Árcédulát rak a szennyezésre Kanada

Kanada is csatlakozik azon államokhoz, melyek árcédulát raknak a szén-dioxidra: az ottawai kormány az ország azon tartományaiban ró ki fizetési kötelezettséget az emisszióra, ahol nincs szabályozás a légszennyezésre.

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Kép: freeimages.com

Catherine McKenna környezetvédelmi miniszter  jelentette be a Justin Trudeau vezette liberális kormány döntését, de részleteket nem árult el a szabályozásról, csak annyit, hogy októberre dolgozzák ki. Októberben kifejezetten e témának szentelnek egy értekezletet a szövetségi kormány és a tartományi kormányok között. (Egyébként nem csak Kanadában mozdult meg valami a klímavédelem kapcsán.) Azok a tartományok, amelyek nem engedelmeskednek az új szabályozásnak, bírságra számíthatnak vagy másmilyen szankciókkal kell szembenézniük – de ennek részletei sem ismeretesek egyelőre. McKenna elmondása szerint a tartományok többféle módon is elérhetik az emissziócsökkentést, de Ottawa mégis megkövetel majd tőlük valamiféle egységességet. Kanadának 10 tartománya van, melyek meglehetősen nagy autonómiával rendelkeznek a környezetvédelmi ügyek intézésében és szabályozásában. A tartományok eddig azt az irányvonalat képviselték, hogy legszívesebben saját szájízük szerint mérsékelnék gazdaságuk emissziós vonzatait. (A globális emisszió túlnyomó részét nem fizettetik meg a szennyezőkkel – még.)

Plusz öt fok, és vége a civilizációnak
Csökkenteni kell az emberiség szén-dioxid-kibocsátását, különben a világ jelentős része válik lakhatatlanná a tengerszint emelkedése, a gyilkos hőhullámok, szárazságok miatt. Ürge-Vorsatz Diána klímakutató szerint a Föld nagy veszélyben van, de még mindig nem késő megtenni a szükséges intézkedéseket. Viszont ha minden úgy marad, mint most, az Apokalipszissel nézünk szembe.
2016 márciusában azonban Justin Trudeau rábírta a helyi kormányzókat, hogy belemenjenek egy kompromisszumos megállapodásba, mely árat róna ki a légszennyezésre (vélhetően emissziós kvótavásárlási kötelezettség formájában), figyelembe véve az egyes tartományok sajátosságait. A tervezet legnagyobb ellenzője az ország nyugati részében elhelyezkedő és nagy energiatermelő tartománynak számító Saskatchewan kormányzója, Brad Wall volt, aki azt szerette volna, ha a karbonkibocsátás megsarcolását – és az ebből eredő energiaár-emelkedés terhét – adókedvezményekkel tompították volna.

Jelenleg Kanada négy legnagyobb tartományában van érvényben karbonadó vagy emissziómérséklő kvótakereskedelmi rendszer (Brit-Columbia, Alberta, Ontario, Quebec). Azt sem tudni, vajon Kanada növelni fogja-e emissziócsökkentési céljait. Az előző konzervatív kormány azt vállalta a párizsi klímaegyezményben, hogy 2030-ra a 2005-ös bázisév kibocsátásához képest 30 százalékkal csökkenti az emisszióját. Tanulmányok már kimutatták, hogy ez a cél gyakorlatilag elérhetetlen, mert nincsenek érvényben hathatós és radikális emissziócsökkentési szabályozások az országban. Ezen igyekszik most változtatni a Trudeau-kabinet.

 

Véleményvezér

Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában

Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában 

A makulátlanság egy elengedhetetlen szempont Norvégiában.
Lengyelországnak jót tett a kormányváltás

Lengyelországnak jót tett a kormányváltás 

A lengyel gazdasági csoda nem három napig tart.
Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában

Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában 

Mindenképpen javítani kellene a finanszírozáson.
Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek

Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek 

A világgazdaság számai egyre javulnak, miközben a magyar államháztartás senyved.
Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben

Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben 

Tényleg ciki Brüsszelben az idegen nyelvet alig tudó magyar képviselők jelenléte.
Jó hír, mégsem pusztul el a világ

Jó hír, mégsem pusztul el a világ 

Sokan úgy gondolják, hogy addig létezik a világ, amíg vannak méhek.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo