Milliós bírságokkal játszanak a feledékeny cégek

A hazai vállalkozások jelentős részénél továbbra is alapvető hiányosságok vannak a kötelezően bejelentendő, közhiteles adatbázisokban tárolt céges adatokban. A hiányzó adatok miatt különböző szankciókkal és jelentős pénzbírsággal sújthatják a cégeket, illetve adott esetben a vezető tisztségviselőt is.

Milliókba kerülhet a feledékenység - Kép: Freestock

A MAZARS a közelmúltban egy általános átvilágítást végzett saját ügyfélkörében, amely során a társaságok céges adatainak szabályszerű bejegyzését és a működési formájuknak megfelelő törvényi követelmények meglétét vizsgálta. A 2006. évi V. törvény alapján elvégzett felmérés célja az volt, hogy még az új Ptk. március 15-ei hatálybalépését megelőzően felmérje, hogy a korábbi adatfeltöltési és adatszolgáltatási kötelezettségeknek eleget tettek-e az érintett vállalkozások. (A legutolsó ilyen kötelező adatfeltöltés határideje 2013. január 31. volt.) A felmérése a megvizsgált 300 cég mintegy 13 százalékánál talált hiányosságokat.

(A letétbe helyezés szabályai is változhatnak.)

„A legtöbb esetben a társasággal kapcsolatos alapadatok – amelyek megléte nem csak elvárható, de kötelező is – hiányoztak” – nyilatkozta dr. Borsy János Mátyás, a MAZARS jogi hálózatához tartozó Borsy Ügyvédi Iroda irodavezető ügyvédje. Sok esetben hiányoztak a tagok, az alapító(k) vagy a felelős tisztségviselők egyes személyes adatai, de olyan is előfordult, hogy egy tag adatai egyáltalán nem voltak bejelentve. Ugyancsak gyakori volt a kézbesítési megbízott megjelölésének hiánya azokban az esetekben, amikor a cégbejegyzési kérelemben külföldi jogi személy, vagy magyarországi lakóhellyel nem rendelkező természetes személy szerepelt. A szakember szerint, a hiányzó adatok miatt különböző szankciókkal sújthatják a cégeket, illetve ha vezetői mulasztás is megállapítható, akkor a vezető tisztségviselőt is.

A hiányosságokat a cégbíróság hivatalból is vizsgálhatja, és probléma esetén a vezető tisztségviselőt 100 ezer forinttól 10 millió forintig terjedő pénzbírsággal büntetheti, amelyet akár több alkalommal is megismételhet. Ezen túl, ha a törvénysértést nem szüntetik meg, akkor a céget akár törölhetik is a cégjegyzékből. Ilyen esetben a tagoknak lehetősége van arra, hogy a vezető tisztségviselővel szemben kártérítési igényt érvényesítsenek, aki ilyenkor a saját vagyonával felel a mulasztásért.

Borsy János Mátyás szerint még az új Ptk-ra való áttérés előtt érdemes a cégvezetőnek áttekinteni a társaság dokumentumait, illetve a közhiteles adatbázisokban tárolt adatokat is. „A vezetői felelősségre vonatkozó szabályok változása miatt ugyanis az új Ptk. hatálya alatt a bejegyzésre jogosult személynek, illetve a jogi személy jogi képviselőjének érdemes ezekkel kapcsolatban is körültekintően eljárnia” – tette hozzá a szakember. (Ezért is fontos tudni, hogy az új Ptk. szerint miért is felelős az ügyvezető.)

Fulladoznak az adminisztrációs terhektől a cégek
Az elmúlt években intézkedés történt a vállalkozók adminisztrációs terhelésének csökkentésére, s ezek kormányzati források szerint 500 milliárd forinttal csökkentették a cégek kiadásait. A legtöbb vállalkozás azonban mégis az adminisztrációs terhek növekedésére panaszkodik.
 

Véleményvezér

Argentínában kidobták a korrupt politikai elitet és kilőtt a gazdaság

Argentínában kidobták a korrupt politikai elitet és kilőtt a gazdaság 

Négy hónap alatt tűnt el a költségvetési hiány.
Újra lőnek az ukrán tüzérek

Újra lőnek az ukrán tüzérek 

Nagy hatótávolságú rakétákat is kapnak az ukránok.
Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján 

A magyar jogásztársadalom levizsgázott.
Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában

Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában 

A makulátlanság egy elengedhetetlen szempont Norvégiában.
Lengyelországnak jót tett a kormányváltás

Lengyelországnak jót tett a kormányváltás 

A lengyel gazdasági csoda nem három napig tart.
Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában

Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában 

Mindenképpen javítani kellene a finanszírozáson.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo