Startup adókedvezmény: semmi baja, csak a torka véres

A startup cégek, azaz az innovatív, nagy sikerrel kecsegtető vállalkozások csábító befektetési célpontok lehetnek akár magán, akár céges befektetőként. A kormányzat egy új adókedvezménnyel segíti ezeket a befektetőket, a jogszabályban van azonban néhány csapda, amire jó lesz ügyelni.

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Amennyiben a vállalkozások befektetőket szeretnének találni fejlesztéseik és projektjeik megvalósításához, különböző életszakaszaikban a kockázati tőkepiac különböző szegmenseiben kell keresgélniük. Egy klasszikus tőkebefektető például nem fog ötleteket finanszírozni, ahogy a széles körű nemzetközi piacra lépést sem egy akcelerátortól kell várni. Hogy a tőkebefektetés-kereséssel időt spóroljanak, és ne kopogtassanak feleslegesen egy-egy piaci szereplőnél, érdemes tájékozódni arról, hogy jelenleg kikkel társulhatnak. Míg a magyar piac alakulását nagyrészt a klasszikus kockázatitőke-befektetők határozzák meg, manapság az inkubátorok mellett az üzleti angyalok is egyre nagyobb szerepet kapnak a tőkepiacon.

Hét lecke kezdő angyaloknak
Százból csak alig öt startup lesz sikeres, hogyan választhatja ki a befektető melyikbe tegye a pénzét? Vendégszerzőnk, Balogh Péter hét leckét oszt meg velünk, amelyeket érdemes megfontolnia minden induló angyalbefektetőnek.
„Amikor egy ötlet megszületik, az alapítók az esetek többségében még nem rendelkeznek céges háttérrel. Az ötlet megálmodói a munkát fektetik be, az angyalbefektető pedig a pénzt adja a munkához” – mondta Radnai Károly, az OrienTax Adótanácsadó partnere az OrienTax és a KUBIK coworking közös konferenciáján.

2017-ben az adótörvények változásával kedvező változás történt: az angyalbefektetőknek szóló adókedvezmény mérsékli az üzleti angyalok kockázatát. Mivel a startup roppantkockázatos befektetés, ezért az állam visszaad valamennyit, így csökkentve a befektetés kockázatát. „Ez egy nagyon jó ötlet volt, de a megvalósítás még kissé döcögős. A kedvezmény igénybevételének alfája és omegája a Szellemi Tulajdon Hivatala, amely regisztrálja a startupokat és az angyalbefektetőket” – hangsúlyozta Radnai.

A közvetlen értékesítésre lehet etikus is
Kép:sxc

A startupok esetén nem bonyolultak a feltételek:

  • három évnél nem lehet működhet régebben a cég,
  • nettó árbevétele a 100 milliót nem haladhatja meg,
  • állományi létszáma 2-20 között legyen,
  • nem részesült kockázati tőkebefektetésben,
  • más gazdasági társaságban nem lehet tulajdonrésze,
  • nincs adótartozása,
  • bizonyos ágazatok (pl. mezőgazdaság, logisztika, stb.) kizárásra kerültek
  • és tevékenységének innovatívnak kell minősülnie.
„Ez utóbbi a legfontosabb kritérium: akkor vehető igénybe ez az adókedvezmény, ha a valóban új terméket, vagy újszerű szolgáltatást hozunk létre, valósítunk meg, A hatóság nem vizsgálja a tevékenység innovatív voltát, ezt a tények fogják eldönteni. Évek múlva ezért visszavonható az adókedvezmény” – figyelmeztetett az Orientax szakértője. Ráadásul ez szubjektív fogalom, ezért komoly kockázatot jelent, hiszen egy későbbi ellenőrzésnél akár kijelentheti az adóhivatal, hogy a támogatott tevékenység, vagy termék nem innovatív és visszafizettethetik az adókedvezményben igénybe vett összeget.
Hipszterszakálltól még nem leszel sikeres
Egyre felkapottabbá válik az üzleti életben a startup szó, miközben magát a fogalmat még mindig félreértések övezik. Ezért vendégszerzőnk, Balogh Péter vállalkozott arra, hogy eloszlassa a tévhiteket a témában.
A jogszabály szerint a korai fázisú társaságokat támogató társaság az angyalbefektető. „Ez arra utal, hogy a jogalkotó nem volt teljesen tisztában azzal, hogy mi is pontosan az angyalbefektető szerepe. A másik furcsa vonás, hogy magánszemélyeket nem tekint angyalbefektetőnek a jogszabály, így számukra nem jár adókedvezmény” – mondta.

Az angyalbefektetőkre vonatkozó feltételek:

  • ne legyen adótartozása,
  • a befektetést megelőző három évben semmilyen tulajdoni viszony nem lehetett az angyal és a startup között,
  • a befektető nem válhat kapcsolt vállalkozássá, azaz
  • nem szerezhet 50 százalékot meghaladó tulajdoni hányadot, vagy meghatározó befolyást jelentő irányítási jogot.
Fontos kritérium még, hogy négy évig kell megtartani a befektetést, a befektetőnek minden évben meg kell erősítenie a hatóságnál, hogy angyal, nyilatkoznia kell, és az adókedvezmény nem haladhatja meg a 20 millió forintot, amellyel a befektető pozitív társasági adóalapját csökkentheti. Technikai okokból az adókedvezmény „de minimis” támogatásnak minősül, azaz három év alatt nem haladhatja meg a 200 ezer eurót, és ennek számításánál figyelembe kell venni a más igénybe vett de minimis támogatásokat is.
A hazai startup-szcéna az egyik legaktívabb a régióban
Az Ausztriától keletre elterülő régióban hazánk rendelkezik az egyik legaktívabb startup ökoszisztémával és nagyszámú potenciális befektetési célpont közül válogathatnak a befektetők.
„A gondok ott kezdődnek, amikor a befektető ki akar lépni a startupból, akkor viszont nem túl baráti a jogszabály. Akár korai exitnél, akár a startup csődjénél, az adókedvezmény dupláját kell befizetni. Ez igazán nem ösztönző, inkább elriasztja, mintsem vonzza a befektetőket, hiszen kilenc startupból csak egy éri meg a harmadik évét, viszont itt még egy évig életben kellene tartani, akkor is ha bukás” – vélte Radnai Károly.

A szakember szerint ezért a befektetés előtt nagyon fontos végiggondolni, hogy mi lesz a startup sorsa: négy évig mindenképpen meg kell tartani a befektetést, mert a szankció életbe lépéshez az is elég, ha néhány nappal a határidő előtt száll ki a befektető.

„Ahhoz, hogy az adókedvezmény valóban ösztönző legyen, több ponton is módosításokra lenne szükség. Problémás bizonyos ágazatok kizárása, sok félreértésre adhat okot és kockázati tényezőként jelentkezik egy befektetés tervezésénél. Ugyancsak problémás, hogy a jogalkotó az Innovációs törvényből emeli át az innováció definícióját, amelynek nem feltétlenül felel meg minden startup vállalkozás, annak ellenre, hogy tényleges üzleti innovációt valósít meg. A húszmilliós igénybe vehető adókedvezmény is kevés, mert önmagában meghatározza a befektetések volumenét. Mindenképpen emelni kellene a kedvezmény mértékét és pontosítani a jogszabályt” – vélekedett Radnai Károly.

Mibe fektessük első profitunkat?
Miután elérkezett a nagy nap, amikor új vállalkozásunk első profitjait tudjuk elkölteni, el kell dönteni, mire fordítsuk azt. A legtöbb új vállalatvezető úgy dönt, hogy infrastruktúrába, felszerelésbe, az üzleti folyamatok áramvonalasításába, vagy az ügyfélkapcsolatok javításába fordít pénzt. Az Entrepreneur üzleti szakportál jó tanácsokkal szolgál a témában.

Véleményvezér

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján 

A magyar jogásztársadalom levizsgázott.
Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában

Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában 

A makulátlanság egy elengedhetetlen szempont Norvégiában.
Lengyelországnak jót tett a kormányváltás

Lengyelországnak jót tett a kormányváltás 

A lengyel gazdasági csoda nem három napig tart.
Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában

Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában 

Mindenképpen javítani kellene a finanszírozáson.
Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek

Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek 

A világgazdaság számai egyre javulnak, miközben a magyar államháztartás senyved.
Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben

Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben 

Tényleg ciki Brüsszelben az idegen nyelvet alig tudó magyar képviselők jelenléte.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo