és a vállalkozás székhelye szerinti békéltető testület nevére és címére vonatkozó információkkal. A teljes körű és pontos tájékoztatás elmaradása a szerződés érvénytelenségéhez vezethet.

8 munkanap helyett 14 napig állhat el a vevő a vásárlástól

A távollevők között kötött szerződésekre (pl. webshop-ban való vásárlásra) vonatkozó új szabályok érintik a fogyasztó indokolás nélküli elállási jogát. A változó szabályok értelmében a jelenlegi 8 munkanap helyett a termék átvételétől vagy a szolgáltatás nyújtásáról szóló szerződés megkötésének napjától számított 14 napig állhat el az áru vagy a szolgáltatás vásárlásától a fogyasztó. További szigorítás, hogy amennyiben a vállalkozás a vásárlás előtt nem tájékoztatja a fogyasztót az elállási joggal kapcsolatban, annak határideje további 12 hónappal meghosszabbodik. A fogyasztó az elállás közlésétől számított 14 napon belül köteles visszaküldeni a terméket, a vállalkozónak pedig az elállásról való tudomásszerzéstől számított 14 napon belül kell visszatérítenie a termék árát és a kiszállítás költségét is.

Kép:sxc

Új lehetőségek a szavatossági és jótállási igények érvényesítésére

Új lehetőségként állnak a fogyasztó rendelkezésére a termékszavatossági jogok. E jogokat a vásárló nem a vele szerződött kereskedővel, hanem közvetlenül a termék előállítójával vagy forgalmazójával szemben érvényesítheti. A fogyasztó a termék forgalomba hozatalától számított két éven belül kérheti a hibás termék kijavítását vagy kicserélését. A gyártót, forgalmazót akkor terheli felelősség, ha a termék hibája már a forgalomba hozatalkor fennállt. A gyártó csak objektív körülmények fennállása esetén mentheti ki magát, pl. akkor, ha a hiba a tudomány és technika állása szerint nem volt felismerhető.

A termékszavatossági igény érvényesíthetőségére nincs hatással, hogy a terméket időközben továbbértékesítették-e. Ha az új tulajdonos is fogyasztónak minősül, akkor a két éves határidőn belül ő is közvetlenül érvényesítheti a szavatossági igényét a forgalmazóval, gyártóval szemben. További előírás, hogy ha a termék gyártója nem állapítható meg, a termék minden forgalmazóját gyártónak kell tekinteni mindaddig, amíg a forgalmazó a gyártót vagy azt a forgalmazót, akitől a terméket szerezte, a fogyasztónak meg nem nevezi. Dr. Szarvas Júlia kiemelte: A fogyasztónak választania kell, hogy kellékszavatosság címén a kereskedővel, vagy termékszavatosság címén a gyártóval szemben érvényesíti szavatossági igényét.

A Ptk. hatálybalépésével kapcsolatos módosítások kibővítették a kötelező jótállással érintett új, tartós fogyasztási cikkek körét is. 2014 szeptemberétől kötelező az egyéves jótállás pl. napszemüvegekre, gyermekgondozási cikkekre vagy lőfegyverekre is, ha azok értéke a tízezer forintot meghaladja. Új elvárás a jótállási jeggyel szemben, hogy olvashatóságát a jótállási idő végéig meg kell őriznie. Amennyiben pedig a jótállási jegyet a vállalkozás nem adta át a fogyasztónak, a jótállási igényt a számla vagy nyugta birtokában is lehet érvényesíteni.

Véleményvezér

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján 

A magyar jogásztársadalom levizsgázott.
Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában

Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában 

A makulátlanság egy elengedhetetlen szempont Norvégiában.
Lengyelországnak jót tett a kormányváltás

Lengyelországnak jót tett a kormányváltás 

A lengyel gazdasági csoda nem három napig tart.
Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában

Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában 

Mindenképpen javítani kellene a finanszírozáson.
Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek

Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek 

A világgazdaság számai egyre javulnak, miközben a magyar államháztartás senyved.
Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben

Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben 

Tényleg ciki Brüsszelben az idegen nyelvet alig tudó magyar képviselők jelenléte.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo