Mit hoz a majom éve?

A héten megkezdődött a majom éve, ami az asztrológia szerint az új, az ismeretlen, a kihívások éve. A holdújév visszafogott ünnepléssel kezdődött Kínában, ami a gazdaság állapotát tekintve teljes mértékben érthető. De vajon milyen kihívások várnak Kínára, lendületet adhat-e a majom éve az évek óta lassuló gazdaságnak?

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Kép: Pixabay

Az asztrológia szerint a majom évét az élénkség, mozgékonyság, változékonyság és az új kihívások jellemzik. Most érdemes új ötleteket, módszerek kipróbálni, új utakat keresni a tervezett célok eléréséhez. „Anélkül, hogy túlzottan elmerülnénk az asztrológia világában, a következő időszak valóban a kihívások éve lesz Kína számára. Az ünnepi időszak fokozott fogyasztása átmenetileg ugyan jó hatással van a kínai gazdaságra, ez a dinamika azonban nem tart ki egész évben. A már eddig is erőteljesen lassuló gazdaság a tavalyi 6,9%-os növekedési ütem után idén 6,3%-ra, jövőre pedig 6%-ra lassulhat az IMF előrejelzése szerint, miközben a befektetők tőkekivonása miatt a devizatartalékok szintje utoljára 2012-ben volt olyan alacsonyan, mint most. A jelenlegi előrejelzések szerint pedig az idei évben is folytatódik a feldolgozóiparban és a szolgáltató szektorban a konjunktúra lassulása, igaz, ez nem feltétlenül jelent rossz hírt, hanem inkább a korábban túlhevült kínai gazdaság normalizálódását mutatja” - tájékoztatott Kovács Mátyás, a K&H Alapkezelő szenior portfólió-menedzsere.

Nem lesz durva összeomlás

Mielőtt végleg lehúznánk a rolót, érdemes azt is látni, hogy a negatív trend ellenére sem kell durva összeomlásra számítani. Sőt, a nagy árfolyammozgásokat, a részvénypiacok változékonyságát befektetőként érdemes a magunk javára fordítani. „Tény, hogy a tavaly első félév 60%-os részvénypiaci növekedése után a teljes naptári évet tekintve összességében 15%-ot esett vissza a kínai tőzsde, és a befektetők idegessége miatt idén is maradnak az erőteljes árfolyam-ingadozások.

Ami ebben a helyzetben a legfontosabb: az éberség
A tavalyi jellemzően emelkedő értékpapír és nyersanyagárfolyamok után, most hektikus változásokra kell felkészülni, ezért a befektetők számára az első negyedévben az éberség és az óvatosság a legfontosabb.
A technikai elemzések alapján is nagy zuhanások jöhetnek még, a piac azonban véleményünk szerint egyértelműen túlárazza a gazdasági visszaesést. A kínai gazdasági vezetés ugyanis kész arra, hogy a konjunktúra további lassulása esetén beavatkozzon, és különböző gazdaságélénkítő intézkedéseket hozzon. Ennek egyik eszköze a versenyképesség javítását célzó jüanleértékelés, amelynek eredményeként a kínai fizetőeszköz tavaly év közepe óta már mintegy 6%-kal gyengült a dollárral szemben” - hangsúlyozta ki Kovács Mátyás.

Mit kezdjünk befektetőként a majommal?

„Míg az asztrológusok a piros színt ajánlják arra, hogy elhárítsuk a majom évének csapásait, az izgága árfolyammozgások kivédéséhez mi inkább a nagyon jól megfontolt, hosszú távra tervezett befektetési döntéseket javasoljuk” - mondta el a szakember. A hektikusan mozgó árfolyamok kedveznek a kockázatvállalásnak, így az idei év jó befektetési lehetőségeket hozhat. Minél nagyobb korrekció van ugyanis a részvénypiacokon, a részvények csökkenő értékeltsége miatt annál kedvezőbb beszállási pontokat találhatunk, annál jobban megéri hosszú távon belépni. A kulcsszó azonban mindenképpen a hosszú távra, tehát minimum néhány éves időszakra szóló tervezés.

Kísérteties a hasonlóság a válság előtti időszakkal
A hitelválságéhoz kísértetiesen hasonló forgatókönyv szerint a nemzetközi kötvénypiacok összeomolhatnak, amennyiben a Fed túlzottan agresszív lépéseket tesz a kamatemelések során. A befektetőknek érdemes a leselkedő veszély jeleire figyelni. Annak kockázata, hogy a nemzetközi vállalati kötvény piac összeomlik, nem nagy, de létezik és számolni kell vele.

Véleményvezér

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján 

A magyar jogásztársadalom levizsgázott.
Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában

Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában 

A makulátlanság egy elengedhetetlen szempont Norvégiában.
Lengyelországnak jót tett a kormányváltás

Lengyelországnak jót tett a kormányváltás 

A lengyel gazdasági csoda nem három napig tart.
Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában

Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában 

Mindenképpen javítani kellene a finanszírozáson.
Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek

Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek 

A világgazdaság számai egyre javulnak, miközben a magyar államháztartás senyved.
Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben

Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben 

Tényleg ciki Brüsszelben az idegen nyelvet alig tudó magyar képviselők jelenléte.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo