Öt dolog, amit mindenképpen tisztázni kell a befektetővel

Egy befektetés viszonylag hosszú, általában 3–7 év közötti időszakra szól, s ez alatt minden olyan kérdésre közös választ kell találni, amely a közös tulajdonosi viszony alatt felmerülhet. Van azonban néhány olyan témakör, amit feltétlenül fontos már a befektetés előtt tisztázni. A Széchenyi Tőkealapkezelő blogjának segítségével megmutatjuk az öt legfontosabbat ezek közül.

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A tőkebefektetés akkor valósulhat meg, ha a tárgyalássorozat végén a két fél valamennyi kérdésben egyetért. A tőkebefektető a piac működését, az üzleti folyamatokat ismeri jobban, a vállalkozó pedig a termékét és saját csapatát. Így pedig előfordulhat, a felek eltérő elképzelésekkel futnak neki az egyeztetésnek. Ám mivel az érdek közös (a vállalkozás hosszú távú növekedési pályára állítása), a tárgyalások a megosztott sikert tűzik ki célul, amelyhez gyakran kompromisszumokat is kell hozni. Az alábbiakban a Széchenyi Tőkealapkezelő blogjának segítségével összegyűjtöttük azokat a témaköröket, amelyekben mindenképp közös nevezőre kell jutni.

Kép: PP/FörsterTamás

Befektetési folyamat menete, időtávja

Mind a befektetőnek, mind a tőkét igénylő vállalkozásnak fontos, hogy előre lássa, miként fog zajlani és mennyi időt fog igénybe venni a befektetési folyamat. Mindkét félnek érdeke továbbá, hogy a folyamat zökkenőmentesen, viszonylag rövid idő alatt végbemenjen. A vállalkozások természetesen minél előbb hozzá szeretnének jutni a bővüléshez szükséges forrásokhoz, a tőkebefektető azonban még a befektetés előtt teljes körűen meg akar győződni arról, hogy a befektetés jó döntés, és hogy a későbbiekben nem derülhet fény tévedésre vagy eltitkolt információkra. Ezáltal pedig a befektetés előkészítésének hosszát befolyásolja, mennyire tud megfelelni a vállalkozás az adminisztratív elvárásoknak, kell-e bármilyen módosítással élni. Így pedig az első tárgyalástól a tényleges befektetésig három hónaptól kezdve akár több mint egy évig is eltarthat.

2020-ig kiszáll a cégek többségéből az SZTA
A Széchenyi Tőkebefektetési Alap (SZTA) várhatóan 2018 és 2020 között fog kilépni portfóliócégeinek többségéből, miután jellemzően 3–7 éves befektetési időszakban tőkével, valamint szakmailag támogatta a cégek fejlődését, bővülését. Az üzleti tevékenységét 2011-ben elindító kockázati tőkealap tevékenysége 2014 és 2016 között volt a legaktívabb, ekkor két és fél év alatt több mint 60 befektetést hajtott végre.
Üzleti terv

Az üzleti terv tartalmazza azt a cselekvési stratégiát, amely meg fogja határozni az üzleti modellt, az értékesítés elvárt eredményeit vagy épp a növekedés ütemét, így itt lényegében a felek arról döntenek, hogy milyen formában lehet működőképes és sikeres a befektetés. A vállalkozásnak határozott elképzelésének kell lennie arról, hogy a kínált termék vagy szolgáltatás hogyan értékesíthető eredményesen a célközönség felé, a tőkebefektetőnek pedig ennek megvalósításához hozzá kell járulnia. Ha csupán egyes célszámok terén térnek el a várakozások, könnyebb egymáshoz közelíteni az elképzeléseket, ha viszont a működés alapjául szolgáló üzleti modellben nincs egyetértés, a kompromisszumra kisebb az esély.

Exit stratégia

A tőkét bevonni kívánó vállalkozásnak elsődleges érdeke, hogy világosan lássa a kilépési lehetőségeit. Alaphelyzetben cél a világhír és az amerikai felvásárlás, de ennél sokkal szofisztikáltabb – és reálisabb – kilépési utak és megállapodások is léteznek. A profitorientált tőkebefektető a kivásárlási ár maximalizálásában érdekelt – amit gyakran épp a korai exithez kötődő kilépési jogaiból eredően érhet el –, ugyanakkor a belépés pillanatától gőzerővel dolgozik az exit elérésén.

A munkaerőhiány is hajtja a felvásárlásokat
A Jeremie-programok kifutásával nemhogy csökkenni fog a kockázati tőkebefektetések és a felvásárlások piaca, hanem éppen fellendülésre számítanak a szakemberek. A befektetők közül kiemelkednek a német vállalatok, amelyek hatalmas tőkét halmoztak fel – és szüntelenül keresik a megfelelő célpontokat, amelyekbe befektethetik a pénzüket.
Menedzsment és kulcskompetenciák

A tőkebefektető kizárólag olyan vállalkozásba fog befektetni, amelyet az üzleti terv megvalósítására képes menedzsment vezet, vagy az üzleti terv része a megfelelő menedzsment beépítése. A tőkebefektető tisztán szakmai szempontokat vesz figyelembe a döntésnél, míg a célvállalkozás esetében személyes preferenciák is előkerülhetnek. Előfordulhat például, hogy a tőkebefektető úgy gondolja, hogy a vállalkozást vezető személy(ek) nem alkalmas(ak) a cég irányítására. Ebben az esetekben az alapító vagy elfogadja a szakmai szempontot, és átengedi a vezetést az erre alkalmas személy(ek)nek, vagy más utat választ az anyagi forrás biztosítására.

Cégérték, részesedések

A vállalkozás első látásra abban érdekelt, hogy minél nagyobb mennyiségű tőkéhez minél kisebb részesedés átengedése fejében jusson hozzá, míg a tőkebefektető jellemzően nagyobb részesedést (és ezáltal irányítást) szeretne a vállalkozásból, miközben a növekedéshez szükséges megfelelő összegű tőkét biztosítja a cég számára. A gyakorlatban a tőkebefektető által megszerzett üzletrész arányát alapvetően a cég értéke és a befektetett tőke mennyisége határozza meg. Fontos látni, hogy egy túlságosan nagy szeletet kihasító első befektető gyakorlatilag ellehetetleníti a következő körös befektetést.

Véleményvezér

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján 

A magyar jogásztársadalom levizsgázott.
Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában

Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában 

A makulátlanság egy elengedhetetlen szempont Norvégiában.
Lengyelországnak jót tett a kormányváltás

Lengyelországnak jót tett a kormányváltás 

A lengyel gazdasági csoda nem három napig tart.
Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában

Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában 

Mindenképpen javítani kellene a finanszírozáson.
Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek

Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek 

A világgazdaság számai egyre javulnak, miközben a magyar államháztartás senyved.
Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben

Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben 

Tényleg ciki Brüsszelben az idegen nyelvet alig tudó magyar képviselők jelenléte.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo