Egy fokkal több lett: maradhat?

Idén átlépjük – illetve már át is léptük az egy fokos felmelegedést az iparosodás előtti időszakhoz képest - állapította meg a brit meteorológiai szolgálat. Ezzel a Föld klímaváltozása túljutott a veszélyes felmelegedés kapujának tekintett 2 Celsius-fokos hőmérsékletemelkedéshez vezető út felén.

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Jön a hőség - Kép: MTI

Az idén januártól szeptemberig mért adatok szerint a hőmérséklet már 1,02 Celsius-fokkal magasabb az 1850 és 1900 közötti időszak átlagánál. Ha a hőmérséklet az év további hónapjaiban az előrejelzések szerint alakul, 2015 lesz az első év, amikor a növekedés meghaladja egy Celsius-fokot - olvasható a BBC honlapján. Ezzel a Föld klímaváltozása túljutott a veszélyes felmelegedés kapujának tekintett 2 Celsius-fokos hőmérséklet emelkedéshez vezető út felén. (Már az eddigi felmelegedés is környezeti katasztrófák sorát okozta.)

60 fokos hőhullámok jöhetnek
Iszonyú, a hatvan Celsius-fokos csúcshőmérsékletet is elérő hőhullámok sújthatják a Perzsa-öböl és a Közel-Kelet térségét a jövőben, ha nem sikerül lefékeznünk a globális felmelegedés okozta klímaváltozást – figyelmeztetnek a kutatók. Mi is érintettek vagyunk, nálunk is forrósággal kell szembenézni a nyarak során.
Mivel az ipari forradalom kezdete és a fosszilis tüzelőanyagok elterjedésének ideje, vagyis az 1750-es évek pontos hőmérsékletei értékeiről nincs tudományos egyetértés, ezért a brit meteorológiai szolgálat az 1850 és 1900 közötti időszakban feljegyzett értékeket használta, hogy elemzésük pontosabb legyen. Friss hőmérsékleti információik a Kelet-angliai Egyetem klímakutatási tanszékével közösen működtetett adatbázison (HadCRUT) alapulnak. Az adatok azt mutatták, hogy az év első kilenc hónapjában a globális középhőmérséklet 1,02 Celsius-fokkal emelkedett az iparosodás előttihez képest, a hibaszázalék 0,11 Celsius-fok.

A kutatók szerint 2015-ben a melegedés meg fogja haladni az egy Celsius-fokos értéket, ezt a szén-dioxid-kibocsátás és az El Nino légköri jelenség együttes hatásának tulajdonítják. "Erős El Nino alakult ki a Csendes-óceán trópusi területén idén, ez hatással lesz az év globális hőmérsékletére. Láttunk hasonló jelenségeket a múltban, ám ez az első alkalom, hogy elérjük az 1 Celsius-fokos emelkedést. Világos, hogy az emberi tevékenység hajtja a modern kor klímáját eddig ismeretlen tartományba" - magyarázta Stephen Belcher, a brit meteorológiai hivatal egyik igazgatója.

Az ENSZ Éghajlat-változási Kormányközi Testülete (IPCC) 2013-as jelentése szerint a szárazföldi és óceáni hőmérséklet 0,85 Celsius-fokkal emelkedett 1880 és 2012 között. A jelentésben említik, hogy az 1850 és 1900 közötti és a 2003 és 2012 közötti időszak hőmérsékletének különbsége 0,78 Celsius-fok volt.

A mérések kezdete óta 2014 volt a legforróbb év, ám valószínű, hogy 2015 rajta is túltesz. A kutatók szerint 2016 ismét igen melegnek ígérkezik, ám a meteorológiai hivatal kutatói hozzátették, ez nem jelenti azt, hogy ettől kezdve minden év legalább egy fokkal melegebb lesz, mint az iparosodás előtti átlaghőmérséklet, mert a természetes ingadozás továbbra is szerepet játszik.

Az adatok valószínűleg tovább növelik a politikusokra nehezedő nyomást, hogy a november végén kezdődő párizsi klímacsúcson megállapodást kössenek az üvegházhatású gázok kibocsátásának csökkentéséről, így a globális felmelegedés mértéke két Celsius-fok alatt maradhasson. Az ENSZ Meteorológiai Világszervezete (WMO) jelentése az idei hőmérséklet alakulásáról novemberben várható, ez a brit adatok mellett az amerikai űrkutatási hivatal (NASA) és az amerikai óceán- és éghajlatkutató központ (NOAA) adatain alapul.

Fenntarthatósági Csúcs 2015
2015-ben hatodszorra rendezi meg a Piac & Profit a Magyar Fenntarthatósági Csúcs konferenciát. Hatodszorra hívjuk össze a felelősen gondolkodó embereket Magyarországon, hogy megvitassuk, hol tartunk mi, magyarok tetteinkkel a fenntartható fejlődés, vagyis élhető világunk fennmaradása érdekében. Vegyen részt Ön is! Részletes program és regisztráció itt.

Véleményvezér

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján 

A magyar jogásztársadalom levizsgázott.
Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában

Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában 

A makulátlanság egy elengedhetetlen szempont Norvégiában.
Lengyelországnak jót tett a kormányváltás

Lengyelországnak jót tett a kormányváltás 

A lengyel gazdasági csoda nem három napig tart.
Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában

Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában 

Mindenképpen javítani kellene a finanszírozáson.
Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek

Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek 

A világgazdaság számai egyre javulnak, miközben a magyar államháztartás senyved.
Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben

Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben 

Tényleg ciki Brüsszelben az idegen nyelvet alig tudó magyar képviselők jelenléte.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo