Tovább erősödik a magyar-szlovák gazdasági kapcsolat

A klasszikus kereskedelmi áruforgalom mellett szektorokon átívelővé válnak a gazdasági együttműködések Magyarország és Szlovákia között. A Magyar Nemzeti Kereskedőház által Budapesten megrendezett Magyar-Szlovák Üzleti Fórumon több mint száz üzletember vett rész, és aláírásra került egy kétoldalú együttműködési megállapodás is.

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Kép: Pixabay

Szlovákia Magyarország harmadik legnagyobb kereskedelmi partnere, a kétoldalú kereskedelmi kapcsolatok dinamikusan fejlődnek. A Szlovákiába irányuló magyar kivitel 2015-ben 8%-kal bővült, összesen több mint 4,5 milliárd eurót ért el – közölte a Magyar Nemzeti Kereskedőház (MNKH), amely emiatt Magyar-Szlovák Üzleti Fórumot tartott Budapesten több mint száz üzletember részvételével. A kétoldalú gazdasági, kereskedelmi kapcsolatok élénkítését célzó fórumon tartott üzletember találkozón a vállalkozásoknak lehetőségük nyílt konkrét együttműködésekről, üzleti lehetőségekről tárgyalni a hagyományos iparági együttműködési kereteken túl, a mezőgazdaság, az élelmiszeripar, a megújuló energia, a hulladékgazdálkodás, a gépipar és az egészségipar területeit érintve.

Az eseményen Oláh Zsanett, a Magyar Nemzeti Kereskedőház vezérigazgatója és Tibor Buček, a Szlovák Befektetési és Kereskedelemfejlesztési Ügynökség külkereskedelmi igazgatója együttműködési megállapodást írt alá, amelynek célja a két ország vállalkozásai közti kapcsolatok elmélyítése, a regionális együttműködés fejlesztése és a határ menti térségek intenzív fejlesztése, illetve a kutatás-fejlesztés területén való kooperáció kiszélesítése.

Az MNKH 7 regionális irodát hozott létre Szlovákiában, a – Rimaszombaton, Felvidéken, Érsekújváron, Kassán, Ipolyságban, Dunaszerdahelyen, Párkányon és Királyhelmecen. Ezek feladata a határ menti magyar-magyar gazdasági kapcsolatok erősítése, amely adóbevételek és új munkahelyek formájában Szlovákia gazdasági fejlődéséhez is hozzájárul.

Oláh Zsanett megnyitó beszédében elmondta, a továbbiakban is támogatják a nagy hozzáadott értéket termelő magyar vállalkozások megjelenését, szlovákiai vásárokon, információt szolgáltatnak a megjelenő tenderekről, lehetőségekről. Hozzátette, az üzleti fórum és a megállapodás aláírásával a cél minél inkább multiszektorálissá tenni a gazdasági együttműködést a két ország között. Számos új határátkelő megnyitása is várható a közeljövőben, ami nem csupán a kétoldalú áru- és teherforgalomra gyakorol pozitív hatást, hanem az olyan már létező határokon átívelő gazdasági együttműködéseket is megerősítheti, mint a Győr-Pozsony, Győr-Dunaszerdahely, vagy Miskolc-Kassa kapcsolat – hangsúlyozta az MNKH vezérigazgatója. "A kétoldalú kapcsolatok további fejlesztése mindkét ország számára előnyös, legyen szó energiabiztonságról, vagy épp a regionális fejlesztések megvalósításához elérhető Európai Uniós források felhasználásáról" – mondta Oláh Zsanett.

Tibor Buček  a fórumtól komoly eredményeket vár. Elmondta, abban bízik, hogy a mostani megállapodás csak a kezdete a továbbiaknak.

Nem két akármilyen partner találkozása ez ma, hanem egy különleges kapcsolat, többek között a sok esetben rendelkezésre álló közös nyelv miatt is – mondta Magyar Levente a Külgazdasági és Külügymisztérium gazdaságdiplomáciáért felelős államtitkára a rendezvényen tartott megnyitóbeszédében. Az együttműködés konkrét formáit nem a kormányok, hanem a cégek határozzák meg, ezért is fontosak ezek a találkozók. A kormányok mindkét oldalról elkötelezettek, hogy a kis- és középvállalkozásoknak minél jobb lehetőségeket biztosítsanak ehhez, jelezte továbbá, hogy nyitottak mind segítségkérésre, mind ötletekre a magyar és szlovák cégek együttműködésének segítésével kapcsolatban. "A hét elején találkozott a két ország elnöke. Mindent meg fognak tenni, hogy a két ország között fennálló jó kapcsolatot fenntartsák" – hangsúlyozta beszédében Ferencz Vojtech a szlovák Gazdasági Minisztérium államtitkára.

Véleményvezér

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján 

A magyar jogásztársadalom levizsgázott.
Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában

Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában 

A makulátlanság egy elengedhetetlen szempont Norvégiában.
Lengyelországnak jót tett a kormányváltás

Lengyelországnak jót tett a kormányváltás 

A lengyel gazdasági csoda nem három napig tart.
Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában

Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában 

Mindenképpen javítani kellene a finanszírozáson.
Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek

Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek 

A világgazdaság számai egyre javulnak, miközben a magyar államháztartás senyved.
Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben

Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben 

Tényleg ciki Brüsszelben az idegen nyelvet alig tudó magyar képviselők jelenléte.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo