Nem érdemes vállalni az adócsalást

Felesleges vállalni az Adóhivatal lehetséges büntetését egy szlovákiai céggel, mert bármit is mutat a látszat, egy kisvállalkozás számára itthon is adottak a költséghatékony keretek.

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Hatalmas stressz is a büntetés árnya
Kép:Regus

Mondják, Szlovákiában minden olcsóbb, aki tud, ott nyisson céget. Pedig a kis cégeknek nem feltétlenül érdemes. Magyarország nemrég még a hetedik legnagyobb befektetőnek számított Szlovákiában. 2006-ban csaknem ezer áttelepülő magyar kis- és közepes vállalkozást tartottak már akkor nyilván a hatóságok északi szomszédunkban. A magyar tőkekihelyezések szerződéses állománya 2005-ben 1,4 millió dollár volt. A trend azonban megfordulni látszik. Az egyszerűsített vállalkozási adóval Magyarország átmenetileg hazacsábította a kisvállalkozóit, sőt, most már szlovák cégek jönnek hozzánk bizonyos vállalkozás típusok esetén.

Miért mentek?

Pár éve az áttelepülést kiváltó ok az volt, hogy Szlovákiában a személyi jövedelemadó, az áfakulcs és a társasági nyereségadó egyaránt 19 százalékra állították be. További előnyük a szomszédainknak, hogy az ő vállalkozásaiknál az osztalék egyáltalán nem adózik. Így azok, akik ki tudják használni a személyi jövedelemadó és a társasági adó összekapcsolását, egyértelműen profitálnak. Ott a letelepedő cégeknek nem kell iparűzési adót fizetniük, ami nálunk a vállalkozás teljes bevételének két százalékát is kiteheti. Ez egy tízszázalékos nyereséggel dolgozó vállalkozás esetében kapásból húszszázalékos profitadót jelent, amihez még jelentős bérköltségek is járulnak. A magyarországi szakképzési és innovációs hozzájárulás egyaránt ismeretlen Szlovákiában. Emellett az állami és a helyi bürokrácia kifejezetten vállalkozásbarát a magyar rendszerhez viszonyítva, a munkaerő pedig magasan képzett.

A kisebb közterhek miatt nemcsak a magyar, hanem a nemzetközi tőke is egyre inkább célpontnak tekintette Szlovákiát, de most úgy tűnik fordult a kocka.

Üzleti tippek Szlovákia felé kacsintgató cégeknek
Más a helyzet, ha valaki új piacként tekint Szlovákiára. Komoly perspektívája van a magyar vállalkozásoknak a szlovák piacon, ezt a gazdasági adatok is alátámasztják. Emellett a két ország javuló viszonya is arra ösztönözheti a magyar kkv-kat, hogy a hazai piacon kívül Szlovákiában is próbálkozzanak. Itt talál hasznos tanácsokat, aki ilyesmiben gondolkodik.
Adózni ugyan tényleg nem kell az osztalék felvétele után Szlovákiában, de egészségügyi járulékot kell fizetni, ráadásul nem is keveset. Ott a cégadó 23 százalékos kulccsal adózik, a magyar párja mindössze 10 százalékkal.

Sok magyar azzal sem számol, hogy ha az év nagyobb felét Magyarországon töltötte, függetlenül attól, hogy hol van a cége a világ bármelyik pontján, a cégéből szerzett jövedelme után a magyar jogszabály szerint kell osztalékadót és EHO-t is fizetnie. Sőt, ha a külföldi cég idehaza végez tevékenységet, Magyarországról irányítják a cég működését és Magyarország területén ír alá szerződést és egyáltalán dolgozik, akkor a külföldi cégnek telephelye keletkezik az országban és még cégként is a magyar adózás szerint kell eljárnia.

Itthon is lehet olcsóbb

Csernok Miklós pénzügyi tanácsadó, a Kiszámoló blog szerzője szerint az a legszomorúbb a dologban, hogy az egyik ügyfél kifizette a szlovák járulékokat, a 23% cégadót és még mindig adócsalásban volt, miközben amit csinált, egy KATA egyéni vállalkozó és EVA-s Kft. kombinációval sokkal kisebb adóterhelés mellett megúszhatta volna és még rendesen adózott is volna. A magyar társasági adó csak 10% a kisebb cégeknek, az EVA esetén is alig fizetsz, a KATA adóterhelése meg tokkal-vonóval sincs 11%-nál több. Sok szlovák cég menekül a 23%-os adó elől Magyarországra.

Hogyan (ne) ügyeskedjen a kisvállalkozás?
Sok kisvállalkozás úgy kíván enyhíteni adóterhein, hogy költségként számol el jó néhány, tevékenységéhez egyébként nem kapcsolható beszerzést. Tippeket adunk arról, mit ne vegyünk semmiképp cégünk számára, „adóoptimalizálás” céljából.
Csernok Miklós a Piac és Profitnak úgy nyilatkozott, hogy kisvállalkozók esetében felesleges vállalni az Adóhivatal lehetséges büntetését egy szlovákiai céggel. A hivatal könnyedén rábizonyítja az alapvetően Magyarországon lakó vállalkozóra, hogy az év nagyobb részében Magyarországon tartózkodott és azt is, hogy Magyarországról irányítja a vállalkozását. Joguk van ellenőrizni a mobiltelefon cellainformációit, bankkártyás költéseit, sőt, még a vállalkozó lakásrezsi költségeit is, stb.

Az áfateher miatt érheti meg

Az adóhivatal ilyen helyzetben évekre visszamenőleg, módosítja a csaláson ért cég státuszát, ami milliós büntetésekkel és az elmaradt adó egy összegben való kifizetésével is járhat. A kiszámoló blog írója szerint csak akkor okos döntés egy szlovák cég, ha azáltal kisebb lesz a cég áfaterhelése, mondjuk olyan nagy raktárkészlettel rendelkező cégek esetén mint a bevezetőben említett webáruházak, kicsiknek értelmetlen egy szlovák adóparadicsomi kiruccanás és kockázatos is.

Véleményvezér

Aláírásgyűjtő ellenzéki aktivitákat támadtak meg Budapesten

Aláírásgyűjtő ellenzéki aktivitákat támadtak meg Budapesten 

Tettlegesséig fajult a választási kampány a fővárosban.
Magyarországon a legnagyobb az állami beavatkozás mértéke a gazdaságba

Magyarországon a legnagyobb az állami beavatkozás mértéke a gazdaságba 

A nagy újraelosztási ráta ellenére alig jut az egészségügyre.
Argentínában kidobták a korrupt politikai elitet és kilőtt a gazdaság

Argentínában kidobták a korrupt politikai elitet és kilőtt a gazdaság 

Négy hónap alatt tűnt el a költségvetési hiány.
Újra lőnek az ukrán tüzérek

Újra lőnek az ukrán tüzérek 

Nagy hatótávolságú rakétákat is kapnak az ukránok.
Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján 

A magyar jogásztársadalom levizsgázott.
Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában

Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában 

A makulátlanság egy elengedhetetlen szempont Norvégiában.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo