Van, ahol 20 millió új állás lesz pár éven belül

Számos munkakörre nem lesz szükség a jövőben, ha a küszöbön lévő digitális átalakulást valóban beépítik mindennapi működésükbe a cégek. A projektmenedzsereknek viszont úgy néz ki, jó világ jön.

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A gyakorló projektmenedzserek 49%-a véli úgy, hogy a szakma üzleti kilátásai több szempontból is javulnak 2017-ben, 39%-uk nem vár változást a korábbi évhez képest, s mindössze 6%-uk prognózisa negatív az idei esztendőre - derült ki a 20. Projektmenedzsment Fórumon. A felmérést 2009 óta készítteti el minden évben a Hírközlési és Informatikai Tudományos Egyesület (HTE), és az adatsorok egyértelműen pozitív tendenciát mutatnak.  A pesszimista előrelátások aránya a kezdeti 57%-ról 6%-ra esett vissza, miközben az optimista szemléleteké 19%-ról 49%-ra nőtt. Egyebek között ez derült ki a szakma patinás találkozóján, a 20. Projektmenedzsment Fórumon.

Ezekre a készségekre lesz szükség a jövő munkahelyén
Nyakunkon a robotika, a személyre szabás és a 3D-s nyomtatás által előállt 4. ipari forradalom. Gyökeresen átalakul a munkaerőpiac, új követelmények jönnek, más képességekre lesz szükség. Némi ízelítő ahhoz, hogyan piacképesnek maradni munkavállalóként a jövőben.
A nemzetközi tendenciák azt mutatják, hogy napjaink nagyléptékű technológiai fejlődése a projektmenedzsereket is érintő, jelentős átalakulásokat eredményez a munka világában. A felmérés válaszadói szerint a nemzetközi trendek 10 év távlatában a magyar projektmenedzsment szakmában is komoly változásokhoz vezetnek, legyen szó a rutinfeladatokat kiváltó, automatizált rendszerek elterjedéséről, a megosztott munkavégzést támogató alkalmazások (felhő technológia) további térhódításáról, vagy a virtuális munkacsoportokban végzett munka általánosabbá válásáról.

Kép:Pixabay

‒ Az egyik markáns nemzetközi várakozás az, hogy a projektmenedzsment képviselete magasabb szintre kerül a nagyvállalatok stratégiai döntéshozó hierarchiájában, illetve szorosabb szimbiózis alakul ki az üzleti és a projektmenedzsmenti szemléletben. A gyakorlott szakemberek 53%-a szerint a következő 10 évben ez a metódus lesz a meghatározó, sőt 33% úgy véli, hogy a projektmenedzsment stratégiai szintre emelkedése biztossá válik – mondta el dr. Török L. Gábor szociológus, a kutatás vezetője. A szakember azt is hozzátette, hogy a projektmenedzsmentet sem hagyják érintetlenül azok a társadalmi-gazdasági és technikai-technológiai hajtóerők, amelyek a munka világának átalakulását eredményezik.

Egy 2015-ös nemzetközi felmérés eredménye szerint a változó munkakörnyezet és a rugalmas munkavégzési formák, de főként a technológia fejlődése – legyen szó felhő alapú megoldásokról, Big Data-ról, a dolgok internetéről, vagy akár a még távolinak tűnő mesterséges intelligenciáról – igen komoly kihatással lesz a foglalkoztatottság szintjére. Így például a matematikában és IT-ban jártas szakemberek, a műszaki és mérnöki szférában dolgozók iránt megnő a kereslet, az építkezéseken, gyártásban, egyszerű adminisztratív munkakörökben foglalkoztatottak iránt pedig csökkenni fog.  A projektmenedzserek számára jó hír, hogy munkájukra (bár szakterületenként eltérő mértékben) a jövőben is szükség lesz.

‒ Egyes tanulmányok szerint 2020-ig körülbelül 20 millió új, projektmenedzsment tudást igénylő állás jön létre világszerte, így a szakma jövője meglehetősen biztató – emelte ki dr. Prónay Gábor, a Projektmenedzsment Fórum szervezőbizottságának elnöke.

Véleményvezér

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján 

A magyar jogásztársadalom levizsgázott.
Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában

Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában 

A makulátlanság egy elengedhetetlen szempont Norvégiában.
Lengyelországnak jót tett a kormányváltás

Lengyelországnak jót tett a kormányváltás 

A lengyel gazdasági csoda nem három napig tart.
Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában

Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában 

Mindenképpen javítani kellene a finanszírozáson.
Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek

Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek 

A világgazdaság számai egyre javulnak, miközben a magyar államháztartás senyved.
Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben

Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben 

Tényleg ciki Brüsszelben az idegen nyelvet alig tudó magyar képviselők jelenléte.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo