Már Rómára figyel Európa

Egyre inkább a hétvégi olasz népszavazásra figyelnek Európában. Van egy kis félelem, miközben a kormányfő, Renzi kincstári optimizmussal tekint a vasárnapi népszavazás elé.

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Kép: Pixabay

Ha elbukik a népszavazás, akkor sem változik semmi, Olaszország továbbra is egy nehezen kormányozható ország marad, ahol az elmúlt 71 évben 64 kormány volt, s még egy kormány sem töltötte ki a ciklusát. Persze ez baj, de a nagyobb bankok alapvetően megfelelően tőkésítettek. Néhány kisebb bankkal van probléma, amelyek viszont megfertőzhetik a nagyobb bankokat, s ezzel akár európai járványt is okozhatnak. Ez a félelem tárgya. Az alapállapot egyelőre az, hogy a népszavazáson az olaszok nemmel szavaznak. Ekkor valószínűleg fél éven belül választások lesznek, ahol az eurószkeptikusok előre törhetnek. Ugyanakkor nem számítunk olasz kilépésre az EMU-ból vagy az EU-ból, mert az olaszok többségükben szeretik az eurót, mint fizetőeszközt.

Ma reggel felröppent a hír, hogy egy orosz olajvállalat megvenné a MOL INA részesedést. Ugyan egy ilyen lépésnek a valószínűsége pici, mégis pozitív a hír, hiszen a MOL tárgyalási pozícióját javítja a horvát kormánnyal szemben. A mai napon az oldalazás a legvalószínűbb opció. A DAX a tegnapi esés után próbálkozhat egy kis emelkedéssel, de valószínűleg nem lesz számottevő. A BUX esetében sem számítunk számottevő elmozdulásra, de ne feledjük, korrekciós fázisban van.

USA

Hosszú emelkedés után kisebb korrekciót láthattunk tegnap a tengerentúlon, az S&P500 0,53%-kal, a Dow 0,28%-kal, míg a Nasdaq 0,56%-kal került lejjebb a kereskedés végére. A bankszektor mellett a kisebb piaci kapitalizációjú vállalatok korrigáltak a legnagyobb mértékben, amit jól mutatott, hogy a kisebb cégeket tömörítő Russel 2000 index 1,3%-ot esett 15 nap emelkedés után. A mai napon piacnyitás előtt teszik közzé a harmadik negyedéves amerikai GDP második becslését. Miután az első becslés megjelenése óta a fogyasztói kiadások mértékét felfele korrigálták, az elemzők 3%-os növekedést várnak, az előzőleg publikált 2,9% helyett évesített alapon.

A GDP adat mellett a vállalati profitok negyedéves alakulásáról is friss adatok látnak ma napvilágot az USA-ban. Az elmúlt 6 negyedévből 5-ben csökkentek a vállalati profitok éves alapon, azonban a pozitív gyorsjelentési szezon és az ismét növekvő amerikai gazdaság pozitív kilátásokat vetít előre. Szintén ma teszik közzé a Conference Board fogyasztói bizalmi indexét, ami hosszabb emelkedés után 5,5 ponttal 98,6-ra csökkent októberben. A Trump megválasztását is magában foglaló felmérésre az elemzői konszenzus 101 pont november hónapra.

Európa

Rossz hangulatban indult a kereskedés a nyugat-európai börzéken és a kereskedés végéig nem enyhült az eladói nyomás, így mínuszban zártak a börzék (FTSE100 -0,6%, DAX -1,09%, CAC40 -0,88%). Benoit Coeure, az EKB igazgatóságának tagja szerint komoly problémák lehetnek a görög adósság finanszírozásának fenntarthatóságával. Az euróövezeti pénzügyminiszterek december 5-én ülnek össze az ezzel kapcsolatos intézkedések megtárgyalására. Németországból novemberi fogyasztói árindex érkezik ma délután, délelőtt pedig egy fogyasztói bizalmi indexet publikálnak az eurózónából.

Olaj, arany

A WTI 46,6 dollár volt ma reggel, miután tegnap Oroszország jelezte, hogy nem vesz részt az OPEC bécsi csúcstalálkozóján. A hír negatív az olajra nézve, mivel a piac számított arra, hogy Oroszország is támogatja a megállapodást, legalább a mostani termelés befagyasztásával. Továbbra is tart a vita, hogy miként csökkentse az OPEC a jelenlegi termelést legalább 1,2 millió hordóval naponta. Szaúd- Arábia és a két ellenlábas, Irak és Irán között feszül a vita. A belső információk szerint Irán 3,975 millió hordós napi termelési plafont fogadna el, míg Szaúd-Arábia ragaszkodik ahhoz, hogy a mostani 3,71 millió hordón termeljen csak Irán.

Az arany 1.190 dollárig süllyedt, miután tegnap jelentős dollár erősödés volt a piacon. A piac Matteo Renzi olasz miniszterelnök lemondásától is tart, egy sikertelen olasz népszavazás fellendítheti az arany iránti keresletet. A decemberi Fed döntés is közeledik és többen erre spekulálnak. A piac szinte egyöntetűen kamatemelésre számít, ami csökkentheti az arany vonzerejét a piacon.

Devizák

A pénteki dollárgyengülés után a tegnapi kereskedés is hasonlóan indult, és napon belül 1,068-ig is felszúrt az árfolyam, de zárásra egy nagy fordulat érkezett és visszaesett 1,06 környékére az EUR/USD devizapár. Ezt pedig azt mutatja, hogy a dollár továbbra is jó formában van, és egyelőre még egy erőteljesebb korrekció sem tud kialakulni. A tegnapi fordulós gyertyát követően ma a dollár további erősödése várható.

Két hétig tartó oldalazás után a tegnapi kereskedésben sikerült az EUR/HUF devizapárnak áttörnie a 200 napos mozgóátlagot. Napon belül már 311,5-ig is felszúrt az árfolyam, amely több mint három hónapos mélypontot jelent a forintra nézve. A devizapár így célba veheti a következő 316 forintos ellenállást.

Távol-Kelet

Vegyes hangulat jellemezte az ázsiai kereskedést. A Hang Seng 0,2%-ot, a Nikkei 0,3%-ot csökkent, miközben a Shanghai index 0,4%-ot emelkedett. A kirobbant bizalmi botrány akár a dél-koreai elnök lemondásához is vezethet. Az elnök ugyanis felajánlotta lemondását, melyről majd a parlament fog dönteni. A szinte folyamatossá vált demonstrációk hatására már saját párttársai is elfordultak tőle, de egyelőre még nincs terv a lemondása utáni időszakra.

Októberben a japán munkanélküliségi ráta a várakozásoknak megfelelően 3,0%-on stagnált. Az októberi kiskereskedelmi forgalom ugyanakkor mindössze 0,1%-ot csökkent, szemben a várt 1,6%-os visszaeséssel.

Határidős piacok

Vegyes képet mutattak a határidős piacok ma reggel. A Dow, az S&P és a Nasdaq a pozitív, a DAX a negatív tartományban voltak.

Jogi nyilatkozat
A kiadványban foglalt információk az Erste Bank Hungary Zrt. – 1138 Budapest, Népfürdő u. 24–26., tev. eng. szám: I-2061/2004 (továbbiakban: Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A kiadványban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A kiadványban foglaltak – teljes vagy részleges – felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A kiadvány kiadása időpontjában érvényes. További részletek: www.erstebank.hu, Treasury szolgáltatások, Hirdetményekben. A kiadvány nem a befektetési elemzések függetlenségének előmozdítását célzó jogi követelményeknek megfelelően készült, nem vonatkozik rá a befektetési elemzések terjesztését, közzétételét megelőző ügyletkötésre vonatkozó tilalom.”

Véleményvezér

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján 

A magyar jogásztársadalom levizsgázott.
Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában

Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában 

A makulátlanság egy elengedhetetlen szempont Norvégiában.
Lengyelországnak jót tett a kormányváltás

Lengyelországnak jót tett a kormányváltás 

A lengyel gazdasági csoda nem három napig tart.
Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában

Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában 

Mindenképpen javítani kellene a finanszírozáson.
Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek

Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek 

A világgazdaság számai egyre javulnak, miközben a magyar államháztartás senyved.
Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben

Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben 

Tényleg ciki Brüsszelben az idegen nyelvet alig tudó magyar képviselők jelenléte.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo