Már a bevásárlást is felülírja a klímaváltozás

Reggeli kávé? Utána egy frissen facsart narancslé? Friss banán? Felejtsük el! A klímaváltozás következtében az elkövetkező évtizedekben olyan közkedvelt élelmiszeripari cikkekből keletkezhet hiány, amelyek ma a mindennapi táplálkozásunk részei.

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Hiánycikk is lehet a kávé - Kép: Pixabay

Képzeljünk el egy világot, ahol egy reggeli kávé ára felér egy éttermi vacsorával, ahol csak a kiváltságosoknak jut banán, vagy narancs, és a kedvenc mogyorókrémünk egyszerűen eltűnik az áruházak polcairól. Nem kell valamilyen örült sci-fi író könyvére gondolnia: ilyen lehet a világ néhány évtizeden belül. „A globális felmelegedés okozta klímaváltozás sok területen felgyorsítja a talajeróziót, a gyakoribbá váló aszályos periódusok, illetve a hirtelen, özönvízszerűen érkező esőzések következtében ráadásul a magasabb hőmérséklet új növényi kártevők elterjedését is segíti.(Ráadásul a termőföldek fele már károsodott.)  Ez már ma is gyakran okoz kieséseket a termelésben és ez a jövőben gyakrabban és súlyosabban fog előfordulni” – vélekedett Thilo Pommerening a World Wildlife Found (WWF) klímavédelmi szakembere. A környezetvédő szervezet összegyűjtött néhány olyan árufajtát a világból, amelynek termesztését súlyosan érinti a klímaváltozás és ennek következtében a jövőben várhatóan jelentősen emelkedni fog az áruk, illetve gyakorta hiánycikké válhatnak a piacon.

Kávé

A világ legnagyobb kávétermelő országaiban, Brazíliában, Peruban és a dél-kelet ázsiai régió országaiban, mint Vietnamban a kávétermelés sok régióban az egyetlen megélhetési forrása az ott élőknek. Viszont a klímaváltozás következtében globálisan a jelenleg kávétermelő területek fele használhatatlanná válik 2050-re, egyes országokban pedig még súlyosabb lehet a veszteség. Brazíliában például a kávétermelésre használt mezőgazdasági területek hetven százalékát fenyegeti a talajerózió.

Menekültek vagy klímavándorok?
A szakértők között sincs egyetértés abban, hogy lehet-e egyáltalán környezeti menekültekről beszélni, vagy a klímaváltozás hatásaként instabillá váló államokból elvándorlók politikai menekültekként jelennek majd meg a világ nyugodtabb részein. Az viszont biztos a Klíma és migráció konferencián felszólaló szakértők szerint, hogy a folyamatnak csak az elején tartunk, de már a mostani menekülthullám mögött is látni lehet okként a klímaváltozást.
Banán

A világ legnagyobb mennyiségben termelt gyümölcsfajtája tucatnyi ország egyik legfontosabb bevételi forrása. Viszont ezt a főként trópusi területeken termelt gyümölcsfélét már most is erősen sújtja a klímaváltozás: a megnövekedett hőmérséklet, gyakoribb áradások ugyanis kedveznek különféle baktériumos és gombás megbetegedéseknek, amelyek akár a teljes termés kiesését okozhatják. Az egyik legnagyobb banántermelő országban, Kolumbiában például 2060-ra a banánültetvények hatvan százaléka használhatatlanná válik emiatt a becslések szerint.

Narancs

A legkedveltebb citrusfélét viszont éppen ellenkezőleg: az aszály fenyegeti. A világ narancstermelésének felét előállító Brazíliában és a komoly részarányt képviselő Kaliforniában komoly gondok vannak: a nagy narancstermelő Sao Paolo államban az ültetvények 80 százaléka öntözésre szorul: ez a hatvanas, hetvenes években elképzelhetetlennek tűnt. Kaliforniában az évszázad szárazsága pusztít: a vízkorlátozások következtében a teljes mezőgazdasági termelés összeomolhat a területen a jövőben.

Mogyoró

Az európai mogyoró legnagyobb termelője Törökország, (nem véletlenül nevezik törökmogyorónak) innen származik a világ mogyorótermelésének 70 százaléka. A mogyorótermelő területeken már 2014-ben olyan súlyos aszály és utána özönvízszerű esők pusztítottak, ami komoly terméskieséshez vezetett: emiatt az elmúlt hónapokban a mogyoró világpiaci ára a duplájára emelkedett és bizonyos termékek eltűntek a polcokról: így például sokan tapasztalták, hogy csak ritkábban jutnak hozzá kedvenc mogyorótermékükhöz.

Ez a négy termék csak kiragadott példa arra, miként érinti a klímaváltozás a mindennapjainkat, ezúttal a bevásárlókosarunkon keresztül. Ezeknek a kiesése számunkra csak kellemetlenséget okoz, a többségében fejlődő országokban élő termelőknek viszont katasztrófa lenne. Ne gondoljuk, hogy a jelenség minket nem fenyeget: egy korábbi tanulmányból kiderül, hogy Magyarországon évente 2,3 millió hektárt érint a talajok károsodása, az időjárástól függően évente 65–100 millió köbméter talaj pusztul le. Ez annyit tesz, hogy Magyarország termőterületéből ötvenévente egy Fejér megye nagyságú terület válik használhatatlanná.

Véleményvezér

Fordult a kocka, illúziónak bizonyult az a várakozás, hogy Kína lehagyja az USA-t

Fordult a kocka, illúziónak bizonyult az a várakozás, hogy Kína lehagyja az USA-t 

Nem biztos, hogy annyira jó gondolat volt a keleti nyitás. Az USA és Európa vezeti a világgazdaságot.
Aláírásgyűjtő ellenzéki aktivitákat támadtak meg Budapesten

Aláírásgyűjtő ellenzéki aktivitákat támadtak meg Budapesten 

Tettlegesséig fajult a választási kampány a fővárosban.
Magyarországon a legnagyobb az állami beavatkozás mértéke a gazdaságba

Magyarországon a legnagyobb az állami beavatkozás mértéke a gazdaságba 

A nagy újraelosztási ráta ellenére alig jut az egészségügyre.
Argentínában kidobták a korrupt politikai elitet és kilőtt a gazdaság

Argentínában kidobták a korrupt politikai elitet és kilőtt a gazdaság 

Négy hónap alatt tűnt el a költségvetési hiány.
Újra lőnek az ukrán tüzérek

Újra lőnek az ukrán tüzérek 

Nagy hatótávolságú rakétákat is kapnak az ukránok.
Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján 

A magyar jogásztársadalom levizsgázott.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo