Van, ahol a főnök nem zaklathat munkaidő után

Van, ahol kötelesek lesznek a gyerekek otthon segíteni, máshol határt szabtak a derékbőségnek – van jó néhány munkaügyi szabály, amelyet a munkavállalók nem igazán kedvelnek, bár egy részük talán megmosolyogtató.

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Olykor furcsa vadhajtásokat növeszt a munkajog – Kép: SXC

Spanyolországban például a gyerekek kötelességei közé tartozhat hamarosan, hogy segítsenek otthon a házimunkában, és tiszteljék szüleiket. Ugyan egyelőre csak törvénytervezet, de tartalmazza azt is, hogy életkoruknak megfelelően, de nemüktől függetlenül kell részt venniük az otthoni kötelességekben, bár büntetés vagy bírság nincs kilátásba helyezve, ha nem tesznek eleget a törvényi előírásnak. Ugyanez a férjeknek már kötelességük, ahogy a gyerekek körüli segítség is az. Persze nem mindenki szerint szükséges mindezt törvényben lefektetni, hiszen a családokon belül megvannak erre a saját szabályok – közölte a BBC cikke nyomán a HR Portál.

Bár Németország mindig is híres volt a munkamorálról, mostanában inkább próbálják könnyíteni az alkalmazottakra nehezedő terheket. Így például egy márciusi szabályozás szerint a felsőbb vezetés, kivételes vészhelyzetektől eltekintve, nem zargathatja munkaidő után a beosztottakat. Van, ahol az e-mail hozzáférést is korlátozzák. Így szeretnék őket megóvni a túlterheléstől, kiégéstől. (Ilyen irányú próbálkozás Franciaországban is terítéken van.)

Nálunk a Munka Törvénykönyve szabályozza ezt a területet, erről itt olvashat részletesebben.

Japánban a derékbőségnek szabtak határt egy 2008-as rendelkezésben a 40–75 év közötti korosztály számára. Ezt évente ellenőrzik is egy foglalkozás-egészségügyi vizsgálat keretében. Akik nem felelnek meg az előírásoknak, azoknak fogyókúrát írnak elő, ha pedig nem járnak sikerrel, nagyobb összeggel kell hozzájárulniuk az időskori egészségprogramokhoz.

Van, ahol éppen a szabályozás hiánya jelenthet hátrányt a munkavállalóknak. Az Egyesült Államokban például nem létezik központi szabályozás a kötelező szabadság kiadásáról, betegszabadság mértékéről vagy az ebédszünetről. Így az teljes mértékben a munkáltatótól függ. Ezért van például az USA-ban sok helyen mindössze 10 nap szabadság egy egész évre, de ez sem kötelező.

Felmondás próbaidő alatt: a 7 legfontosabb szabály
Próbaidő kikötése esetén nemcsak a határozatlan, de a határozott idejű munkaviszonyt is meg lehet szüntetni azonnali hatállyal és indokolás nélkül. Ez akkor is igaz, ha a határozott idejű munkaviszony időtartama azonos a próbaidő időtartamával (azaz maximum 3 hónapra jött létre a munkaviszony). Nem mindegy, mi szerepel a felmondásban, és az sem, hogy milyen formában adja ki ezt a kezéből a munkaadó. Egyetlen apró baki, és könnyen megütheti a bokáját a figyelmetlen munkáltató. Összeszedtünk 7 lényeges szabályt, amit be kell tartania!

Véleményvezér

Magyarországon a legnagyobb az állami beavatkozás mértéke a gazdaságba

Magyarországon a legnagyobb az állami beavatkozás mértéke a gazdaságba 

A nagy újraelosztási ráta ellenére alig jut az egészségügyre.
Argentínában kidobták a korrupt politikai elitet és kilőtt a gazdaság

Argentínában kidobták a korrupt politikai elitet és kilőtt a gazdaság 

Négy hónap alatt tűnt el a költségvetési hiány.
Újra lőnek az ukrán tüzérek

Újra lőnek az ukrán tüzérek 

Nagy hatótávolságú rakétákat is kapnak az ukránok.
Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján 

A magyar jogásztársadalom levizsgázott.
Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában

Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában 

A makulátlanság egy elengedhetetlen szempont Norvégiában.
Lengyelországnak jót tett a kormányváltás

Lengyelországnak jót tett a kormányváltás 

A lengyel gazdasági csoda nem három napig tart.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo