Mi vár idén a befektetőkre?

A klasszikus befektetések közül az idei évre kétségtelenül a részvények rendelkeznek a legjobb kilátással. A K&H befektetési szakemberei szerint azonban nem árt résen lenniük a megtakarítóknak, ugyanis a tavalyihoz hasonló, gyakorlatilag esés nélküli emelkedést már felválthatják a nagyobb árfolyamingadozásokkal tarkított hónapok.

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

„A tavalyi emelkedést folytatva kedvezően indult az év a részvénypiac számára, hiszen a fejlett és a feltörekvő tőzsdék egyaránt emelkedést produkáltak.  A folytatás is ígéretesnek tűnik az év első negyedévére, hiszen a világgazdasági növekedés a tavalyi év után idén tovább gyorsul, és ezzel párhuzamosan a vállalatok is tovább tudják növelni a profitjukat, ez pedig a legfontosabb faktor a részvénypiac számára” – tájékoztatott Hajósi Péter, a K&H Alapkezelő befektetési igazgatója.

Nézzük, mik lehetnek az első negyedév legmeghatározóbb történései befektetési szempontból:

  • inflációs folyamatok: a következő hónapok inflációs folyamatai döntő hatásúak lesznek, hiszen ennek függvényében határozhatnak a jegybankok a monetáris politika szigorításának tényleges lépéseiről, ami látványos emelkedést okozhat a kötvényhozamoknál, és hatással lehet a dollár árfolyamára, ezen keresztül pedig számos eszköz (pl. nyersanyagok, feltörekvő piaci befektetések) árára
  • az EKB és a Fed kommunikációja: a kamatemelést megelőzően árgus szemekkel figyelik majd a piacok, hogy mit nyilatkozik a két legnagyobb jegybank a szigorítás további menetéről
  • német kormányalakítás: a kormány felállása azt is meghatározhatja, hogy a franciákkal mennyire tudják elkezdeni a régóta lebegtetett uniós reformokat
  • olasz választások: a március 4-én tartandó parlamenti választások kimenetele erősen kérdőjeles, ami az eurozónában okozhat még meglepetéseket
Részvénypiac: óvatos felülsúlyozás

A javuló profitkilátások és az USA-ban várható adócsökkentésnek köszönhetően végső soron több profit maradhat a cégeknél. A pozitív előrejelzések ellenére azonban vannak kockázatok: jelenleg a túlzott optimizmus és az ebből adódó alacsony árfolyamingadozás tekinthető a legnagyobb veszélyforrásnak.  Az alacsony pénzpiaci hozamok azonban velünk maradnak, ezért a hozam érdekében továbbra is a kockázatosabb eszközök felé kell elmozdulni.

Három vonzó befektetési terület
Bár a nagy jegybankok egy része már megindult a kamatemelés irányába, itthon még jó darabig fennmaradhat az alacsony kamatkörnyezet. Vannak azonban kiugró hozampotenciált rejtő befektetési sztorik, amelyeket érdemes kiemelt előnyben részesíteni 2018-ban.
Fejlett kötvények: alulsúly

Bár a Fed esetében a piac csak két óvatos kamatemelésre számít idén, a várható jegybanki szigorítás hatására elinduló hozamemelkedés miatt jelenleg nem támogatjuk a kötvényeket.

Magyar kötvények: semleges szinten

A magyar kötvényeknél az MNB a következő hónapokban várhatóan még lent tudja majd tartani a hozamokat a nemzetközi környezettel szemben.

 Forint: egyelőre kivárás

A felminősítést gyakorlatilag már beárazta a piac, és az erős növekedés ellenére egyelőre nincs inflációs nyomás, így maradunk a 310 körüli euró/forint árfolyamnál.

 

Véleményvezér

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján 

A magyar jogásztársadalom levizsgázott.
Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában

Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában 

A makulátlanság egy elengedhetetlen szempont Norvégiában.
Lengyelországnak jót tett a kormányváltás

Lengyelországnak jót tett a kormányváltás 

A lengyel gazdasági csoda nem három napig tart.
Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában

Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában 

Mindenképpen javítani kellene a finanszírozáson.
Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek

Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek 

A világgazdaság számai egyre javulnak, miközben a magyar államháztartás senyved.
Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben

Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben 

Tényleg ciki Brüsszelben az idegen nyelvet alig tudó magyar képviselők jelenléte.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo