Nem csak hallgatni kell tudni, megszólalni is

A tárgyalópartner mondanivalójába belevágni, vagy félbeszakítani a gondolatmenetét bárdolatlanság, de néha hasznos eszköz is lehet. Hogyan, és mikor ildomos használni ezeket a tárgyalástechnikai módszereket? Szakértőnk vázolja a lehetőségeket.

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Kép: SXC

A kommunikációban jártasak tudják: az igazán jó társalgó és tárgyaló - hallgatni tud. Bár találóbb lenne, ha úgy fogalmaznánk: tud hallgatni. Vagyis tudatosan képes a másik mondandójára figyelni és bánni a csenddel. Ha úgy tennénk fel a kérdést, illik-e egy beszélgetés során a másik szavába vágni, félbeszakítani őt, a válaszunk valószínűleg „nem” lenne, pedig ennél a probléma egy picit árnyaltabb.

Először is érdemes a közbevágást és a félbeszakítást két különböző jelentéstartalommal felruháznunk, különösen, ha üzleti tárgyalásról van szó.

Közbevágás alatt azt értjük, amikor nem várjuk ki a másik mondandójának a végét, hanem úgy érezvén tudjuk mi lesz az, - jellemzően türelmetlenségünk okán -, a másik szavába vágva, akár egy ideig párhuzamosan beszélve vele, átvesszük tőle a szót.  Az illemtankönyvek óvni szoktak minden társalgót és tárgyalót ettől a lépéstől, hiszen a figyelmes hallgatás, a másik fél iránti tisztelet jele. Olyan országokban pedig, mint Nagy-Britannia vagy Japán, a közbevágás rendkívül súlyos bárdolatlanságnak számít.

Manipuláció és udvariasság az üzleti tárgyaláson
Mivel egy üzleti tárgyalás nem mindig a fair play színtere, érdemes jártasságot szereznünk a manipulatív tárgyalási technikák világában is. Ha nem is akarjuk alkalmazni őket, fontos, hogy felismerjük és adott esetben védekezni tudjunk velük szemben.
Érdemes azonban tudnunk, hogy a kép nem ennyire egyértelmű. Olasz vagy spanyol beszélgetőtársaink megértőbben kezelik ezt a kérdést: előfordulhat, akár egy üzleti tárgyalás során is, hogy a szavunkba vágnak. Ezekben az országokban a közbevágást alapvetően úgy értékelik, hogy a másik figyel és követi az általuk mondottakat. Persze az sem mindegy, hogy kivel folytatunk üzleti tárgyalást: Barbara és Allan Pease arra hívják fel a figyelmet, hogy a nőket kevésbé zavarja, ha a szavukba vágnak, ezzel szemben a férfiak ezt bántóbbnak élik meg.

A közbevágás kevésbé tudatos, lehet oka a személyiség, kulturális szokások vagy csak az idő sürgetése, míg ezzel szemben a félbeszakításra érdemes tudatos gesztusként gondolnunk. Jellemzően akkor élünk vele, ha a másik fél által mondottakkal fenntartásaink vannak. Figyelemmel arra, hogy a félbeszakítás szintén nem tartozik az „illendő” társalgási eszköztárba, az üzleti életben erre a tényre a rutinos tárgyalók ügyesen építenek.

Egy tárgyalás sikerében komoly szerepet játszik az időfaktor, illetve az, hogy melyik fél „az idő ura”. Akinek hosszabb idő áll a rendelkezésére a megállapodás megkötésére, (vagy legalábbis ezt a képzetet tudja kelteni a másikban) előnyösebb helyzetbe kerülhet. Roger Dawson tárgyalási stratéga írja: „az engedmények 80 százalékát a tárgyalási idő utolsó 20 százalékában teszik meg a partnerek”. Ezért, ha az „idő uraként” ügyesen húzza az időt valaki, számára előnyösebb megállapodásra (kevesebb, illetve kisebb mértékű engedmények megtételére) számíthat.

Az eredményes tárgyalás hat titka
Minden ember szinte napi rendszerességgel folytat tárgyalásokat, akkor is, ha a zöldségesnél alkudozik, akkor is, ha sok millió eurós üzletet köt. Rengeteg embernek ennek ellenére fogalma sincs, hogyan is kéne úgy tárgyalnia, hogy kielégítő eredményre jusson. Nekik adunk néhány jótanácsot.
Ilyen időhúzási taktika lehet a már lezárt kérdések újranyitása, „bolha” pontok „elefántosítása”, illetve a „felesleges” információk hosszas ismertetése. Ez utóbbiakat akár oly módon tálalva, hogy egy-egy kérdésre szakértőket hív, akik a másik fél számára is egyértelmű kérdéseket (akár már az általuk korábban adott szakértői véleményeket) mondják el ismét.

Ilyenkor az időhúzó partner arra számít, hogy leszünk annyira udvariasak és nem szakítjuk félbe a szakérőt (hozzászólót), illetve nem kérjük meg arra, hogy a lényegre, illetve a korábban adott szakértői véleménytől eltérő, vagy abból kimaradt ismeretekre szorítkozzon.

Ha feszélyezne bennünket a félbeszakítás, mint „tárgyalási fogás” használata, gondoljunk rá úgy, mint ismeretszerzésünk hatékony lezárására. A félbeszakítás ebben az esetben tehát, a jól felfogott üzleti érdekeinket védi.

Amire figyeljünk, ha úgy döntünk, félbeszakítjuk partnerünket:

  • Ne közbevágjunk, várjunk ki egy természetes szünetet, és akkor jelezzük, hogy léphetünk a következő pontra.
  • A jelzésünk legyen tapintatos, ám roppant határozott. (Érdemes azzal kezdenünk, hogy megköszönjük a tájékoztatását és elismerjük a hozzászóló szakmai hozzáértését.)
  • Ne feszélyezzük magunkat, ha egy tárgyalás során többször is kell élnünk a megszakítás eszközével. (Inkább akkor fogjunk gyanút, ha csak egyszer van rá szükség, mert akkor másik időhúzó stratégia áldozatai lehetünk.)
Érdemes hát megtanulni különbséget tenni a közbevágás és a félbeszakítás között, hiszen az igazán jó társalgó és tárgyaló tud hallgatni, (is) és a megfelelő időben - megszólalni…

dr. Erdős Zsuzsanna üzleti etikett tanácsadó és coach www.erdosetikett.hu

Testbeszédhibák – tényleg érdemes kihúzni magunkat?
Nem volt haszontalan, hogy gyerekkorunkban megtanultuk, mindig húzzuk ki magunkat, hisz még az üzleti életben is kamatoztathatjuk a jó testtartást. A nonverbális kommunikáció segíthet eladni magunkat, de akár tönkre is tehet egy tárgyalást.

Véleményvezér

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján 

A magyar jogásztársadalom levizsgázott.
Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában

Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában 

A makulátlanság egy elengedhetetlen szempont Norvégiában.
Lengyelországnak jót tett a kormányváltás

Lengyelországnak jót tett a kormányváltás 

A lengyel gazdasági csoda nem három napig tart.
Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában

Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában 

Mindenképpen javítani kellene a finanszírozáson.
Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek

Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek 

A világgazdaság számai egyre javulnak, miközben a magyar államháztartás senyved.
Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben

Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben 

Tényleg ciki Brüsszelben az idegen nyelvet alig tudó magyar képviselők jelenléte.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo