A bőrünkön érezzük a klímaváltozást!

A klímaváltozás nem jövőbeli esemény. Nem csak a gyerekek és unokák ügye. Már javában zajló folyamat. De ha védekezünk ellene és csökkentjük légszennyezésünk, ennek költsége javarészt csak az évszázad második felében kezd megtérülni, vélik a közgazdászok és a természettudósok.

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A klímaváltozás nem azonos sebességgel és dózisban történik a világ minden táján, sőt egy-egy nagy kiterjedésű országon belül sem. A regionális változatosság nüanszait azonban a legszofisztikáltabb modellező szoftverek sem mindig képesek megjósolni.

A Risky Business Project (Kockázatos Üzlet Projekt) új jelentése felbecsülte, milyen eshetőségekkel kell szembenéznie az amerikai társadalomnak. Néhány fontosabb megállapítás a tanulmányból:

  • A következő negyedszázadban (vagyis 2039-ig) a hőségből eredő halálesetek valószínűleg megduplázódnak az USA déli tagállamaiban.
  • Azok a kataklizmikus, szélsőséges időjárási események, amik eddig 20 évente egyszer történtek, ötször gyakoribbá válnak.
  • A floridai ingatlanok 1-5 %-a a tengerszint alá kerülhet az évszázad végére. Addigra összesen 507 milliárd értékű ingatlanvagyon kerül víz alá országos szinten.
  • A délnyugati és középnyugati régió élelmiszernövény-termesztő mezőin akár 70%-ot is csökkenhet a terméshozam.
  • Nebraskában az évszázad végére 5 % lesz az esélye, hogy fejenként 2000 dollárral csökken az agrártermelés. Észak-Dakotában 1600, Arizonában 800 dolláros visszaesés valószínű.
A Risky Business Project a vállalatvezetők gondolkodását befolyásolni kívánó koalíció, melyben demokraták és republikánusok egyaránt részt vesznek. Hangadóik között megtalálható például Hank Paulson is, aki az államkincstár vezetője volt a 2008-as válság idején. A szervezet célja, hogy megdolgozza a vezérigazgató és vállalatok elnökeinek tudatát arról: ha nem tudjuk elkerülni, hogy túllépjük a 2 Celsius fokos felmelegedést, még mindig nincs ok a letargiára - ettől függetlenül továbbra is sok a teendő a zöldülés terén. (Pedig már a 2 fokos melegedés is veszélyesebb, mint gondoltuk.)

kép: freeimages.com

Obama interjút ad a meteorológusoknak

Egy másik jelentést, mely 240 tudós munkája és a Fehér Ház adta ki National Climate Assessment néven, Obama elnök május elején nem a Fehér Ház kertjében ismertette a szokásos sajtótájékoztató jegyében, hanem fél napot azzal töltött el, hogy a nagy amerikai tévécsatornák meteorológiai szakembereinek adjon interjúkat! A kabinet így akarta továbbítani az egyszerű emberek felé, miért égető kérdés a globális felmelegedés és miért fontos az emissziócsökkentést célzó klímapolitika.

Néhány fontos megállapítás ebből a vizsgálatból:

  • Az elmúlt fél évszázadban a csapadékmennyiség 71(!) %-kal nőtt az USA északkeleti tagállamaiban (ahova eljutnak az atlanti-óceáni hurrikánok és trópusi viharok), 37 %-kal középnyugaton és 27 %-kal délen. A tudósok jó ideje számoltak ennek bekövetkezésével, mivel a melegedő tengerekből több pára távozik a légkörbe, ezekből nagyobb energiát tudnak felvenni a hurrikánok, és így mélyebben, távolabbra hatolnak be a szárazföldre is.
  • Az USA nyugati régiójában és a kanadai British Columbiában található erdőségek szokatlan pusztításnak estek áldozatául. Szakemberek szerint az enyhébb teleket túlélték egyes bogarak és tavasszal megsokasodva, az eddiginél nagyobb populációval tudtak rárontani tavasszal az erdei fenyőkre.

Véleményvezér

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján 

A magyar jogásztársadalom levizsgázott.
Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában

Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában 

A makulátlanság egy elengedhetetlen szempont Norvégiában.
Lengyelországnak jót tett a kormányváltás

Lengyelországnak jót tett a kormányváltás 

A lengyel gazdasági csoda nem három napig tart.
Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában

Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában 

Mindenképpen javítani kellene a finanszírozáson.
Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek

Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek 

A világgazdaság számai egyre javulnak, miközben a magyar államháztartás senyved.
Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben

Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben 

Tényleg ciki Brüsszelben az idegen nyelvet alig tudó magyar képviselők jelenléte.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo