Spórolás vagy elmaradt haszon?

Ha egy vállalkozás fejlesztésbe kezd, jó eséllyel a legjobb munkaerő kapja a megtisztelő feladatot, hogy az új projektet vezesse. Mégis, sokszor a hatékonyság csökken, a költségek pedig váratlanul nőnek. Mi lehet az ok? Szakértőnk segít!

Egy hazai műanyaggyártó Kft. vezetője legutóbb azt panaszolta el, hogy az infrastruktúra fejlesztésük mennyi ráfizetéssel valósult meg, mennyi nem tervezett költség terhelte az egyébként kiváló megtérüléssel tervezett projektjüket. Pedig az új gyártósor, gépbeszerzés, gyártás telepítést célzó projektjüket az egyik legjobb termelésirányító mérnökükre bízták. Elsősorban ez azért történt, mert nem akartak külső tanácsadónak, projektvezetőnek erre a munkára megbízási díjat fizetni, inkább a saját munkatársak között tervezték a munkát szétosztani, a meghirdetett prémiumot kifizetni.

Kép:FreeDigitalPhoto.net/digitalart

A projektet tudatosan, módszeresen, kipróbált, nemzetközileg is alkalmazott eszközökkel indították el. Volt célrendszer, volt projektterv, feladatok, felelősségek egyeztetve, megfelelő költségvetés és heti riportok az előrehaladás követésére. (Ezek pedig az alapjai a sikeres megvalósításnak - ld. keretes írásunkat.)Kockázatokat ugyan nem gyűjtöttek - azt remélve, hogy a szakmai tapasztalat segít a váratlanul jelentkező problémák kezelésében -, de nem is ez okozta az igazi veszteségeket - magyarázzák a Szinergia Kft. szakértői.

Miért lehet jobb egy középszerű stratégia egy kiválónál?
Egy középszintű stratégia kiváló, fegyelmezett megvalósítása a tapasztalatok szerint sokkal jobb eredményeket hoz, mint egy kiváló stratégia középszintű megvalósítása. Mégis mindenhol mindenki a stratégiával foglalkozik – pedig a legtöbb vállalatnak van kidolgozott stratégiája mindenre, csak épp nem éri el az abban kitűzött célokat Hogy miért? És hogy leszünk mi eredményesek? Segítünk!
Az első kedvezőtlen jelek nem is a gyártósor fejlesztés kapcsán jelentkeztek, talán ezért is nem tulajdonított neki időben kellő jelentőséget. Évek óta nem volt baj a termelésben a minőséggel, a szerszámok karbantartása miatt a nem tervezett teljesítmény kieséssel, munkafegyelmi problémákkal. Néhány hét múlva azonban a vezető rájött, hogy valamit elrontott, rossz rossz döntés született.

Egy kiváló mérnököt, termelésirányítót vesztett el néhány hónapra és kapott érte egy közepes projektvezetőt. A meglévő projektvezetési ismereteket, készségeket nem mérlegelte, csupán a költségek, tervezett kiadások számait vették figyelembe a döntésnél. Az elmaradt haszon már az első hetek után meghaladta a külső projektvezető bevonásával járó tervezett költségeket, a teljesítmény kiesés, a minőségi hibák miatti minőségköltségek emelkedésével.

Vezetési tanácsadók és projektvezetők számára gyorsan és könnyen felismerhetők azok a helyzetek, melyek rövidtávon a megbízónak költségcsökkenést prognosztizálnak, de 1-2 napos helyszíni felmérés után nagy biztonsággal megállapítható, hogy a fejlesztés eredménye több elmaradt hasznot valószínűsít, mint egy külső projektvezető, tanácsadó bevonásának költsége. Ráadásul a közvetlen eredményszámok romlás mellett gyakran elmulasztjuk, hogy

- a munkatársak egy-egy jó projektvezetési gyakorlatot nap, mint nap lássanak működés közben, ezzel tanuljanak, tapasztalatot szerezzenek

A szarka és a farka – avagy ki lesz jó vezető
A tapasztalatok azt támasztják alá, hogy vezetői kinevezésekkor gyakran döntünk rosszul, hiszen ha jól döntenénk, senki sem panaszkodna oly gyakran főnökeikre. Sajnos hibás az az elképzelés, mely szerint egy vezető akkor lesz jó vezető, ha ő ért legjobban az adott területhez. Természetesen nem árt, ha a vezető valamennyire ért ahhoz, hogy csapata mivel foglalkozik, de mindemellett szükségesek számára olyan soft képességek vagy személyiségtulajdonságok, melyekkel hatékonyan tudja összefogni, irányítani csapatát.
- egy szakember feltárja azokat a számunkra természetes, de nem legjobb gyakorlatokat, melyeket már évek óta megszokásból használunk. Pedig a szembesítés eredménye sok esetben új innovatív megoldások bevezetése, amelyek hosszabb távon teszik eredményesebbé a működést.

- mindig is szerettük volna, ha a fiatal munkatársaink motiváltan, új kihívásokat keressenek a szervezeten belül, és ne azt várják türelmesen, hogy a műszaki, vagy beruházási vezetőnk nyugdíjba menjen, vagy éppen elhagyja a vállalkozásunkat. Ez a projektvezetési gyakorlat új karrierpályát mutatna többeknek, a fejlődésüket az egyre komplexebb projektek (infrastruktúrafejlesztés, termékfejlesztés, új szolgáltatás bevezetés, stb.) megvalósításában lássák.

Egy legutóbbi PMI Pulse felmérés eredményei szerint a szervezetek teljesítménye a stratégiai kezdeményezések 44%-a sikertelennek bizonyul. Hogy miért? A projektek 58%-a nincs megfelelő szervezeti stratégiához igazítva. Csupán 15%-uk mutat nagy agilitást, és a szervezetek csak 9%-a gondolja úgy, hogy kiválóan teljesítenek stratégia-végrehajtás terén. Ezek az adatok összefüggésben állnak azon tényekkel, amelyek szerint a magasan teljesítőknek kétszer annyi sikeres stratégiai kezdeményezésük van, mint az alacsonyan teljesítőknek, valamint előbbiek háromszor hajlamosabbak arra, hogy nagy agilitással rendelkezzenek, illetve az ő projektjeik kétszer akkora valószínűséggel a megfelelő szervezeti stratégiához vannak igazítva.

A cikk szerzője a Szinergia Kft. munkatársa

Véleményvezér

Kísértetszállodát talált Hadházy Ákos

Kísértetszállodát talált Hadházy Ákos 

Különös pénzosztások az idegenforgalmi beruházások körül.
A korrupció rontja a boldogságindexet

A korrupció rontja a boldogságindexet 

Ötvenhatodik helyen a magyarok.
Hadházy Ákos újabb fél méter magas kilátót talált 217 millió forintért

Hadházy Ákos újabb fél méter magas kilátót talált 217 millió forintért 

Lombkoronasétány helyett ezúttal nádkoronasétány épült.
Száguldhatna a forint, ha Orbán Viktor kiegyezne az unióval

Száguldhatna a forint, ha Orbán Viktor kiegyezne az unióval 

A jogállamiság helyreállítása sok pénzt hozna.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo