Kiakadt a légszennyezést mérő műszer

A kínai országos átlagnál több mint kétszer magasabb légszennyezettséget mértek Pekingben tavaly a légúti betegségeket is okozó finom porra vonatkozóan - derült ki hivatalos adatokból, amelyeket a fővárosi környezet állapotát felmérő frissen kiadott jelentés tartalmaz.

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Kép: Pixabay

A dokumentumot egy nappal azt követően hozták nyilvánosságra, hogy a kínai fővárosban lényegében "kiakadt" a légszennyezést mérő műszereken a mutató, mert az érték meghaladta a kimutatható legfelső, 500-as határt. Nemzetközileg elfogadott határértékek szerint 50-ig tart a "jó" kategória. Szerdán a homokviharok következtében ezen belül a PM2,5, vagyis az 1 köbméter levegőben mért legfeljebb 2,5 mikron átmérőjű porszemcsék koncentrációja megközelítette a 240-et, a PM10, vagyis 10 mikron átmérőjű és annál nagyobbaké az 1000-et. (Az országos adatok is azt mutatják, hogy Kína nem bír a szmoggal.)

A csütörtökön közreadott jelentés szerint a PM2,5 tavalyi átlagértéke Pekingben 85,9 mikrogramm volt egy köbméterben, 1,45-szerese az országos szabványnak. Az ilyen apró méretű porszemcsék a legalattomosabb szennyeződés, a szmog összetevői, ezek nem vagy csak nagyon nehezen ürülnek ki a tüdőből. A környezetvédelmi hatóság által készített kimutatásból az is kiderült, hogy ezek a veszélyesnek tartott szennyeződések okolhatók az ugrásszerűen megnőtt gyakoriságú asztmatikus problémákért, a légzőszervi megbetegedésekért, a koraszülések számának és a tüdőrákosok arányának növekedéséért. Pekingben az elmúlt tíz évben megduplázódott a tüdőrákos megbetegedések száma.

A légszennyezésért elsősorban a gyors ütemű kínai gazdasági növekedés a felelős, az autók terjedése mellett ugyanis a gyárak és az erőművek károsanyag-kibocsátása az egyik legsúlyosabb gond a távol-keleti országban, ami nyakló nélküli széntüzeléshez vezet: ha a kínai éves szénfogyasztást vasúti vagonokba pakolnánk, 550 ezer kilométer hosszú szerelvényt kapnánk.

A gyárak bezárását, a környezetvédelmi előírások és azok betartatásának megszigorítását, a közlekedésben résztvevő autók számának visszafogását és a széntüzelésű kazánok csökkentését, illetve korszerűsítését ígérő városvezetés eddigi intézkedései még nem hoztak jelentős változást. A Peking Egyetem tanulmánya szerint, amelyben 2013-as adatokat használtak fel, Kína nagyvárosaiban évente összesen több mint negyedmillió ember számíthat idő előtti halálra a levegőszennyezés miatt, a 31 vizsgált tartományi székhelyen átlagosan minden 100 ezer emberből 90-en.

Évente 18 ezren halnak meg a szénerőművek miatt
Egy kutatás szerint Európában közvetve 18 ezer ember haláláért tehetők felelőssé a szénbányák és a szénerőművek. A szén égetése következtében a levegőbe kerülő szennyezés miatt fellépő egészségügyi költségek még a legóvatosabb becslés szerint is elérik a húszmilliárd eurót, a széntüzelésre visszavezethető megbetegedések miatt kieső munkanapok száma pedig meghaladja a négymilliót.

Véleményvezér

Fordult a kocka, illúziónak bizonyult az a várakozás, hogy Kína lehagyja az USA-t

Fordult a kocka, illúziónak bizonyult az a várakozás, hogy Kína lehagyja az USA-t 

Nem biztos, hogy annyira jó gondolat volt a keleti nyitás. Az USA és Európa vezeti a világgazdaságot.
Aláírásgyűjtő ellenzéki aktivitákat támadtak meg Budapesten

Aláírásgyűjtő ellenzéki aktivitákat támadtak meg Budapesten 

Tettlegesséig fajult a választási kampány a fővárosban.
Magyarországon a legnagyobb az állami beavatkozás mértéke a gazdaságba

Magyarországon a legnagyobb az állami beavatkozás mértéke a gazdaságba 

A nagy újraelosztási ráta ellenére alig jut az egészségügyre.
Argentínában kidobták a korrupt politikai elitet és kilőtt a gazdaság

Argentínában kidobták a korrupt politikai elitet és kilőtt a gazdaság 

Négy hónap alatt tűnt el a költségvetési hiány.
Újra lőnek az ukrán tüzérek

Újra lőnek az ukrán tüzérek 

Nagy hatótávolságú rakétákat is kapnak az ukránok.
Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján 

A magyar jogásztársadalom levizsgázott.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo