Fejlődés atomenergia nélkül

Japán, a világ harmadik legnagyobb gazdaságú országa  múlt hét végén vált atomenergia-mentessé, amikor az 54 reaktorból az utolsó, még üzemelő erőművet is lekapcsolták a hálózatról.

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A Greenpeace felszólította a japán kormányt, hogy az utolsó atomreaktoruk leállítása után a japán szakértők és választók akaratának megfelelően a hatékonyság növelésére és a megújuló erőforrásokra építse az ország energiarendszerét.


Kép:PP/FényesGábor

Szató Junicsi, a japán Greenpeace igazgatója üdvözölte az atomerőművek leállítását és elmondta: „Amikor még mindig több százezer ember szenved a fukusimai nukleáris katasztrófa hatásaitól, nagyon fontos, hogy ne kényszerítsük a japán embereket további nukleáris kockázatok elviselésére. Csak az atomenergia-mentes Japán lehet biztonságosabb a mostaninál. A biztonságos és virágzó jövő megteremtéséhez pedig lekapcsolva kell hagyni az atomerőműveket, és el kell hárítani az akadályokat a megújulós ipar erősödése elől."

Rohonyi Péter, a Greenpeace Magyarország kampányfelelőse szerint: „Japán áramának nagyjából harmadát biztosította az 54 reaktor, és ezeket úgy sikerült bő egy év alatt kiváltani, hogy az nem okozott áthidalhatatlan problémákat sem a társadalom, sem az ipar, azon belül az igen jelentős japán nehézipar számára. Mindezt úgy sikerült elérni, hogy az üvegházgáz-kibocsátások sem ugrottak meg, 2012 végéig maximum is 2-5 százalékkal nőhetnek meg. Ebből is látható, hogy ma már az atomenergia rövid távon helyettesíthető. Szépen egyesével, a normális élettartamuk végén Magyarország is ki tudja váltani az elöregedett, komoly nukleáris veszélyekkel fenyegető négy paksi reaktorblokkot. A paksi blokkok kiválthatóságára ma már nem csak a Greenpeace, de egyetemi kutatók, szakintézetek is készítettek javaslatokat." (A szervezet szerint akár drágább is lehet az energia, ha bővítik a paksi erőművet.)

A Greenpeace tavaly szeptemberben elemezte és mutatta be az Energia című tanulmánysorozat Japánt elemző kiadásában, hogy miként tarthatja az ország végleg lekapcsolt állapotban az összes reaktorát, és érheti el a következő nyolc évben a 2020-ra kitűzött üvegházhatású gázkibocsátási céljait. Az Energia lényege, hogy a megújulók előtti tér megnyitása mellett az energiahatékonyságban rejlő hatalmas lehetőségeket és az okos fogyasztási oldali szabályozást aknázza ki. (2050-re Magyarország szinte teljes energia ellátása kielégíthető lenne megújuló forrásokból. A zöld megoldás árelőnyt, új munkahelyeket és hatékonyabb gazdaságélénkítést jelent a jelenlegi tervekhez képest, a szervezet szerint.)

Toda Hiszajo, a japán Greenpeace klíma és energia kampányosa elmondta, hogy „annak ellenére, hogy a hétvégén az utolsó is leállt Japán 54 reaktorából, az áramellátás biztonsága nem kerül veszélybe. A 2012 nyarán várható áramfogyasztási csúcs is kezelhető lesz az energiahatékonysági intézkedésekkel, a terhelések megfelelő kiegyenlítésével és az energiatakarékossággal."

„Fukusima megmutatta nekünk, hogy Japán atomerőművei és a kapcsolódó intézményrendszerei nincsenek olyan állapotban, hogy még egy komolyabb földrengést túléljenek - pedig szakértők arra figyelmeztetnek, hogy a következő években egy újabb nagy rengés esélye igen nagy - mondta Szató Junichi. - Ha még egy blokk leolvad, az összeroppanthatja a japán gazdaság gerincét, és még sokkal-sokkal több ember szenvedését okozná. Egyszerűen nem éri meg a rizikót, pláne, hogy a biztonságos és tiszta megoldások itt vannak a kezünk ügyében." (A fukusima utáni jövőről itt olvashatja a Piac&Profit korábbi cikkét.)

 

Véleményvezér

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján 

A magyar jogásztársadalom levizsgázott.
Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában

Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában 

A makulátlanság egy elengedhetetlen szempont Norvégiában.
Lengyelországnak jót tett a kormányváltás

Lengyelországnak jót tett a kormányváltás 

A lengyel gazdasági csoda nem három napig tart.
Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában

Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában 

Mindenképpen javítani kellene a finanszírozáson.
Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek

Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek 

A világgazdaság számai egyre javulnak, miközben a magyar államháztartás senyved.
Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben

Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben 

Tényleg ciki Brüsszelben az idegen nyelvet alig tudó magyar képviselők jelenléte.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo