Kiket szeretnek a befektetők?

2017-ben is élénk aktivitás jellemezte a vállalatfelvásárlási (M&A) piacot világszerte, bár ennek szintje némi gyengülést mutatott az egy évvel korábbi szinthez képest. A befektetők körében a gyártó- és feldolgozóipar, a telekommunikáció, a technológia és média, valamint a kiskereskedelem területén működő vállalatok voltak a legnépszerűbb befektetési célpontok.

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A Moody’s elemző vállalata, a Bureau van Dijk* Zephyr adatbázisának adatai alapján 2017-ben összességében 6 százalékkal, a 2016-os 1210 milliárd dollárról valamivel több mint 1280 milliárd dollárra nőtt az M&A ügyletek összértéke Nyugat-Európában. 2017-ben az M&A ügyletek globális összértéke meghaladta a 4740 milliárd dollárt, de ez az érték 3 százalékkal kevesebb volt az M&A ügyletek 2016-os közel 4900 milliárd dolláros globális összértékéhez képest. Kelet-Közép-Európában és Oroszországban is folytatódott a csökkenés: a 2017-es M&A ügyletek 111,66 milliárd dolláros értéke jelentősen elmaradt a 2016-os 137,4 milliárd dolláros értéktől és még inkább a 2013-ban elért 225,9 milliárd dolláros szinttől.

Ugyanakkor a térségben végrehajtott magántőke-befektetések értéke 42 százalékkal, a 2016-os 6,55 milliárd dolláros szintről közel 9,3 milliárd dollárra emelkedett. Magyarországon a tavalyi évben a 2016-os 9,5 milliárd dollárról mintegy 78 százalékkal 2,05 milliárd dollárra esett vissza a fúziós-akvizíciós ügyletek összértéke. Ez a trend 2018 januárjában is folytatódott. A januárban végrehajtott ügyletek összértéke kevéssel 66 millió dollár felett volt, szemben az előző év azonos időszakában elért 442 millió dollárral – derült ki az Allen & Overy legfrissebb „Global Trends in Private M&A” éves felmérésének eredményeiből.

fotó: flickr/Glenda Alvarez

Az Allen & Overy adatai szerint 2017-ben az M&A aukciók 47 százalékát magántőke-befektetők nyerték meg, ami jól érzékelteti a magántőkepiac aktivitását. Az aukciók 34 százalékánál magántőke-befektetési társaság volt az eladó, továbbá az aukciók 28 százalékánál az egyik magántőke-befektető másodlagos vagy harmadlagos kivásárlás keretében adta el részesedését egy másik magántőke-befektetőnek. Az összes M&A ügylet vonatkozásában vevői oldalon a magántőke-befektetők 29 százalékot képviseltek, ami aukciós sikereik ellenére némileg elmarad a 2016-os 36 százaléktól. A globális ügyletek 59 százalékát vállalatok és stratégiai befektetők nyerték el – ez az érték 51 százalék volt 2016-ban.

Ne a versenytárs, a piac felé nyissunk!
Sok cégvezető még mindig azt gondolja, hogy cégeladás tervezése esetén a legkézenfekvőbb felvásárló a versenytárs lehet, pedig ez inkább jelentős üzleti és jogi kockázatot, mint megoldást jelent a szakértő szerint.
Bár az aukciós tranzakciók Kelet-Közép-Európában csak az egyharmadát tették ki az M&A ügyleteknek – hasonlóan Ázsiához, Ausztráliához és a Közel-Kelethez – ugyanakkor ezeknek az ügyleteknek a 83 százalékát erős verseny jellemezte, ami globálisan a legmagasabb aránynak számít. Kelet-Közép-Európában 2017-ben továbbra is magas volt a hatósági jóváhagyást igénylő ügyletek aránya. Az ügyletek 64 százalékánál volt szükség hatósági jóváhagyásra. Ennél szigorúbb hatósági szabályozással csak Észak-Amerikában találkozhatunk, ahol az ügyletek 78 százaléka igényelt hatósági jóváhagyást.

„A kelet-közép-európai térségben tavaly az M&A befektetések piacán csökkent a befektetői aktivitás, ugyanakkor a globális piacot továbbra is az erős fundamentumok (magas vállalati készpénzállomány, könnyen elérhető hitelfinanszírozás) jellemzik. Optimisták vagyunk, hogy idén a kelet-közép-európai régió nagyobb arányban részesül majd a globális M&A aktivitásból, mint 2017-ben. Az Allen & Overy mind az ügyletek összértékét,  mind az ügyletek számát tekintve nagyon sikeres évet zárt a globális M&A piacon, és arra számítunk, hogy ez a trend 2018-ban is folytatódni fog” – mondta Lengyel Zoltán, az Allen & Overy budapesti irodájának partnere.

A jövőt veszi meg a befektető, nem a múltra kíváncsi
Elérte a nyugdíjkorhatárt az a generáció, amely kényszervállalkozóként a rendszerváltás után hozta létre a KKV-szektor széles középmezőnyét. Kire bízzák a céget? A cégutódlás lehetséges módjait taglalták a Piac & Profit Generációváltás a cégben című konferenciáján.

Véleményvezér

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján 

A magyar jogásztársadalom levizsgázott.
Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában

Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában 

A makulátlanság egy elengedhetetlen szempont Norvégiában.
Lengyelországnak jót tett a kormányváltás

Lengyelországnak jót tett a kormányváltás 

A lengyel gazdasági csoda nem három napig tart.
Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában

Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában 

Mindenképpen javítani kellene a finanszírozáson.
Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek

Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek 

A világgazdaság számai egyre javulnak, miközben a magyar államháztartás senyved.
Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben

Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben 

Tényleg ciki Brüsszelben az idegen nyelvet alig tudó magyar képviselők jelenléte.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo