Aranybánya a zöldeknek Trump

Donald Trump nem rejtette véka alá, hogy nem hisz a klímatudományban. Szerinte az éghajlatváltozást nem az emberi légszennyezés okozza. Az amerikai zöld szervezetekhez dőlnek az adományok, hogy a kampányidőszakban felszólalhassanak Trump nézetei ellen.

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Donald Trump azt nyilatkozta egy interjúban, hogy a klímaváltozás egy csalás, amit Kína talált ki arra, hogy eladhassa a tömérdek napkollektorát. (A klímaváltozás egyébként az ausztrálok szerint is kamu.) Ha megválasztják, az üzletember amerikai elnökként számos ökológiailag katasztrofális hatású programot indítana. Kampányában a következő ígéreteket tette:

  • újraélesztené a szénbányászatot Amerikában
  • lazítaná a környezetvédelmi előírásokat az amerikai jogrendben
  • újratárgyalná, sőt semmibe venné a Párizsi Klímaegyezmény USA-ra nézve kötelező vállalásait
  • újraindítaná a -környezetvédők és a lakosság tiltakozása miatt- megfeneklett Keystone-olajvezeték projektjét, mely szinte az egész országon átívelne.
  • növelné a mélytengeri olajkitermelést.
Mindezekkel nyilvánvalóan eltörölné azokat az eredményeket, amiket az amerikai és nemzetközi környezetvédő szervezetek, aktivisták és ökotudatos politikusok és vállalatok értek el sok-sok éves küzdelemmel (a 2009-ben gyenge eredményekkel zárult koppenhágai klímacsúcs után). A republikánus párt és Trump olajipart favorizáló, klímaváltozást tagadó ideológiája jól jött az amerikai zöld szervezeteknek. Dőlni kezdtek az adományok: tehetős emberek pénzzel, a középosztálybeliek pedig önkéntesként adják idejüket.

Ő lenne a jövő?
(fotó: flickr)

Ezzel igyekeznek segíteni a zöld kampányolást, hogy a választásig kommunikálhassák a tudományos tényeket: a klímaváltozást igenis civilizációnk emissziója okozza, s Trump politikája csak ezt növelné, valamint a gazdaság függőségét a fosszilis energiaforrásoktól. "Nem is kérhettünk volna jobb motivátort, mint Donald Trump", nyilatkozta a Reuters hírügynökségnek Michael Burne, a Sierra Club igazgatója. Egy kör-emailjük, mely kritizálta Trump nézeteit 25 000 dollárnyi adományt hozott a Sierra Club tagságától és 15 000 új önkéntes ajánlkozott fel, hogy szolgálja a klímaügyet.

A klub politikai bizottsága, mely az elnökválasztás idején esedékes kampányokért felel, eddig 62 000 dollárt gyűjtött össze, míg a 2012-es elnökválasztási kampány idején a felajánlások összege csak 22 000 dollár volt. A washingtoni League of Conservation Voters egy nemrég rendezett jótékonysági rendezvénye szintén rekordösszeget kasszírozott, miután pénzgyűjtő kampányukban ők is Trump figuráját használták, mint küldetésük antitézisét.

Bár a díszvacsora által összegyűjtött pénzösszeget nem kötötték a Reuters tudósítójának orrára, azt a szervezet Voters Action Fundjától elárulta, hogy idén 610 000 dollárt kalapoztak össze az elnökválasztással kapcsolatos kampányolásra, ami háromszorosa annak, amit 2012-ben, és kétszerese annak, amit 2008-ban sikerült összegyűjteniük. (2008-ban még az volt a cél, hogy ne kerüljön Bush után újabb republikánus jelölt a Fehér Ház élére, ezért lehetett nagyobb a megdöntésére irányuló zöld akarat és adakozási hajlam.)

A legrosszabbra kell felkészülnünk
A gazdasági és politikai szereplők hajlamosak alábecsülni a globális felmelegedés okozta veszélyeket, pedig komoly fenyegetést jelentenek – derül ki egy friss brit-kínai jelentésből, amelyet a BBC idéz. Eszerint a lehető legrosszabbra kell felkészülnünk, mert a jelenlegi tendenciák szerint a klímaváltozás még a fejlett országokat is destabilizálhatja.

Véleményvezér

Aláírásgyűjtő ellenzéki aktivitákat támadtak meg Budapesten

Aláírásgyűjtő ellenzéki aktivitákat támadtak meg Budapesten 

Tettlegesséig fajult a választási kampány a fővárosban.
Magyarországon a legnagyobb az állami beavatkozás mértéke a gazdaságba

Magyarországon a legnagyobb az állami beavatkozás mértéke a gazdaságba 

A nagy újraelosztási ráta ellenére alig jut az egészségügyre.
Argentínában kidobták a korrupt politikai elitet és kilőtt a gazdaság

Argentínában kidobták a korrupt politikai elitet és kilőtt a gazdaság 

Négy hónap alatt tűnt el a költségvetési hiány.
Újra lőnek az ukrán tüzérek

Újra lőnek az ukrán tüzérek 

Nagy hatótávolságú rakétákat is kapnak az ukránok.
Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján 

A magyar jogásztársadalom levizsgázott.
Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában

Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában 

A makulátlanság egy elengedhetetlen szempont Norvégiában.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo