Muszáj készpénzben is kiadni a munkabért

Bármennyire nem éri is meg ez a cégeknek, az alkalmazottaknak joguk van ragaszkodni ahhoz, hogy fizetésüket készpénzben kapják meg. Ez azoknak nem jelent gondot, akiknek van készpénzes bevétele a cégben. De mi van, ha a bankszámláról kell felvenni a jelentős tételeket?

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Van azért néhány megoldás, ami akkor is segíthet, ha a cégnek nincs készpénzes bevétele, így nem tudjuk a házipénztárból kifizetni a béreket. A Bankráció.hu szakértői adnak néhány tippet.

Először is, felvehetjük a szükséges készpénzmennyiséget a céges bankkártyával. Egy mikrovállalkozásnál 1-2 munkatárs fizetésének készpénzben történő felvétele beleférhet a bankkártyalimitbe (vagyis céges bankszámlánál van havi 1-2 ingyenes vagy kedvezményes készpénzfelvétel), így a legolcsóbb a bank saját ATM-jénél történő készpénzfelvétel lehet. Ez nem megoldás azonban nagyobb cégeknél, ahol több munkavállaló készpénzes kifizetése esetén a céges bankkártya napi limitjénél általában jóval nagyobb mennyiségű készpénzre van szükség.

A jogi háttér
A jelenlegi munkajogi szabályozás nem teszi lehetővé, hogy a munkáltató arra hivatkozva szüntesse meg a munkaviszonyt, hogy a munkavállaló nem rendelkezik bankszámlával, és bankszámla hiányában arra sincsen lehetősége, hogy a munkavállaló munkabérét mindaddig visszatartsa, ameddig a munkavállaló ismételten nem nyit bankszámlát. A jogszabály ugyanakkor azt nem teszi kötelezővé, hogy a munkáltató a munkavállaló bankszámlájára teljesítse az utalást. Amennyiben a munkavállaló egy közös „családi” bankszámlát jelöl meg, úgy az utalás arra is teljesíthető. Amennyiben a munkabér magyarországi bankszámlára kerül átutalásra, úgy a kifizetés a munkavállaló számára költséget nem okozhat.
A jelenlegi helyzet ellentmondásos, és a munkáltatók nem igazán rendelkeznek hathatós eszközökkel ahhoz, hogy a nemzetgazdasági szempontból is káros, növekvő tendenciát mutató készpénzkifizetéseket visszaszorítsák - mondták korábban a PwC Legal jogi szakértői. Itt találja a részleteket.
Ezért második megoldásként szóba jöhet a bankfióki készpénzfelvétel, mely a bankkártyásnál valószínűleg drágább lesz, de legalább nincs limitálva. Amennyiben azonban 1 millió forintnál nagyobb összeget vennénk fel, előzetesen konzultáljunk a bankkal arról, hogy a kívánt összegű készpénzfelvételt be kell-e jelenteni előre! Ha ugyanis váratlanul beállítunk nagyobb készpénzigénnyel, mint amellyel bejelentés nélkül fogadnak, nem biztos, hogy meg is kapjuk a várt összeget. Tudni kell azt is, hogy ha előzetesen bejelentjük, de mégsem vesszük fel a készpénzt a jelzett napon, akkor legtöbbször felszámítanak valamennyi díjat a számlán, mely a nagyobb összegű készpénz szállítását és őrzését fedezi.

Problémát jelent továbbá, hogy a készpénzért el kell menni a bankba, sorba kell állni érte, ez pedig időt vesz el a munkából, arról nem is szólva, hogy nem biztonságos sok készpénzzel mászkálni. Ezért harmadik megoldásként ajánljuk a kényelmes, céges bankszámláról postai kifizetési utalvánnyal történő kifizetést, melyet a nagy bankoknál biztos elérhetünk. Ennek a szolgáltatásnak a segítségével az internetbank előtt ülve elintézhetjük a kifizetést az irodában, miközben az alkalmazott a pénzt a postástól kapja meg. Ha az alkalmazott normál munkaidőben dolgozik, s így a pénzt csak munkaidő után tudná átvenni, amikor is külön be kell mennie a postára és sorba kell állnia, a legegyszerűbb egyből a munkavállaló munkahelyére kérni a pénzt. A posta a feladástól számított két munkanap múlva kézbesíti az összeget, amennyiben a tárgynapi banki határidőig beküldjük a megbízást. Egyes bankok azt is lehetővé teszik, hogy a kifizetési utalványok adatait közvetlenül a postának adjuk át.

Kép: Fotolia

A banki és postai díj együttes magas mértéke miatt vérzik el a postai kifizetési utalvány

Az alábbiakban egy táblázatban összefoglaltuk a legnagyobb bankoknál kiszámolt díjakat. A díjak számítása során példánkban hat alkalmazott nettó 150 ezer forintos kifizetésével számoltunk, így a bankpénztári készpénzfelvételnél 900 ezer forint felvételével, míg a postai kifizetési utalványok esetében 6 darab 150 ezer forintos utalvány banki és postai díjával. Az utalványnál feltüntetett összegekből a postai díj mértéke (adatátviteli úton történő banki átadást feltételezve) egységesen minden banknál 6 × 1475 forint, azaz összesen 8850 forint. Amelyik bank a hirdetményében nem jelezte külön, ott a nem készpénzes pénzügyi tranzakciós illetékkel számoltunk.

Bank

Készpénzfelvétel díja (Ft)

Postai kifizetési utalvány díja (Ft)

Budapest Bank   7 930 14 130
CIB Bank   7 776 18 660
Erste Bank   8 604   9 750
FHB Bank   7 650 16 050
K&H Bank 13 410 14 610
MKB Bank   8 100 23 730
OTP Bank   8 820 13 890
Raiffeisen Bank   8 550   9 042
Sberbank Magyarország 14 550 13 350
UniCredit Bank   8 579 12 210
Mint a táblázat alapján is látható, a nagy bankok között mindössze egyetlenegyet találtunk, ahol a vizsgált esetben olcsóbb a postai kifizetési utalvánnyal történő kifizetés, mint a bankfióki készpénzfelvétel. De ott is inkább a készpénzfelvétel drága a többi piaci szereplőhöz képest, semmint az utalványküldés olcsó.

Ugyanakkor látható az is, hogy a postai kifizetési utalványos kifizetés viszonylagos drágaság áért alapvetően a postai díj a felelős, e nélkül (vagy ezt csökkentve) ugyanis sokkal versenyképesebb lenne a kifizetési utalvány szolgáltatás díja, mint a bankfióki készpénzfelvételé. Két olyan bank is látható a táblázatban, amely csekély díjat számít fel az utalványokért a postai 8850 forinton felül, szemben a bankfióki készpénzfelvétel jellemzően magas, általában 8000 forint körüli díjával.

 

 

Véleményvezér

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján 

A magyar jogásztársadalom levizsgázott.
Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában

Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában 

A makulátlanság egy elengedhetetlen szempont Norvégiában.
Lengyelországnak jót tett a kormányváltás

Lengyelországnak jót tett a kormányváltás 

A lengyel gazdasági csoda nem három napig tart.
Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában

Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában 

Mindenképpen javítani kellene a finanszírozáson.
Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek

Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek 

A világgazdaság számai egyre javulnak, miközben a magyar államháztartás senyved.
Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben

Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben 

Tényleg ciki Brüsszelben az idegen nyelvet alig tudó magyar képviselők jelenléte.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo