Az Európai Bizottság védené a méheket

Az Európai Bizottság tegnap kiszivárgott javaslata szerint az unió teljesen betiltaná a méhgyilkos vegyszereket a szabadföldi termesztésben és kizárólag üvegházas használatukat engedélyezné. A Greenpeace Magyarország azt várja Dr. Fazekas Sándor Földművelésügyi Minisztertől, hogy hazánk a Bizottság előterjesztésével összhangban szavazza meg a neonikotinoid rovarírtószerek tilalmát a tavasszal várható bizottsági szavazáson és ne kérjen eseti engedélyeket a méhgyilkos vegyszerekre.

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16.

Részletek és jelentkezés

A méhek száma itthon és világszerte is drasztikusan csökken, több méhfaj már kipusztult. Ennek egyik legfőbb okai az ipari mezőgazdaságban használt vegyszerek, különösen a neonikotinoid rovarirtószerek. Ezeket a ‘90-es évektől elterjedt szereket gyakran csávázószerként használják, megjelennek a pollenben, a nektárban és a hajnali sarjadási cseppekben - olvasható a Greenpeace Magyarország közleményében.

Kép: Pixabay

A terhelő tudományos bizonyítékok alapján az Európai Élelmiszerbiztonsági Hatóság (EFSA) javaslatára 2013-ban az Európai Unió három neonikotinoid (az imidakloprid, a klotianidin és a tiametoxám) részleges tilalmát vezette be a méhek számára vonzó termények (repce, kukorica, napraforgó) esetén. A Greenpeace legfrissebb tudományos vizsgálatokat összegző tanulmánya szerint még a jelenlegi korlátozott használat is veszélyes az élővilágra, ugyanis a szerek megjelennek a szántóföldek környékén és a vadon élő növényekben is, jelentős mértékben veszélyeztetve a méheken kívül sok más vadon élő fajt is, többek között a pillangókat, bogarakat és a vízi rovarokat, aminek tovagyűrűző hatása lehet az egész táplálékláncban, egészen a madarakig.

Itthon nem veszik komolyan a védelmet

A magyar kormány mindezen tudományos bizonyítékok ellenére az elmúlt években többször is - legutóbb idén tavasszal - engedélyt kért az Európai Unió által ideiglegesen betiltott három neonikotinoid rovarirtó szer eseti használatára, veszélybe sodorva ezzel a hazai élővilágot, a beporzókat és így közvetve az egész magyar mezőgazdaságot. Az MTA által közzétett szakmai nyilatkozat szeint „a neonikotinoidok negatívabban érinthetik a hasznos szervezeteket, mint a kártevőket, ami miatt a vegyszeres kezelések akár nettó terméscsökkenést is okozhatnak.” A méhgyilkos vegyszerek használata ráadásul teljesen indokolatlan. Az elmúlt években neonikotinoidok híján is rekordtermések születtek itthon.

Idén kevés repce- és akácméz lesz
A méhek 15-20 százaléka hullott el Békés megyében a télen. A túl kevés termelő méh miatt valószínűsíthető, hogy idén kevés repce- és akácméz lesz - tájékoztatta az MTI-t a Békés Megyei Méhész Egyesület elnöke hétfőn.
A Bizottság jelenlegi javaslatában a neonikotinoid vegyszerek használatát kizárólag üvegházi körülmények között engedélyezné, minden más formájában betiltaná. A javaslatról májusban döntenek a tagállamok képviselői. A Greenpeace Magyarország petícióban kéri a Földművelésügyi Minisztérium vezetőit, dr. Fazekas Sándor földművelésügyi minisztert, valamint Zsigó Róbert élelmiszerlánc-felügyeletért és Czerván György agrárgazdaságért felelős államtitkárt, hogy Magyarország élővilágának és a magyar mezőgazdaság fenntarthatóságának védelmében a magyar kormány szavazza meg a neonikotinoid rovarirtószerek betiltását és hazánk ne adjon ki több eseti engedélyt a méhgyilkos anyagok használatára.

„A beporzók és az emberek védelme érdekében egyértelmű, hogy be kell tiltani a méhgyilkos vegyszereket és elindulni a vegyszermentes ökológiai gazdálkodás irányába. A rendelkezésre álló tudományos vizsgálatok mind ezt támasztják alá. Ezért Magyarországnak is felül kell bírálnia korábbi, neonikotinoidokat támogató álláspontját és a méhpusztító rovarítószerek teljes tilalmát kell támogatnia” – nyilatkozta Simon Gergely, a Greenpeace vegyianyag-szakértője.

Véleményvezér

Magyarországon a legnagyobb az állami beavatkozás mértéke a gazdaságba

Magyarországon a legnagyobb az állami beavatkozás mértéke a gazdaságba 

A nagy újraelosztási ráta ellenére alig jut az egészségügyre.
Argentínában kidobták a korrupt politikai elitet és kilőtt a gazdaság

Argentínában kidobták a korrupt politikai elitet és kilőtt a gazdaság 

Négy hónap alatt tűnt el a költségvetési hiány.
Újra lőnek az ukrán tüzérek

Újra lőnek az ukrán tüzérek 

Nagy hatótávolságú rakétákat is kapnak az ukránok.
Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján 

A magyar jogásztársadalom levizsgázott.
Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában

Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában 

A makulátlanság egy elengedhetetlen szempont Norvégiában.
Lengyelországnak jót tett a kormányváltás

Lengyelországnak jót tett a kormányváltás 

A lengyel gazdasági csoda nem három napig tart.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo