Focizni minden pályán muszáj

Az üzleti szférának, a vállalatoknak nincsenek saját törvényei, túlélési stratégiája, csak a nagy folyamatok részeként képes megfelelően működni – hangsúlyozta Radácsi László CSR szakértő a Magyar Fenntarthatósági Csúcson tartott előadása bevezetőjében, kapcsolódva az összejövetele korábbi előadásaihoz, amelyek a fenntarthatóságot lényegesen tágabb nézőpontból vizsgálták.

A Budapesti Gazdasági Főiskola oktatója "A felelős üzleti működés helyzete Magyarországon" címmel megtartott előadásában kiemelte, hogy a fenntartható üzleti működéshez kapcsolódó kutatások az elmúlt 20 évben erőteljes fejlődést tudhatnak maguk mögött, számos irányzat, elnevezés kapcsolódott a területhez, a lényeg azonban a SmartLab tanácsadója szerint nem változott: a szervezeteknek felelősséget kell vállalniuk tevékenységük következményeiért. Ezt a vállalatok önmagukban nem tudják megtenni, nem nélkülözhető az érintett csoportokkal való együttműködés, hiszen a valóban felelős működés csak az ő véleményükön, definícióikon keresztül mérhető.

Fotó: Fényes Gábor

A CSR (a vállalatok társadalmi felelősségvállalása) egy logikailag a piacgazdasághoz illeszkedő koncepció, amelyet azért tartott fontosnak hangsúlyozni Radácsi László, mert sokan egészen mást látnak bele. A cégek azért foglalkoznak ezzel a kérdéssel, mert ettől is megtérülést várnak. A rendszer akkor működik a köz céljainak megfelelően, ha a társadalom tagjai jutalmaznak és büntetnek: vásárolják azon cégek termékeit, amelyek CSR tevékenységét értékelik, s nem azokét, amelyekét elutasítják.

A közép-kelet-európai régióban, s Magyarországon ugyanakkor nem igazán lehet kitapintani, hogy a fenntarthatóság beépült volna a fogyasztói igényekbe. Előfordulnak persze kiemelkedően példák, amikor egy termék sikerének kulcs a fenntarthatóság volt, de tömegesen ez nem jellemző.

Ennek ellenére e térségben is jelen van a cégek tevékenységében a CSR, más azonban ennek logikai alapja - mutatott rá a szakértő. Ilyen ok lehet az anyavállalti kötelezettség, ám ennek a fenntarthatósága Radácsi László szerint igen problémás, hiszen nem támaszkodik helyi igényre. Kicsivel jobb a helyzet, amikor van egy helyi csapat és azt gondolja, hogy a vállalat működésének ezen a területén kíván sikereket elérni. Van továbbá olyan példa is (telekommunikáció), ahol a cégek közötti verseny erősíti ezt a tevékenységet.

A belső lelkesedésnek a magyarországi vállalati modellekben óriási jelentősége van, ám ezek gyenge pontja Radácsi László szerint az, hogy nem érinti az üzleti működést a CSR tevékenység. Jól mutatja ezt, hogy leginkább pr és marketing osztályhoz kapcsolódik a feladat. Ezzel azonban a vállalkozások nagyon sokat veszítenek.

Az elmúlt éveket értékelve Radácsi László kiemelte az erőteljes kormányzati passzivitást is, hosszasan sorolva azokat a lehetőségeket, amelyeket ezen a területen a kormányzat tehetne. Az állami vállalatok működésén keresztül példát lehetne mutatni a szabályozás javítása mellett, de jutalmazni lehetne az járó cégeket számos csatornán keresztül. A szakértő szerint azonban nem történt semmi.

Lehetne ezt másként, ahogy van is arra példa - a legjobb magyar önkéntességi programok például a világon is ilyen elismeréseket szereznek - az adottságokon belül a szakértő szerint mindenkinek meg kell tennie azt, amire lehetőségei alapján módja van, ahogy azt kiemelte: focizni minden pályán muszáj.

A konferencia előadásainak összefoglalóját itt olvashatja.

Véleményvezér

Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában

Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában 

A makulátlanság egy elengedhetetlen szempont Norvégiában.
Lengyelországnak jót tett a kormányváltás

Lengyelországnak jót tett a kormányváltás 

A lengyel gazdasági csoda nem három napig tart.
Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában

Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában 

Mindenképpen javítani kellene a finanszírozáson.
Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek

Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek 

A világgazdaság számai egyre javulnak, miközben a magyar államháztartás senyved.
Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben

Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben 

Tényleg ciki Brüsszelben az idegen nyelvet alig tudó magyar képviselők jelenléte.
Jó hír, mégsem pusztul el a világ

Jó hír, mégsem pusztul el a világ 

Sokan úgy gondolják, hogy addig létezik a világ, amíg vannak méhek.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo