Kell az EU az agráriumnak is

Egyértelműen szüksége van a magyar agráriumnak az unióra, hiszen ide irányul az export jelentős része. A fejlesztési pénzekre is nagy az igény, bár a szektor szereplői kicsit csalódtak az új rendszerben.

Nettó agrárexportőr ország vagyunk, és a kivitelünk 80 százaléka az EU-ba irányul, így egyértelműen szükségünk van az európai piacra – hívta fel a figyelmet Éder Tamás, az Élelmiszer-feldolgozók Országos Szövetsége elnöke  a Portfolio és az agrárszektor.hu együttműködésében megrendezett Kelet-magyarországi Agrárfórumon.

Kép: Fotolia

Hozzátette, „van bennük némi hiányérzet”, hiszen nagyon kevés fejlesztési forrás érkezett ebbe az ágazatba az EU-csatlakozás óta, így nem is csoda, hogy lemaradt a versenyben. Ami a támogatási rendszer közelmúltbeli átalakítását illeti, eleinte jól hangzott, hogy két operatív programból is támogatni kívánják az élelmiszeripart, ám a pénzek felhasználása – egyelőre úgy tűnik – nem megfelelő hatékonysággal történik. A nagyvállalatok lényegében kiszorultak a támogatottak köréből, de a többiek sem lehetnek maradéktalanul elégedettek, hiszen a források egy része visszatérítendő támogatás, kvázi kedvezményes hitel, vagyis a vártnál kisebb segítséget jelent az ágazat szereplőinek.

Van pénz, de mennyi kell valójában?
Minden, banki termékek és kapcsolódó szolgáltatások adottak az agrárium finanszírozásához. A piac dinamikáját az fogja meghatározni, hogy az érintett ágazati szereplőknek mekkora a valós forrásigényük. Az már egyértelműen látszik, hogy a lízing- és faktoringmegoldásokat az elmúlt néhány évben tapasztaltakhoz képest jóval több agrárvállalkozás veszi igénybe. Agrárfinanszírozásról itt olvashat részletesebben.
A mikro- és kisvállalkozói körnek ma óriási a felszívóképessége Magyarországon, rengeteg forrásra van szüksége, ugyanis nagy a lemaradása, s így a fejlesztési igénye is – hangsúlyozta Fórián Zoltán, a Takarékbank Agrár Központ vezető agrárszakértője az Agrárszektor.hu beszámolója szerint.

A rendezvény egy másik szekciójában az állattartók problémáinak elemzése kapcsán dr. Kádár Gyula állatorvos kifejtette, mivel nagyon szűk a mezsgye, ahol az állattartók egyensúlyoznak, egy-egy húsmarhán akár százezer forint feletti veszteségük, de kétszázezres nyereségük is lehet.  A többség most veszteséges, a szakember szerint azonban nem a spórolás a megoldás, hanem olyan takarmányozási módszerek, amelyekkel a hízás idejét lerövidítve csökkenthető a tartás költsége.

Véleményvezér

Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában

Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában 

A makulátlanság egy elengedhetetlen szempont Norvégiában.
Lengyelországnak jót tett a kormányváltás

Lengyelországnak jót tett a kormányváltás 

A lengyel gazdasági csoda nem három napig tart.
Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában

Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában 

Mindenképpen javítani kellene a finanszírozáson.
Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek

Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek 

A világgazdaság számai egyre javulnak, miközben a magyar államháztartás senyved.
Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben

Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben 

Tényleg ciki Brüsszelben az idegen nyelvet alig tudó magyar képviselők jelenléte.
Jó hír, mégsem pusztul el a világ

Jó hír, mégsem pusztul el a világ 

Sokan úgy gondolják, hogy addig létezik a világ, amíg vannak méhek.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo