Földárverések: kisemmizték a helyi gazdákat?

A Greenpeace szerint bebizonyosodott, hogy a 2015 őszén indított földárverések ténylegesen veszélyeztetik a magyar vidék jövőjét, az ott élő emberek megélhetését; megfosztják a kis- és családi gazdálkodókat a földhöz jutás valódi esélyétől; és tovább rontják az ökológiai gazdálkodás amúgy is kritikus helyzetét. A ma bemutatott Ángyán-jelentés véleményük szerint tényekkel támasztotta alá, miként lettek a földárverések igazi vesztesei Fejér megyében a helyi kis- és családi gazdálkodók.

Kép: PP

Dr. Ángyán József jelentésében a 2015. október 15-én elindított, és november 15. – december 31. között Fejér megyében lebonyolított árveréseket elemezte. Az itt lezajlott folyamatok a földprivatizáció állatorvosi lovának tekinthetőek – közölte szerkesztőségünkkel a Greenpeace környezetvédelmi szervezet. Márciusban újra megindultak a földárverések: néhány nap alatt 27 ezer hektár talált új gazdára.

Fejér megyében az első privatizációs hullámban összesen 17 000 hektárnyi területet, 392 db birtoktestet árvereztek el eredményesen. Az előírások alapján az új tulajdonosok lakhelye legfeljebb 20 km-re lehetett a megvásárolt földterület közigazgatási határától. (Az állam az első fordulóban értékesített földekért 170 milliárdot kaszált.)

Agro-outsourcing: sokmillió hektáros földfelvásárlások
Napjainkban egyre kecsegtetőbb befektetésnek ítélik a termőföld-vásárlást. Stratégiai fontosságú a földszerzés: a jövőben csak fokozódó élelmiszerkrízis és vízhiány miatt a termékeny terület egyre nagyobb ritkaság lesz, értéke folyamatosan nőni fog. Az elmúlt években az önellátó élelmezésre képtelen gazdag országok kormányai, a szuverén nemzeti vagyonokat kezelő alapok, és a multinacionális vállalatok szépen-csöndben megkezdték a termőföldek felvásárolását a harmadik világban, ahol már eleve nagy az éhínség. Újabb gyarmatosítás indult meg a fogyatkozó erőforrások korszakának nyitányaként?
Helyi lakos kezébe azonban az elárverezett birtoktestek összterületének csupán 20 százaléka került, 29 településen pedig egyáltalán nem volt helybeli nyertes  - áll a jelentésben. Az összes eladott földterület 28,7%-át a birtoktesttől 25 km-nél távolabb – esetenként akár 100 km-re – lakók nyerték el; közel 1100 hektárt budapesti lakhelyűek szereztek meg. A Fejér megyei földárverések eredményeképpen mintegy 291 birtoktest, több mint 13 600 hektár állami földterület került más településen élők magántulajdonába.

A jelentésből kiderül továbbá, hogy a megyében meghirdetett területek több mint 40%-a 100 hektárnál nagyobb területű, 200-300 millió forintért elkelt birtoktest. A mai mezőgazdasági jövedelmi viszonyok mellett ekkora összegeket a valóban helyben élő, gazdálkodó családok nem tudnak földvásárlásra fordítani.

„A Greenpeace évek óta az ökológiai gazdálkodás szélesebb körű elterjesztésén dolgozik. Ez nem csak vegyszermentes gazdálkodást jelent, hanem élhető vidéket is. Az a célunk, hogy a helyi közösségek maguk termeljék meg a számukra és a társadalom számára szükséges, egészséges élelmiszert” – mondta Rodics Katalin, a Greenpeace munkatársa.

Az Ángyán-jelentés eredményeinek ismertetésével a Greenpeace arra hívja fel a figyelmet, hogy a nagybirtokrendszereket létrehozó, jelenleg folyó földprivatizáció megállítása az egész nemzet érdeke, az állami tulajdonban lévő földterületek sorsáról társadalmi egyeztetés szükséges - írja a szervezet közleménye.

Nagy mogulok happolják el a termőföldeket
A világon mindenütt külföldi nagybefektetők kezében összpontosul egyre több termőföld. Európában éppúgy, mint a harmadik világban. A jelenséget elemző Landgrabbing című filmet a Thessaloniki Dokumentumfilmfesztiválon néztük meg.

Véleményvezér

Magyarországon a legnagyobb az állami beavatkozás mértéke a gazdaságba

Magyarországon a legnagyobb az állami beavatkozás mértéke a gazdaságba 

A nagy újraelosztási ráta ellenére alig jut az egészségügyre.
Argentínában kidobták a korrupt politikai elitet és kilőtt a gazdaság

Argentínában kidobták a korrupt politikai elitet és kilőtt a gazdaság 

Négy hónap alatt tűnt el a költségvetési hiány.
Újra lőnek az ukrán tüzérek

Újra lőnek az ukrán tüzérek 

Nagy hatótávolságú rakétákat is kapnak az ukránok.
Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján 

A magyar jogásztársadalom levizsgázott.
Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában

Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában 

A makulátlanság egy elengedhetetlen szempont Norvégiában.
Lengyelországnak jót tett a kormányváltás

Lengyelországnak jót tett a kormányváltás 

A lengyel gazdasági csoda nem három napig tart.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo