Két legyet egy csapásra – törzstőkeemelés tagi kölcsönből

Meglehetősen nagy azon cégek száma, amelyek jelentős összegű tagi kölcsönnel rendelkeznek, ami sok szempontból hátrányos számukra. Ugyanakkor ismeretes, hogy az új Ptk. alapján a kft.-k legkésőbb 2016. március 15. napjáig kötelesek felemelni törzstőkéjüket 3 millió forintra. Vajon lehetséges-e, hogy egy cég úgy emelje meg a törzstőkéjét, hogy közben megszabadul a tagi kölcsöntől is? Szakértőnk segít!

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Kép: FreeDigitalPhotos.net/moomsabuy

A tagi kölcsön a fizetési nehézségekkel küzdő cégek egyik elterjedt megoldása arra, hogy áthidalják a pénzügyileg nehéz időszakokat. Tagi kölcsön esetén a cég saját tagjától kap pénzt, így nem kell külső forrásokat igénybe vennie.

A tagi kölcsön tehát jogi szempontból  kölcsönszerződés, amelynek keretében a cégnek a saját tagja ad kölcsön egy meghatározott pénzösszeget. Sok helyen lehet olvasni, hogy a tagi kölcsönre vonatkozó szerződést írásba kell foglalni. A kölcsönszerződés tekintetében azonban sem a régi Ptk., sem az új Ptk. nem teszi kötelezővé az írásos formát. Így a kölcsönszerződés lényegében az összeg átadásával is létrejön, még akkor is, ha például fizetési nehézségekkel küzdő cégünk telefonszámláját saját pénzünkből fizetjük ki, és ezt a könyvelő tagi kölcsönként könyveli el.

Természetesen, mint minden kölcsönt, a tagi kölcsönt is vissza kell fizetni, és amíg ez meg nem történik, a cég szempontjából tartozásnak minősül. Így a vissza nem fizetett tagi kölcsön akadálya lehet akár a cég végelszámolásának is, hiszen tartozással rendelkező céget végelszámolással nem lehet megszüntetni.

5 praktikus tipp tagi kölcsönhöz
Ha nem vigyázunk, s az adóhivatal túl soknak találja a vállalkozásnak nyújtott tagi kölcsönt, utánanézhet, hogy volt-e a tagnak elegendő adózott jövedelme ahhoz, hogy tagi kölcsönt adjon. Ezért fontos, hogy a hitelnyújtást szerződéskötés előzze meg, és a mögöttes könyvelés precíz és átgondolt legyen. Összegyűjtöttünk néhány hasznos tippet, mire ügyeljünk.
Törzstőkeemelés tagi kölcsönből

A régi és az új Ptk. megegyezik abban, hogy egy cég törzstőkéje a tagok pénzbeli és nem pénzbeli vagyoni hozzájárulásaiból áll. A nem pénzbeli vagyoni hozzájárulás, vagy közismertebb nevén apport lehet például valamilyen értékkel bíró dolog, ingatlan, de lehet értékkel bíró jog vagy akár a tag valamely elismert követelése is. Ehhez hasonlóan a tag a törzstőke emelésekor kötelező hozzájárulását is teljesítheti apportként.

Nem vitatható, hogy a tagnak a céggel szemben fennálló, tagi kölcsön visszafizetése iránti igénye olyan követelés, amely vagyoni értékkel bír. Így a Ptk. alapján a tagikölcsön-követelés apportálható.

Azaz lehetséges, hogy a tag a cég törzstőkéjének megemelésekor a céggel szembeni tagikölcsön-követelését ruházza át a cégre. Ebben az esetben a cég meg fogja szerezni a saját magával szemben fennálló tagikölcsön-követelést, így a visszafizetési kötelezettsége természetesen megszűnik.

Tehát ily módon törzstőkeemeléskor a cég tagja teljesíteni tudja a hozzájárulási kötelezettségét, és egyben a cég megszabadul a tagikölcsön-tartozásától. (De nem ez az egyetlen megoldás, hogy kivédjük a hárommilliós határ eléréséhez szükséges befizetést!)

Illetékfizetési kötelezettség?

Ismert, hogy abban az esetben, ha a tag elengedi a céggel szemben fennálló tagikölcsön-követelését, a cégnek ajándékozási illetéket kell fizetni, hiszen a fennálló követelését ellenszolgáltatás nélkül szüntette meg. Felmerül a kérdés, hogy a tagi kölcsönből való törzstőkeemelés nem ugyanilyen „elengedésnek” minősül-e, ami ajándékozási illeték fizetésével jár?

Az illetéktörvény szerint ajándékozási illetéket akkor kell fizetni, ha vagyoni értékkel bíró jogról valaki ingyenesen lemond. Tehát a tagi kölcsön apportálása esetén azt kell megvizsgálni, hogy fennáll-e az ingyenesség. Véleményem szerint ez esetben nincs szó ingyenességről, mert a tagi kölcsön apportálásával a tag egyrészt nagyobb értékű részesedést szerez a cégben az ezzel járó jogokkal együtt. Másrészt ezzel a tag is mentesül a törzstőkeemeléskor a cég irányában vállalt hozzájárulási kötelezettsége alól.

Az adóhatóság sajnos még nem adott ki általános érvényű állásfoglalást a tagi kölcsön apportálása és az ajándékozási illeték kapcsán, ami tisztázná az ezzel kapcsolatos álláspontját. Így jelenleg egy esetleges ellenőrzés során az adóhatóság egyedileg dönt arról, hogy miként kezeli a tagi kölcsönből való tőkeemelés kérdését.

Dr. Szabó Gergely ügyvéd Dr. Kocsis Ildikó Ügyvédi Iroda megbizhatougyvediiorda.hu

Véleményvezér

Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában

Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában 

A makulátlanság egy elengedhetetlen szempont Norvégiában.
Lengyelországnak jót tett a kormányváltás

Lengyelországnak jót tett a kormányváltás 

A lengyel gazdasági csoda nem három napig tart.
Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában

Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában 

Mindenképpen javítani kellene a finanszírozáson.
Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek

Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek 

A világgazdaság számai egyre javulnak, miközben a magyar államháztartás senyved.
Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben

Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben 

Tényleg ciki Brüsszelben az idegen nyelvet alig tudó magyar képviselők jelenléte.
Jó hír, mégsem pusztul el a világ

Jó hír, mégsem pusztul el a világ 

Sokan úgy gondolják, hogy addig létezik a világ, amíg vannak méhek.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo