Ne is számítsunk olcsóbb tankolásra

Hatalmasat száguldott az olaj arra a hírre, hogy a szaúdiak nagyobbat vágnának a kitermelésen, mint amennyit korábban beígértek. Ugyanakkor a nem-OPEC államok is megállapodtak a kitermelés csökkentésében.

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Kép: Pixabay

A megállapodás hírére a kőolaj árfolyama nagyot ugrott. Az amerikai könnyűolaj réssel ugrotta át az ellenállás vonalat (nyakvonal szerűség). Ebből az következik, hogy most 60 dollárig mehet a fekete arany árfolyama, de akár a 70 dolláros szintet is megnézheti a nem túl távoli jövőben. Ugyanakkor ez az erős technikai formáció már úgy következett be, hogy igazándiból jelentős új hír nem volt, hanem a várakozásoknak megfelelő történések miatt. (A szaúdi nagyobb visszavágást inkább PR fogásnak tekintjük.) A szép technikai kép és az, hogy ez egy amúgy lanyhább keresleti diószakban következik be, mindenképpen figyelemre méltó, s jól mutatja, hogy az irány továbbra is fölfelé. Ez különben valószínűleg a kereslet élénkülésének is köszönhető, ami viszont az olajvállalatok számára jó. Vagyis érdemes flörtölni a MOL részvényeivel is. A terrortámadások ellenére sem várunk jelentős mozgást a piacokon a mai napon. A DAX és a BUX index esetében is oldalazásra számítunk. Az előbbi egy rövidtávú korrekciót hajt végre péntek óta.

USA

Nagy emelkedésen vannak túl a tengerentúli részvényindexek, miután az előző héten mindegyik napot emelkedéssel zárták. Az S&P500 0,59%-ot, a Dow 0,72%-ot, míg a Nasdaq 0,5%-ot emelkedett pénteken. A részvénypiaccal együtt a fogyasztói bizalom is szárnyalt az USA-ban. A Michigani Egyetem fogyasztói bizalmi indexének előzetes értéke 98 pont lett, ami jócskán meghaladta a 94,5-ös elemzői konszenzust és a 93,8-as előző havi értéket.

A pénteki nap folyamán a Coca-Cola bejelentette, hogy eddigi vezérigazgatója Muhtar Kent távozik posztjáról, és a jövő évtől James Quincey veszi át a helyét. Warren Buffett, akinek vállalata, a Berkshire Hathaway a Coca-Cola legnagyobb tulajdonosa, pozitívan nyilatkozott a döntéssel kapcsolatban. A cég részvényei 2,5%-ot emelkedtek a pénteki kereskedés során.

80 repülőgép értékesítéséről kötött megállapodást a Boeing Iránnal. Az üzlet sikeres lebonyolítását egy, az amerikai Szenátus előtt heverő határozat még megakadályozhatja, ami a repülőgépek finanszírozását érinti. A gépek listaárát tekintve Irán 16,6 milliárd dollárt fizethet a vállalatnak, ami a Boeing 2015-ös árbevételének közel 20%-át adja. A megegyezés értelmében a gépeket a vállalat az elkövetkező 10 év során szállítaná le.

A héten a Fed kamatdöntés áll a befektetők figyelmének középpontjában, ahol a kamatemelés gyakorlatilag már borítékolható. Ennek ellenére az ülésnek könnyen lehet piacmozgató hatása, ugyanis fontos információk hangozhatnak el a jövőbeni kamatemelési pályával kapcsolatban.

Európa

Jól teljesítettek múlt héten a nyugat-európai börzék, ez alól a pénteki kereskedés sem volt kivétel. A DAX index az elmúlt 5 kereskedési napon több mint 6,5%-ot tudott emelkedni. Pénteken enyhébb pozitív elmozdulásokat láthattunk (FTSE100 0,33%, DAX 0,22%, CAC40 0,6%). Sergio Mattarella olasz államfő a jelenlegi külügyminisztert, Paolo Gentilonit hívatta magához a hétvégén, így ő kapott miniszterelnöki és kormányalakítási felkérést. Hamarosan megalakulhat az új olasz kormány, az viszont még kérdéses, hogy az új vezetés mandátuma meddig fog szólni. Nagyot esett pénteken az olasz bankszektor, miután Reuters forrásai szerint az EKB visszautasította a Monte dei Paschi 5 milliárd euró tőkeemeléssel kapcsolatos hosszabbítási kérelmét. Az olasz pénzintézet az év végi határidőt január 20-ig szerette volna kitolni.

Olaj, arany

A WTI 54 dollár felett ma reggel, miután a hétvégén a nem-OPEC termelők megegyeztek, hogy 558 ezer hordóval csökkentik termelésüket. Többek között Oroszország 300 ezer hordóval, Mexikó 100 ezer hordóval, Azerbajdzsán 35 ezer hordóval csökkenti napi kihozatalát. Emellett Szaúd-Arábia is kifejtette, hogy hajlandó a beígért napi 468 ezer hordó termelésnél nagyobb mértékben vágni, ami további lökést adott az olajpiacnak. Az arany 1.157 dollárig süllyedt, miután a héten várható, hogy a Fed emeli a kamatait. A piac 100%-ig biztos ebben a kimenetben. Az emelkedő kőolajár is negatívan hatott az arany megítélésre, mivel erősítette a dollárt, ami nem kedvez arany megítélésének. Az ETF-ekben tárolt arany mennyisége már 21 napja csökken, ami mutatja, hogy mennyire borús a hangulat a befektetők körében.

Devizák

A múlt hét csütörtöki EKB ülést követően nagyot erősödött a dollár az euróval szemben. Bár az első pillanatban még dollárgyengülést láthattunk, az EUR/USD árfolyamának sikerült felszúrnia 1,087-ig, ahonnan gyors fordulat következett. A ma hajnali órákban az 1,052-es támaszt is megközelítette az árfolyam, ahonnan egy korrekció vette kezdetét, és egyelőre 1,056-ig sikerült visszakapaszkodnia a devizapárnak. A múlt héten folytatódott a forint gyengülése az euró ellenében. A 312,5-nél található támaszról rugaszkodott el az árfolyam, és már a múlt héten a 315-ös szintet tesztelte az EUR/HUF devizapár. Ennek áttörésével a 315,8-as ellenállásig gyengülhet tovább a forint.

Távol-Kelet

Esés jellemezte a mai ázsiai kereskedést. A Shanghai index 2,3%-ot, a Hang Seng pedig 0,9%-ot csökkent. Egyedüli kivételt a japán Nikkei jelentett, ami 0,8%-ot emelkedett. Októberben a japán gépipari megrendelések 4,1%-kal növekedtek hó/hó alapon, de a tavalyi évnél még így is lényegesen gyengébb lett az adat, hiszen év/év alapon 5,6%-os csökkenés következett be.

A kínai tőzsde szigorítja a kötvények letétként való beszámításának lehetőségét. A szigorúbb szabályozás pedig csökkenti a piacok tőkeáttételét, ami eladásokat indukálhat a kötvény- és részvénypiacon is. Trump megválasztásával garantálható volt az USA és Kína közti feszült viszony, ami most el is kezdett testet ölteni, miután Trump telefonon beszélt a tajvani elnökkel. Tajvan függetlenségét Kína nem ismeri el az „Egy Kína” politika jegyében, így a Tajvannal folyatatott politikai kapcsolatok igen kényes megítélés alá esnek. Trump valószínűleg ezen keresztül próbál nyomást gyakorolni a kínai kormányra, hogy kedvezőbb kereskedelmi megállapodásokat tudjon kiharcolni, melyre nyilatkozatában többször is utal.

Határidős piacok

Vegyes képet mutattak a határidős piacok ma reggel. A Dow a pozitív, míg az S&P, a Nasdaq és a DAX a negatív tartományban voltak.

Jogi nyilatkozat
A kiadványban foglalt információk az Erste Bank Hungary Zrt. – 1138 Budapest, Népfürdő u. 24–26., tev. eng. szám: I-2061/2004 (továbbiakban: Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A kiadványban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A kiadványban foglaltak – teljes vagy részleges – felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A kiadvány kiadása időpontjában érvényes. További részletek: www.erstebank.hu, Treasury szolgáltatások, Hirdetményekben. A kiadvány nem a befektetési elemzések függetlenségének előmozdítását célzó jogi követelményeknek megfelelően készült, nem vonatkozik rá a befektetési elemzések terjesztését, közzétételét megelőző ügyletkötésre vonatkozó tilalom.”

Véleményvezér

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján 

A magyar jogásztársadalom levizsgázott.
Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában

Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában 

A makulátlanság egy elengedhetetlen szempont Norvégiában.
Lengyelországnak jót tett a kormányváltás

Lengyelországnak jót tett a kormányváltás 

A lengyel gazdasági csoda nem három napig tart.
Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában

Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában 

Mindenképpen javítani kellene a finanszírozáson.
Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek

Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek 

A világgazdaság számai egyre javulnak, miközben a magyar államháztartás senyved.
Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben

Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben 

Tényleg ciki Brüsszelben az idegen nyelvet alig tudó magyar képviselők jelenléte.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo