Tréning ajándékba

Sokszor hallani, hogy egy vállalkozás képzi az alkalmazottait, azok mégis lelépnek – akár a konkurenciához. Ez valós veszély, ám ennél csak az árt többet a cégnek, ha nem képezi a kollégákat, és azok maradnak.

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Háromévente vált munkahelyet egy átlagos európai fiatal, noha az eddig ismert állások és lehetőségek nagyjából 25 százaléka megszűnt, 2030-ra pedig 50 százalékig nőhet ez az arány a The Futurist előrejelzése szerint. Az életen át tartó tanulás tehát már nem szólam, hanem szükséglet, aminek valódi megoldást kell kínálnia az újrakezdéshez. Saját fejlesztésünk mellett – a cég versenyképességének fenntartása érdekében – a körülöttünk lévők fejlődéséről is gondoskodnunk kell.

3 online kurzus, ami bárkinek hasznos lehet
Az adatelemzéstől a motivációs technikákon át a marketingismeretekig bármi, de tényleg bármi tanulható (de nem garantáljuk, hogy MEGtanulható) online.
Összeszedtünk 3 kurzust 3 helyről, amelyek bármilyen üzletben hasznosak lehetnek.
1. Az irracionális viselkedés megértése kezdőknek: a Coursera által indított tanfolyam segít megérteni, mit miért tesznek az emberek, akik többségükben egyáltalán nem racionálisak. Bármely üzletembernek hasznos lenne megérteni a döntések hátterét.
2. Bevezetés a statisztikába: mi is sokszor mondjuk, hogy lehetetlen sikeresen céget vezetni anélkül, hogy áttekinthető módon képesek lennénk átlátni valós helyzetünket és lehetőségeinket. Az Udacity kurzusa segít, hogy olvasni tudjunk az adatokban.
3. Mikroökonómia: aki eddig nem tanult közgazdaságtant, annak szinte kötelező. Aki meg tanult, az sem biztos, hogy az MIT-en, a világ egyik legmenőbb egyetemén tette.
Kit?

Minden cégnél dolgoznak kulcsemberek, akiknek a megtartása a vállalkozás elemi érdeke. A tehetségek szerepe azért is egyre fontosabb a cégeken belül, mert a rohamosan elterjedő laposabb, a felelősségeket alacsonyabb szintekre delegáló szervezeti felépítésben már a középvezetőknek is kiváló képességekkel kell rendelkezniük. A kollégákba való befektetés egy kisvállalkozás esetében a túlélés záloga is lehet, mert hiába lenne ideális, ha a gyerekek átvennék a stafétabotot, a valóságban gyakrabban az idejekorán kinevelt alkalmazott az, aki a generációváltáskor képes lesz a cég irányítására.

Szemben a multivállalatokkal, a kis cégeknél nem nagyon van lehetőség általános, mindenkit húzó programok kialakítására. A racionális befektetés ezért egy kisebb cégnél – mondják a szakértők –, ha az arra érdemeseket, a tehetségeket segítjük. A racionális költés érdekében az is fontos, hogy a kulcskompetenciák meghatározásával a munka és a cég szempontjából valóban fontos területeken legyen fejlesztés. A személyre szabott oktatás amellett, hogy jelentősen növeli a motivációt, rövid idő alatt az érintett dolgozó munkájában is látható eredményességjavulást hozhat.

Kép:PP/BartosGyula

Mit?

Az első és legfontosabb dolog, amit meg kell tanulni ebben a követhetetlenül gyorsan változó világban, hogy senki nem tud mindent, amire szüksége van. És egyáltalán nem csak a szakirányú továbbképzésekre gondolunk, amelyek természetesen elengedhetetlenek. Érdekes módon a tréningcégek által felállított toplistákon egyre inkább előkelő helyen szerepelnek a „puha képességek” fejlesztésére irányuló képzések. Az örökzöld kommunikációs és együttműködést ösztönző képzések, valamint az ügyfélszolgálat- és értékesítéstámogatási tanfolyamok minden munkavállaló számára hasznosak lehetnek, ha a cégre és egyénre szabott módon segítik a hatékonyabb működés megteremtését. De az új kedvencek között olyan, logikusan felkapott témák is vannak, mint a távmunkára való felkészítés vagy éppen a fenntartható működés gyakorlatának átadása. Tréning segíthet a munka–magánélet egyensúlyának kialakításában vagy épp abban, hogy megfelelően menedzseljük a napi e-mail áradatot.

Miből?
A béren kívüli juttatások keretében a munkáltató kedvezményes adózás mellett hozzájárulhat a munkavállalója iskolai rendszerű képzésének költségeihez évente legfeljebb 253 ezer 750 forinttal. Az iskolarendszerű képzéseket a közoktatásról, valamint a felsőoktatásról szóló törvény határozza meg. A szakképzésről szóló törvény szerint iskolai rendszerű szakképzés a közoktatás keretében a közoktatási és a szakképzési törvényben meghatározott szakképző iskolában, illetőleg a felsőoktatási törvényben meghatározott felsőoktatási intézményben folyó szakképzés. A juttatást 35,7 százalékos adó terheli – a juttatás értékének 19 százalékos adóalap-kiegészítéssel növelt része után 16 százalékos szja és 14 százalékos eho.
Kizárólag a munkavállaló munkaköréhez szükséges ismeretek megszerzését szolgáló képzéseket támogathatja a munkáltató, amennyiben az abban való részvételt ő rendelte el, illetve ha a képzés a munkavállalónak a munkáltatónál történő tevékenységéhez/munkavállalásához szükséges ismeretek megszerzését, bővítését célozza. Béren kívüli juttatásokat azonban éves szinten összevontan legfeljebb 500 ezer forint értékben adhat a cég, így ha a dolgozó más cafeteriaelemet is kap, számoljunk! Ha túllépjük a kerethatárt, a támogatás az egyes meghatározott juttatások kategóriájába kerül, és a 14 százalékos eho helyett 27 százalékos ehóval kell számolni. De még az 51,17 százalékos közteher mellett adható javadalmazás is kedvezőbb, mint ha ugyanakkora nettó bért fizetne ki a munkáltató: 10 ezer forint bruttó munkáltatói költségkeretből alig több mint 5000 forint a nettó bér, míg normál közterhű juttatás esetén ugyanekkora bruttó összegből 6615 forintot költhet képzésre a munkavállaló. Sebők
Hogyan?

Ma már nem kifogás, hogy a közelünkben nem indítanak megfelelő képzést, vagy épp nem érünk rá akkor, amikor a tanfolyamot tartják. Az internet – mint minden mást – ezt is megváltoztatta. Dönthetünk úgy, hogy egy amerikai egyetem továbbképzését látogatjuk anélkül, hogy repülőjegyre költenénk. A neten tulajdonképpen bármit meg lehet tanulni a csontig rágott negatív példától, mint a bombakészítés, addig, hogy hogyan lehet otthonról vállalkozást indítani.  Az USA-ban például körülbelül hatmillió ember tanul otthon, különféle online platformokon; a legtöbben szakirányú képzéseket, mesterszakokat és vállalati kurzusokat választanak főként gazdasági és informatikai témában. Becslések szerint az e-learning az elmúlt négy évben 56 milliárd dolláros üzletté nőtte ki magát, és a szakemberek arra számítanak, hogy az összeg 2015-re megduplázódik.

A tréning már ajándéknak is beválik. Egy német felmérés szerint a képzések – elsősorban a kommunikációs és stresszkezeléssel foglalkozó típusok – a legnépszerűbb céges ajándékok listáján is előkelő helyen szerepelnek. Sőt, a tanulás mára az üzleti gondolkodásnak is része. A startupok, más vállalkozásoktól eltérően, közösségekbe szerveződnek, amelyek legfontosabb célja, hogy a résztvevők tanuljanak egymástól. Vagyis nem ülnek a megszerzett tudáson, hanem megosztják a tapasztalataikat, beszélnek a kihívásokról és a kudarcokról is. Hisz tankönyvek helyett a tapasztalatokból lehet a legjobban tanulni.

Véleményvezér

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján 

A magyar jogásztársadalom levizsgázott.
Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában

Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában 

A makulátlanság egy elengedhetetlen szempont Norvégiában.
Lengyelországnak jót tett a kormányváltás

Lengyelországnak jót tett a kormányváltás 

A lengyel gazdasági csoda nem három napig tart.
Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában

Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában 

Mindenképpen javítani kellene a finanszírozáson.
Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek

Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek 

A világgazdaság számai egyre javulnak, miközben a magyar államháztartás senyved.
Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben

Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben 

Tényleg ciki Brüsszelben az idegen nyelvet alig tudó magyar képviselők jelenléte.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo