Okostelefonoznak a kollégák a meetingen? Így nem fognak!

A vezetők 94 százaléka szerint zavaró, ha egy megbeszélés közben valaki az okostelefonját használja egy amerikai kutatás szerint. Mégis mindenki csinálja. Mit tehetünk ellene? Van pár tippünk!

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Mindenki utálja, ha miközben beszél, mások az okostelefonjukat nézegetik. Amellett, hogy igazán udvariatlan dolog, egy értekezlet közben annak a veszélyét is hordozza, hogy teljesen feleslegesen töltjük együtt az időnket. Tény viszont, hogy az emberek ma már percenként ellenőrzik az emailjeiket, vagy valami más fontos dolgot intéznek a telefonjukon. (Egy másik felmérés szerint a meeting résztvevők 63 százaléka más tevékenységekkel is foglalkozik a megbeszélés közben.)

Kép:Pixabay

Értsük meg az Y-okat!
Az Y generáció tagjai már okostelefonok között nőttek fel, így egészen máshogy használják a készülékeket, mint az idősebb generáció tagjai. Esetükben egyáltalán nem biztos, hogy udvariatlanság vagy érdektelenség áll a mögött, ha előveszik a telefont egy megbeszélésen – egyszerűen a természetes működésük része. Viszont a kutatások szerint valóban képesek több dologra is koncentrálni egyszerre –vagyis ha mindeközben aktívnak tűnnek a fókusz témában is, akkor higgyük el, hogy figyelnek – csak közben telefonoznak is.
A Robert Half Management Resources felmérése szerint a kisvállalkozások vezetői egyenesen mind azt mondták, hogy gondjuk van azzal, ha valaki egy megbeszélés közben megnézi a telefonját. Ugyanakkor az a tapasztalat a kutatók szerint, hogy a vezetők mindennek ellenére maguk is gyakran előveszik a telefonjukat a megbeszélések közben. Vagyis ez is valami olyasmi, mint a gyerekek fotói: ha más mutogatja őket, idegesítőek, a sajátjainkkal viszont nem tudunk betelni.

Ha viszont tényleg zavarónak találjuk, hogy a kollégák a közös téma helyett valami mással foglalkoznak, megpróbálhatjuk csökkenteni az okostelefonok dominanciáját az értekezleteken.

Először is tegyük világossá a szabályokat és ezeket mondjuk is el rendszeresen – a színházakban is minden alkalommal megkérik a közönséget, hogy kapcsolják ki a mobilokat, holott elvileg ezt mindenki tudja. Tehát határozzuk meg, hogy mit várunk el. Például: akinek használnia kell a telefonját, kérjen elnézést és menjen ki addig. A telefon az értekezlet alatt csak vészhelyzetben használható. Vagy rögzítsük, hogy egyszerűen nem tűrjük meg a készüléket a megbeszélés alatt. Hagyja mindenki az asztalán arra az időre.

Ha már van szabály, azt tartsuk be magunk is. Mást tenni, mint amit elvárunk a másiktól nem csak szülőként, menedzserként sem sikeres stratégia. Amellett, hogy elveszítjük a kollégák tiszteletét, ha a saját szabályainkat sem tartjuk be, az is biztos, hogy így többször fognak megpróbálni kijátszani minket.

Sokszor azért kerülnek elő a telefonok az értekezlet közben, mert a kollégák úgy érzik, feleslegesen töltik épp az idejüket. Tehát ha azt akarjuk, hogy ne kezdjenek pótcselekvésbe, legyenek a meetingek hatékonyak és ne pazaroljuk az időt! Nem kell összegezni olyan dolgokat, amiket mindenki tud, hisz csak feleslegesen telik ezzel az idő. Készüljünk fel és tudjuk pontosan, hogy mi az, amit az adott értekezleten meg akarunk vitatni és foglalkozzunk valóban azzal. És mindig figyeljünk rá, hogy csak olyan embereket hívjunk meg, akiknek valóban köze van az adott témához. Ha rájövünk, hogy a következő negyed órában olyasmiről lesz szó, ami az ott lévők fele számára nem érdekes, ne csodálkozzunk, hogy mással kezdenek foglalkozni… (Itt olvashatja praktikus ötleteinket, hogy hogyan vessünk véget az elhúzódó megbeszéléseknek.)

Készüljünk fel az okosórákra!
Az okosórák már 2014-ben is a csapból folytak, de egyelőre még kevés alkalmazott jár ilyenben nap mint nap. De csak idő kérdése és feltűnnek ezek a kütyük, amikkel végképp „elveszíthetjük” a hallgatóságot. Azt mégsem mondhatjuk, hogy az óráját is vegye le mindenki a megbeszélés előtt…
Ha őszinték vagyunk, be kell látni, hogy a megbeszélések sokszor szinte elviselhetetlenül unalmassá válnak. Ha el akarjuk kerülni, hogy az e-mailekbe mélyedjen valaki ahelyett, hogy a témára figyelne, tegyük érdekessé az értekezletet! Persze ez nem könnyű feladat, de próbálkozni lehet. Készülhetünk például a saját kollégáink számára is átgondolt és látványos prezentációval, de használhatunk minden más elemet is, amivel egy nyilvános prezentáción fognánk meg a közönséget.

Ha nem tiltjuk ki a telefonokat az értekezletről, még a hasznunkra is válhatnak. Gondoljuk végig, hogy miben lehetnének a hasznunkra. Segítségükkel gyorsan ellenőrizhetőek a statisztikák, utánanézhetünk egy hirtelen felmerülő kérdésnek az interneten. Érdekes, hogy bizonyos közösségekben udvariasabbnak tartják hang utasításokkal irányítani a készüléket társaságban, így ugyanis végig a beszélgető partner szemébe nézhetünk.

Sok minden működhet, a lényeg, hogy nem vehetjük semmibe az okostelefonok jelenlétét és ki kell alakítanunk azt a policy-t, amihez aztán elvárhatjuk a kollégák alkalmazkodását a meetingeken.

Forrás

Véleményvezér

Magyarországon a legnagyobb az állami beavatkozás mértéke a gazdaságba

Magyarországon a legnagyobb az állami beavatkozás mértéke a gazdaságba 

A nagy újraelosztási ráta ellenére alig jut az egészségügyre.
Argentínában kidobták a korrupt politikai elitet és kilőtt a gazdaság

Argentínában kidobták a korrupt politikai elitet és kilőtt a gazdaság 

Négy hónap alatt tűnt el a költségvetési hiány.
Újra lőnek az ukrán tüzérek

Újra lőnek az ukrán tüzérek 

Nagy hatótávolságú rakétákat is kapnak az ukránok.
Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján 

A magyar jogásztársadalom levizsgázott.
Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában

Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában 

A makulátlanság egy elengedhetetlen szempont Norvégiában.
Lengyelországnak jót tett a kormányváltás

Lengyelországnak jót tett a kormányváltás 

A lengyel gazdasági csoda nem három napig tart.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo