Kétezer százalékos növekedés - ez elég a győzelemhez

Több mint tíz év után először újra magyar nyertese van a Deloitte Közép-Európai Technology Fast 50 versenyének. A régió leggyorsabban fejlődő technológiai cégének járó díjat a Szallas.hu az elmúlt öt évben elért közel 2300 százalékos árbevétel-növekedésével kapta meg.

Kép:Regus

A régiós Fast 50 listára idén felkerült vállalatok átlagos növekedési rátája 698 százalékra nőtt a megelőző év 671 százalékos eredményéhez képest. A versenyben 10 ország vállalatai vettek részt, 26 cég most először került be a rangsorba. A listában továbbra is szoftvercégek képviseltetik magukat a legnagyobb számban, 26 céggel a rangsor több mint felét ők adták, őket követik az internetes (12) és telekom/hálózatépítő (6) vállalatok.

Verbó Zoltán, a Deloitte Technology Fast 50 programigazgatója elmondta: „A leggyorsabban növekvő közép-európai technológiai cégek élbolyában komoly átrendeződésnek lehettünk tanúi tavaly óta. Az idei legjobbak, vagyis az elmúlt öt év során (2009-2013) legnagyobb árbevétel-növekedést mutató első öt cég közül négyen teljesen újak a listán, most először kerültek be a rangsorba.”

A listát öt év alatt elért 2259 százalékos árbevétel-növekedéssel a magyar internetes szállásközvetítő cég, a Szallas.hu vezeti. A második helyen a lengyel pénzügyi szolgáltatásokat összehasonlító weboldal, a Comperia.pl áll (1962%-os növekedéssel), amely a 2013-as jelentésben még a negyedik helyet foglalta el a régiós listában. A következő három helyen csak új belépőket találunk: harmadik helyen szerepel a szerb High Tech Engineering Center (1777%); negyedik a román szoftverfejlesztő ITNT (1433%); őt pedig a lengyel webfejlesztő ügynökség, a Netguru (1386%) követi.

Tíz magyar cég a legjobb ötvenben

Az idei Fast 50 rangsorban tíz ország képviselteti magát: Lengyelország 17 céggel, Magyarország tíz, Románia hat, Horvátország négy, Csehország, Litvánia és Szlovákia egyenként három vállalkozással, Szerbia két, Bulgária és Észtország 1-1 céggel szerepel a listán. A Fast 50 esetében a 2014. évi jelentés szerint az átlagos növekedési ráta 698 százalék volt, ami ugyan növekedést jelent a tavalyi 671 százalékos eredményhez képest, de ez még mindig messze elmarad a 2012-es, kiemelkedően magas 1026 százaléktól.

A legjobb ötvenbe került magyar cégek közül hét foglalkozik szoftverfejlesztéssel: a Prezi.com Kft. a nyolcadik, a Dolphio Consulting Ltd. a 10., a Kilgray Translation Technologies a 20., az ECON Consulting Ltd. a 24., a Capture Zrt. a 30., egy hellyel megelőzve a Kishonti Kft.-t, amely a 31., az iData Műszaki Informatikai Mérnöki Iroda Kft. (velük készült interjúnkat itt találják) pedig a lista 50. helyén végzett. A régiós győztes Szallas.hu mellett internetes cégként került a listára a 16. helyen szereplő JatekNet.hu Kft. és a 40. helyen végzett Arboreus Kft. is.

Speciális kategóriák

A speciális Rising Stars díjat olyan vállalatok kapják, amelyek még túl fiatalok ahhoz, hogy a Fast 50 főmezőnyében induljanak, az elmúlt három évben mutatott látványos árbevétel-növekedésük azonban arra utal, hogy később szinte biztosan rajta lesznek majd a listán.

A kategória legjobbjai között két magyar vállalatot is találhatunk, rögtön a lista élén. Az idei győztes a magyar Distinction nevű, mobilalkalmazást gyártó szoftvercég lett 2746 százalékos, három év alatt elért árbevétel-növekedéssel. A második helyezett egy szintén magyar szoftvercég, a ShiwaForce lett (1126%), amelyet a lengyel eLib.pl kiadványszerkesztő szoftvert gyártó cég (1002%) követi.

A Big Five kategóriába azok a gyorsan növekvő vállalatok tartoznak, amelyek túl nagy méretüknél fogva nem versenyezhetnek a kisebb Fast 50 cégekkel az árbevétel-növekedés tekintetében. Ezt a rangsort már második éve a goclever.com nevű lengyel számítógépgyártó vállalat vezeti (777%), amely az ötvenes fő rangsorban a 17. helyen áll. Második helyezett a cseh internetes parfümáruház, a parfums.cz (462%, a teljes listán 26. helyezett), a harmadik pedig a román szoftvergyártó, a Teamnet.ro (424%, egyúttal 34. a Fast 50 listán).

Iparágak

A Fast 50 rangsort a korábbi évekhez hasonlóan a szoftvergyártó (26) és internetes cégek (12) dominálják, de nem ugyanolyan arányban, mint tavaly (29 illetve 13 céggel). Őket követik a telekom/hálózatépítő vállalkozások (6 cég), majd a média/szórakoztatás, számítógép- és perifériagyártás, illetve a félvezetők, alkatrészek, és elektronika szektor képviselői.

 

Véleményvezér

Románia is lehagyott minket a várható élettartam statisztikákban

Románia is lehagyott minket a várható élettartam statisztikákban 

80 felett már nincs sok esélyünk.
A francia elnök szerint a kis nemzeti vállalatok versenyképtelenek a nagy globális cégekkel szemben

A francia elnök szerint a kis nemzeti vállalatok versenyképtelenek a nagy globális cégekkel szemben 

A francia elnök keményen beszólt az európai gazdaságpolitikának.
Az osztogató-fosztogató állam nagyon drága

Az osztogató-fosztogató állam nagyon drága 

A kormány tavalyi, többször módosított hiánycélja sem teljesült.
Jobbról és balról is immár Magyar Péter nemiségét firtatják

Jobbról és balról is immár Magyar Péter nemiségét firtatják 

Lassan mulatságba fullad a magyar elit kommunikációs vergődése.
Minimum nettó 800 ezer forintos fizetés a Lidlben

Minimum nettó 800 ezer forintos fizetés a Lidlben 

Nem álom, valóság.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo