Mi lesz a pénzünkkel, ha már nem leszünk?

A megtakarítással rendelkező magyarok mintegy harmada számára fontos szempont az örökölhetőség, amikor megtakarítási konstrukciót választ – derül ki az OTP Bank a GFK kutatóintézettel közösen készített felméréséből.

A felnőtt, megtakarítással rendelkező magyar lakosság körültekintően tájékozódik és több szempont együttes figyelembevételével hozza meg döntéseit, a hosszú távú, öngondoskodásra irányuló befektetések kiválasztásánál. A megkérdezettek 30 százaléka számára az örökölhetőség az egyik legfontosabb szempont, amikor megtakarítási eszközt választ. A választott konstrukció kamat- és hozamszintje, a termék biztonságossága valamint a hozzá kapcsolódó számlavezetési díj továbbra is fontos szempontok a végső döntésben – derült ki az OTP Bank kutatásának most közzétett adataiból.

„Az öngondoskodás egyre nagyobb szerepet tölt be a magyar lakosság életében és megtakarításainkat is tudatosan megválasztott szempontok szerint kezeljük, így például nem csak a saját érdekeink figyelembevételével választunk megtakarítási eszközt, hanem előrelátóan gondoskodunk szeretteinkről is” - mondta el Nagy Csaba, az OTP Nyugdíjpénztár ügyvezető igazgatója.

Kép: Pixabay

A nyugdíjcélú megtakarítások esetében fontos kérdés lehet, hogy mi történik a befektetett pénzzel, ha a pénztártag akár a nyugdíjkorhatár elérése előtt, akár a járadék-kifizetés ideje közben meghal. Ki kapja meg a vagyont és mekkora rész illeti meg az államot? Az önkéntes nyugdíjpénztárak egyik előnye, hogy a befizetett összegek örökölhetőek, illetve a haláleseti kedvezményezettek részére kifizethetőek. Az így felvett pénz adó- és járulékmentes, vagyis az örökös/kedvezményezett a teljes összeget kézhez kapja, ráadásul nem terhelhető meg semmilyen, örökhagyó által hátrahagyott tartozással. A pénztártag halála esetén ugyanis az egyén egyenlegén található megtakarítás nem képezi a hagyaték részét.

Tényleg dolgozni akarunk a nyugdíj mellett?
A magyaroknak alig több mint harmada vonulna teljesen vissza a nyugdíjkorhatár elérése után, ám a lehetőségek jóval szűkösebbek az elképzelésekhez képest: a megromlott egészségi állapot és a munkanélküliség gyakran meggátolja az időskori aktivitást. Az időben elkezdett takarékoskodás, és a megfelelő stratégia ugyanakkor hozzásegíthet az időskori anyagi biztonság eléréséhez.
A pénztártag egy vagy több kedvezményezettet is megjelölhet, akik a pénztártag halála esetén:
  • Egy összegben, személyi jövedelemadó-, és járulék-, valamint illetékmentesen kérheti a kifizetést (a kilépés szabályait alkalmazva.), vagy
  • Tagdíjfizetés folytatásával, vagy anélkül saját név alatt a Pénztárban hagyja, vagy
  • Átutaltathatja más önkéntes nyugdíjpénztárban vezetett egyéni számlájára.
Amennyiben a pénztártag nem jelölt haláleseti kedvezményezettet, felhalmozott megtakarításai az öröklési rend szerinti törvényes örököseit illetik meg. Ez az eljárás azonban rendszerint több időt vesz igénybe, hiszen ki kell várni a hagyatéki végzés elkészültét. A hagyatéki eljárás akár hónapokig elhúzódhat, így ebben az esetben sokkal többet kell várni a kifizetésre. A kedvezményezett jelölés sokkal gyorsabbá teszi kifizetést, ezért a természetes örökösöket is célszerű kedvezményezettként megjelölni. A kifizetés a szabályszerűen kitöltött dokumentumok hiánytalan beérkezését követő 15 munkanapon belül történik. Fontos, hogy kedvezményezettnek bárkit meg lehet jelölni, így nem csak a törvényes örökösök örökölhetik a nyugdíjpénztári számlán felhalmozott vagyont. A megjelölt kedvezményezettet a Pénztártag a tagsági jogviszony fennállása alatt bármikor módosíthatja.
Nem számítunk nyugdíjra, pedig nem ártana
A magyarok mintegy 58 százaléka azért nem tesz félre az időskori évekre, mert – az emelkedő nyugdíjkorhatár miatt – egyáltalán nem számít rá, hogy megéli a nyugdíjas éveket. Pedig könnyen elszámolhatja magát, aki ilyen logika alapján dönt az öngondoskodás szükségességéről.

Véleményvezér

Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában

Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában 

A makulátlanság egy elengedhetetlen szempont Norvégiában.
Lengyelországnak jót tett a kormányváltás

Lengyelországnak jót tett a kormányváltás 

A lengyel gazdasági csoda nem három napig tart.
Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában

Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában 

Mindenképpen javítani kellene a finanszírozáson.
Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek

Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek 

A világgazdaság számai egyre javulnak, miközben a magyar államháztartás senyved.
Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben

Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben 

Tényleg ciki Brüsszelben az idegen nyelvet alig tudó magyar képviselők jelenléte.
Jó hír, mégsem pusztul el a világ

Jó hír, mégsem pusztul el a világ 

Sokan úgy gondolják, hogy addig létezik a világ, amíg vannak méhek.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo