Etikus befektetéseket követelnek a diákok

Az elmúlt hetekben Amerika-szerte több tucatnyi egyetem diákja fordult azzal a tanintézményéhez: adják el a fosszilis energiákból élő vállalatokban szerzett részvényeiket. Eddig elutasításban részesült követelésük.

A klímatudatos nebulók elégedetlensége lassan mozgalommá dagad. Elemzők szerint a zöld egyetemisták arra használják fel a konfliktust, hogy ismét a politikai diskurzus fősodrába tolják az éghajlatvédelem kérdését, miután az elnökválasztási kampányból javarészt kiszorult a téma. (Ám miután a Sandy hurrikán napokra megbénította a keleti parti városokat, a klimaváltozás az érdeklődés középpontjába került. A szerk.) Mint ismeretes, az Egyesült Államokban minden egyetemnek saját befektetési alapja van, ezek hozamaiból finanszírozzák nemcsak a szervezet működését, de az ösztöndíjakat. Ezek az alapok rendszerint támogatók, gazdag patrónusok pénzeit foglalja magában, melyekkel a részvénypiacokon spekulálnak az egyetemek.

A diákok akciója a 80-as évek azon kampányát másolja, melyben tudatos fogyasztók és társadalmi aktivisták arra kényszerítették rá kedvenc termékeik gyártóit, ne üzleteljenek a faji megkülönböztetést tudatosan űző Dél-Afrikai Köztársasággal. Akkoriban a tanulók nyomására -ami egyeseknél nemcsak tüntetést, hanem éhségsztrájkot is jelentett- az egyetemek is csatlakoztak a mozgalomhoz és eladták részvényeiket azokban a cégekben, melyek piaci jelenlétükkel támogatták a dél-afrikai rezsimet. Az apartheid-ellenes akció vége az lett, hogy az ország ellehetetlenült, mert a piaci érték és a fogyasztói bizalom elvesztésétől tartva -illetve azt már tapasztalva- multik egész sora vonult ki a helyi piacról.

A tanintézmények ezúttal azonban vonakodnak csökkenteni portfóliójuk sokszínűségét, amit a kockázatkerülés kulcsának látnak. Az energiaipari vállalatok hagyományosan tőkeerős és nagy forgalmú társaságok, s mint ilyenek, a 3000 amerikai vállalatot árfolyamát követő Russell 3000 index értékének 10 %-át teszik ki. A Swarthmore College hallgatói a legkreatívabbak: tüntetéseket rendeztek, agitáló művészeti installációkat helyeztek ki. Akkor támadt a kérelem ötlete, amikor a hegytetőket leskalpoló külszíni bányászat ellen tiltakoztak.

A környezettudatos szólamok egyelőre annyi kézzelfogható eredményhez vezettek -a New York Times értesülése szerint-, hogy egy kevéssé ismert felsőoktatási intézmény, a Maine állambeli Unity College megvált a fosszilis cégekben lévő részvénypakettjétől, a Massachusetts-i Hampshire College pedig olyan irányelveket fogadott el, mellyel nem egyeztethető össze a gáz- és olajipari vállalatokban való befektetés.

A klímatudat akkor győzne, ha a legnagyobb, 31 milliárd dolláros portfólióval rendelkező Harvard vezetői beadnák derekukat. A diákok 72 %-ban már megszavazták, hogy a fosszilis részvények eladásának kérésével forduljanak a vezetőséghez. A válasz nemleges volt. Februárban azonban 150 egyetem hangadó diákjai fognak értekezni az ügyben, és biztosra vehetjük, hogy újabb cselekvési tervvel állnak majd elő.

Véleményvezér

Kísértetszállodát talált Hadházy Ákos

Kísértetszállodát talált Hadházy Ákos 

Különös pénzosztások az idegenforgalmi beruházások körül.
A korrupció rontja a boldogságindexet

A korrupció rontja a boldogságindexet 

Ötvenhatodik helyen a magyarok.
Hadházy Ákos újabb fél méter magas kilátót talált 217 millió forintért

Hadházy Ákos újabb fél méter magas kilátót talált 217 millió forintért 

Lombkoronasétány helyett ezúttal nádkoronasétány épült.
Száguldhatna a forint, ha Orbán Viktor kiegyezne az unióval

Száguldhatna a forint, ha Orbán Viktor kiegyezne az unióval 

A jogállamiság helyreállítása sok pénzt hozna.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo