Döbbenetesen sok műanyaghulladékot termelünk – megtudhatja, Ön pontosan mennyit

Bár a hulladékcsökkentésben fontos szerepe van a szabályozásnak, nem kérdés, hogy mekkora jelentősége van a lakosság fogyasztási szokásainak. Ha szembesülünk vele, mennyire terheljük mi magunk a környezetet minden egyes nap, talán rászánjuk végre magunkat a változtatásra.

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Egy szívószál, amit teljesen feleslegesen beletesznek az üdítőbe, pedig az üvegből is tudunk inni. Egy műanyag pohár, amit annak ellenére elfogadunk, hogy valójában a kávézóban fogjuk meginni, amit rendeltünk, tehát akár „helyben fogyasztós”, kerámiacsészében is kérhettük volna az italt, csak egy szóba került volna.

Szegfűszeg és oregánó jöhet a műanyag csomagolás helyett
Szegfűszeggel és oregánóval illatosított, ehető csomagolás védhetné az ételeinket. Amellett, hogy természetes, egy friss tanulmány szerint jobban is működik.
Az, hogy a közértben az egyetlen darab, a héjában is tökéletesen biztonságban lévő narancsot vagy almát is beletesszük még egy átlátszó műanyag zacskóba. Természetesen minden alkalommal egy újba, mert bár otthon mindenkinél hegyekben áll az ilyen – vagy azonnal a szemétben végzi a vásárlás után –, mégsem használjuk újra, amikor kellene. Hogy mennyire nincs szükségünk a szatyrokra, azt mi sem bizonyítja jobban, hogy drasztikusan visszaesik a használatuk, ha nem ingyen, hanem pár fillértért adják azokat.

Vagy, hogy számos félliteres ásványvizes üveget fogyasztunk egy nap alatt, ahelyett, hogy a nagyobb kiszerelést vagy még inkább a Magyarországon teljesen egészséges csapvizet és egy úrjatölthető, dizájnos kulacsot választanánk.

Ilyen apróságnak tűnő dolgokon múlik, hogy mennyivel járulunk hozzá a Földet egyre inkább elborító felesleges műanyag szaporításához. A saját műanyag-ökolábnyomunk kiszámításában segít a Greenpeace kalkulátora, ahol minimális angoltudással megtudhatja, mennyivel járul Ön hozzá a világot beborító műanyaghulladék növelésével. Sokkoló, de megéri kipróbálni.

Ide kattintva számíthatja ki – és nézheti meg az ijesztően hosszú listát –, hogy Ön mennyi műanyagszeméttel terheli meg a világot.

Nagyon bele kell húznunk az újrahasznosításba
2030-ra az újrahasznosítás arányát a mai 44-ről 70 százalékra kell emelni – olvasható egy frissen elfogadott jogszabály-tervezetben, amiről az Európai Parlament és a Tanács most kezd tárgyalni. A képviselők a nagy környezeti terhet jelentő hulladéklerakók arányát 5 százalékra, az ételhulladék arányát felére csökkentenék.

Véleményvezér

Meddig élnek a magyarok?

Meddig élnek a magyarok?  

A várható élettartamot tekintve Szlovénia lekörözte Ausztriát.
Bajban a NER cégek a tőzsdén

Bajban a NER cégek a tőzsdén 

Egyszerre több NER cég került gyengülő pozícióba.
Orbán Viktor barátja teljesen más irányba megy, mint a magyar miniszterelnök gondolta

Orbán Viktor barátja teljesen más irányba megy, mint a magyar miniszterelnök gondolta 

Argentína teljesen más modellt választ, mint Magyarország.
Magyarország jobban teljesít, ja mégsem

Magyarország jobban teljesít, ja mégsem 

Valami újat kellene végre kitalálniuk a magyar országvezetőknek.
Milliós kórházvezetői fizetések, Hadházy Ákos felháborodott

Milliós kórházvezetői fizetések, Hadházy Ákos felháborodott 

Bérharc az egészségügyben.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo