Mi teszi a jó munkahelyet? A fizetés és a hangulat

Még mindig a fizetés a döntő, ha a munkahelyet választunk, a második helyen a jó hangulat, a harmadik helyen pedig a "biztos állás" kérdése számít a munkavállalóknak, de egyre fontosabb a rugalmas munkavégzés lehetőségének kérdése is.

A munkahelyválasztást befolyásoló legfontosabb tíz tényező sorrendje nem változott az előző évhez képest - derült ki a Randstad Hungary friss felméréséből. A listavezetők továbbra is a fizetés (75 százalék), a munkahelyi légkör (64 százalék) és a biztos állás (58 százalék). Ugyanakkor leginkább a kellemes légkör, valamint a hatodik helyet elfoglaló rugalmas lehetőségek értékelődtek fel a munkavállalók szemében. Ezzel szemben a munkáltatók a pénzügyi stabilitás és az élen járó technológia alkalmazása terén jeleskednek.

A jövő záloga
Az a cég, amelyiknek nem mindegy, hogy ki lesz nála új kolléga, nem úszhatja meg, hogy ne foglalkozzon a munkáltatói márkájával. Hogyan hozhat létre egy kisvállalkozás munkáltatói márkát, és találhatja meg azokat a pontokat, amelyekre felépítheti azt?
„Évek óta mondjuk, hogy a tehetségek bevonzásához a munkáltatóknak azokra a tényezőkre kell helyezniük a hangsúlyt, amelyek a munkavállalók számára fontosak” – emelte ki Baja Sándor, a Randstad Hungary ügyvezető igazgatója. „A munkáltatói márka építése nagyon kifizetődő: kétszer annyi minőségi jelentkezőt kap az, akinek jó a márkája, az emberek fele még magasabb fizetés esetén se dolgozna rossz márkájú cégeknél, így nekik összességben 10%-kal több bért kell ugyanazon munkáért fizetniük” – tette hozzá.

A legnagyobb eltérés a munkavállalói elvárások és a munkáltatók kínálta lehetőségek között a fizetések, a munkahelyi légkör, valamint a munka és magánélet közti egyensúly biztosítása terén mutatkozik. „Utóbbi két tényezőhöz ráadásul nem is feltétlenül pénzre van szükség, sokkal inkább a vezetők elkötelezettségére, erőfeszítésére” mutatott rá Baja Sándor.

fotó: archív

A Z-generációnak rugalmasság kell

A keresett tehetségek demográfiája is meghatározza, hogy egy vállalatnak mely tényezőkre érdemes fókuszálnia. Így például a Z-generációt megcélzó pályakezdő pozícióknál fontos a rugalmasság, a sokszínű csapat, valamint a karrierépítési lehetőségek hangsúlyozása, míg a 45 év feletti munkavállalóknak a fiatalabbakhoz képest értékesebb a munkahely hosszú távú biztonsága és pénzügyi stabilitása. A férfiakat versenyképes jövedelemmel és juttatási csomaggal, míg a nőket stabil állással, valamint a munka és magánélet egyensúlyának biztosításával lehet bevonzani.

A Randstad Hungary idén is díjazta Magyarország legvonzóbb munkaadóit

A Mercedes-Benz lett a legvonzóbb hazai munkáltató felmérésben, amelyen magyar munkavállalókat kértek meg, hogy értékeljék a cégüket. Az éves felmérésben az elmúlt öt évben minden alkalommal egy autóipari cég végzett az élen, korábban az Audi, annak ellenére, hogy a szektorokat nézve az autóipar csak a negyedik. A dobogó második fokára idén a tavalyi negyedik helyezett, az IBM léphetett fel, míg a bronzérmes – az IBM-hez hasonlóan szintén két helyet javító – Bosch lett. A top10-be két teljesen új szereplő is bekerült a Coca-Cola és a KUKA Robotics személyében.

Öt dolog, amiről messziről felismered a rossz munkahelyet
Ha újak vagyunk egy munkahelyen, hamar előjönnek a jelei, hogy egy elnyomó rendszerbe csöppentünk-e, vagy olyan céghez, ahol kellemes és szakmailag kiteljesítő élménye-e ott dolgozni. De vajon azelőtt is rájössz erre, mielőtt felvennének? Az lenne az igazi, mert akkor megspórolhatnánk magunknak nem kevés munkahelyi nyűglődést.
Kategóriájában nívódíjat kapott a Tesco és a DM, míg saját szektorában különdíjat érdemelt ki a Budapest Bank, a MOL, a B. Braun Medical, a KUKA Robotics, az IKEA, a Coca-Cola, a Vodafone, a Kühne + Nagel, valamint a Lidl.

A legvonzóbb munkáltatók Magyarországon 2018-ban a Randstad Employer Brand toplistája szerint:

(Zárójelben a 2017-es helyezések)

1 Mercedes-Benz (2.) 2. IBM (4.) 3. Bosch (5.) 4. Nokia Solutions and Networks (10.) 5. KUKA Robotics (-) 6. Samsung Electronics (6.) 7. LEGO (3.) 8. Coca-Cola (-) 9. Siemens (-) 10. British Telecom (BT Roc) (7.)

Különdíjak:

Legvonzóbb munkaadó – Pénzintézet: Budapest Bank

Legvonzóbb munkaadó – Energetika és közműszolgáltatás: MOL

Legvonzóbb munkaadó – Gyógyszer- és vegyipar: B. Braun Medical

Legvonzóbb munkaadó – Ipar és termelés: KUKA Robotics

Legvonzóbb munkaadó – Kiskereskedelem: IKEA

Legvonzóbb munkaadó – FMCG: Coca-Cola

Legvonzóbb munkaadó – Telekommunikáció: Vodafone

Legvonzóbb munkaadó – Szállítmányozás és logisztika: Kühne + Nagel

Legismertebb munkaadó: Lidl

Nívódíjasok (Olyan vállalatok, amelyek kategóriájukban 5 éven belül háromszor nyertek. A nívódíjasok 2 évig kikerülnek a legjobbak versenyéből, és külön kategóriában kapnak elismerést.):

Legvonzóbb munkaadó: Audi Hungaria

Legismertebb munkaadó: Tesco

Legvonzóbb munkaadó – Kiskereskedelem: DM

 

Ők az ország legszerethetőbb munkáltatói
A kis- és középvállalkozások életét egyre jobban megnehezítő munkaerőhiány miatt kiéleződik a verseny a munkáltatók között. A zsűri megítélése alapján 107 munkahely bizonyította a Szerethető Munkahely Díj során, hogy érdemben tesz munkavállalói megtartásáért. Több mint 400 hazai cég indult neki, hogy megnyerje a díjat, az eredmények szerint a technológia ipari kisvállalkozásokban a legjobb dolgozni itthon.
 

Véleményvezér

Kísértetszállodát talált Hadházy Ákos

Kísértetszállodát talált Hadházy Ákos 

Különös pénzosztások az idegenforgalmi beruházások körül.
A korrupció rontja a boldogságindexet

A korrupció rontja a boldogságindexet 

Ötvenhatodik helyen a magyarok.
Hadházy Ákos újabb fél méter magas kilátót talált 217 millió forintért

Hadházy Ákos újabb fél méter magas kilátót talált 217 millió forintért 

Lombkoronasétány helyett ezúttal nádkoronasétány épült.
Száguldhatna a forint, ha Orbán Viktor kiegyezne az unióval

Száguldhatna a forint, ha Orbán Viktor kiegyezne az unióval 

A jogállamiság helyreállítása sok pénzt hozna.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo