Gazemberség a felelőtlenség eltűrése

Sarkosan fogalmaztak a résztvevők a IV. Magyar Fenntarthatósági Csúcs konferencián az üzleti szektor felelősségéről tartott délutáni kerekasztal-beszélgetésen. Elhangzott: lehet felelőtlennek lenni, de azok a cégek, amelyek így tesznek, eltűnnek a süllyesztőben. Volt, aki nemcsak a felelősség nélküli működést, hanem annak megtűrését is gazemberségnek minősítette. De a konklúzió végül is az volt, hogy a magyar cégeknek nincs miért szégyenkeznünk e téren, s hogy valóban fenntartható módon élünk, gondolkodunk-e, az a mindennapi döntések során dől el.

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Hogyan lesz a CSR-ből, a cégek társadalmi felelősségvállalásából széles körű cselekvés fenntartható fejlődésért? S vajon milyen szerepe van ebben a folyamatban, a vállalat felelős magatartásának fejlődésében a vezetőnek? – többek között e kérdésekre reagálva fogalmazták meg véleményüket a konferencia üzleti szektor felelősségét boncolgató szekciójában.

A CSR nem puszta jótékonykodás

Nincs miért szégyenkeznünk a magyar vállalkozásoknak a fenntarthatóság érdekében folytatott tevékenységét illetően – mondta Lakatos Zsófia, a Hill&Knowlton Hungary ügyvezetője, akinek tapasztalatai szerint a ’90-es évek vége óta folyamatosan haladunk, s mára, mint fogalmazott, már „tinicipőben” járunk. Egyre többen felismerik e kérdés fontosságát, és sok cég CSR helyett már fenntarthatóságról beszél.

Úgy vélte, alapvetően jó úton haladunk, de felhívta a figyelmet: ne higgyük azt, hogy a CSR puszta jótékonykodás. A CSR ugyanis üzleti modell. Az ilyen vállalati magatartás, működés jótékony hatással van a társadalmi környezetre. A nagyobb cégek esetében a jó gyakorlatot inkább felülről „kényszerítik ki”, a kisebb cégek viszont maguktól is gyakran így működtek és működnek ma is. A szakember szerint nem az országos akciók a legfontosabbak, hanem a helyi segítség.

A Fenntarthatósági Csúcson elhangzott előadások összefoglalóját itt találja!

A kerekasztal beszélgetés résztvevői Kép:PP/FényesGábor

A fenntarthatóság a stratégia része

Kedves Gáborné, a Ricoh Hungary környezetvédelmi és minőségirányítási felelőse szerint a fenntarthatóság a vállalati stratéga részévé vált, a cégük is ilyen modelleket ajánl az ügyfeleknek. Ők ugyan még külön választják a CSR és a fenntarthatóság területét, de ezek a kérdések egy kézben vannak. „Azt tesszük, amit prédikálunk” – ez működésük alapelve. Hangsúlyozta, hogy a CSR terén nem a pénz, egy esetleges adomány összege az elsődleges szempont, hanem maga a segítség. Úgy vélekedett: ahhoz, hogy a felelős magatartás gyakorlattá váljon, a vezető kevés, szemléletváltásra is szükség van, az embereknek a döntés mellékell állniuk.

A fenntartható fejlődés mint fogalom előbb volt, mint a CSR – hívta fel a figyelmet Petrik Ida, a Magyarországi Üzleti Tanács a Fenntartható Fejlődésért (BCSDH) igazgatója. Igaz, a fenntarthatóság egyes elemei különböző súllyal jelentek meg a vállalatok tevékenységében, elsőként a környezet iránti figyelem került előtérbe. A fenntarthatósággal egyre több cég foglalkozik stratégiai szinten, de abban, hogy ez hosszú távon is így legyen, a szakember szerint meghatározó a tulajdonosok és vezetők szemlélete. Elkötelezettségre van szükség a globális veszélyek elkerülésére, és elsősorban a ökológiai korlátokat kell figyelembe venni.

A felelősségvállalás nem csak a vállalatok dolga

A fenntarthatóság fogalma sokkal régebbi, mint a CSR-é, erősítette meg hozzászólásában Szeles Péter, a Magyar PR Szövetség elnöke, aki magát a kérdést álságosnak minősítette. Véleménye szerint a CSR a vállalatok felelősségének megjelenítése. Mint mondta, a CSR többoldalú ténykedés – beletartozik a környezet, a társadalom, maga a vállalat –, amelynek vannak változatai. Kijelentette: a felelősségvállalás nem csak a vállalatok dolga, a kormányzatnak legalább annyi tennivalója van e téren, mint a cégeknek. A vállalati gyakorlatban számos esetben ez a tevékenység pusztán álságos, szerény jótékonykodás, miközben a cég óriási környezeti károkat okoz, mint például BP. Ám ha korszakokon át nézzük a folyamatot, akkor megállapítható, hogy egyszerre van jelen a jó és a rossz, és a szakember reményei szerint idővel majd dominálhat a jó gyakorlat. Úgy vélte, hogy ha egy cég első számú vetetője érzékeny a felelős működésre, akkor a cég mozdulni fog.

A szakember örömét fejezte ki, hogy az Európai Unió 2011-ben létrehozta CSR-szabványát, amely jelenleg még csak választható, de drukkol, hogy kötelezővé váljon. Nem szabad megtűrni a felelőtlenséget, mert ez gazemberség – mondta. Szóvá tette, hogy hiányos a kommunikáció a téren, hogy mi történik akkor, ha nem tartjuk be a környezetet óvó szabályokat. Véleménye szerint ennek az eszmének nincs publicitás a magyar médiában.

Az intézmények személyekből állnak

A vállalati felelősségvállalás folyamat, mondta Dakó Andrea, a Magnet Magyar Közösségi Bank partnerkapcsolati igazgatója. Ez megindult Magyarországon is, a cégek megpróbálják megfogalmazni az értékrendjüket, s már az is nagyon jó, hogy szó esik erről a kérdésről, jóval többet beszélünk róla, mint 5-10 évvel ezelőtt.

Igaz, az egyes részterületeken nem egységes a fejlődés. A gondolkodásmód, a magatartás kialakításának kiindulópontja, hogy kinek milyen az egyéni felelősségvállalása, hiszen a vállalatok, intézmények is személyekből állnak, akik több csoportnak is tagjai – a társadalom részei, vállalati dolgozók, fogyasztók –, és mindegyik csoportra hatással vannak. Meghatározó, hogy mi miként döntünk, amikor dönteni lehet, s a döntések során dől el, hogy valóban fenntartható módon élünk, gondolkodunk-e.

Kérdés a megváltozott munkaképességűek foglalkoztatásról
A közönség soraiból érkezett kérdésre, hogy a cégek ismerik-e a megváltozott munkaképességűek foglalkoztatásának szabályait, magát a célcsoportot, a befogadó munkahelyeket, a Magnet Bank képviselője elmondta, hogy ez is beletartozik a váll felelősségi körébe, cégük befogadó munkahely – vezető állásban is van náluk megvált munkaképességű dolgozó –, s nem felülről jött instrukció eredményeképpen, hanem a HR-munkatárs kezdeményezésére. Vezető állásban is van náluk megvált munkaképességű dolgozó. Vannak jó példák a multik világából, tette hozzá Kedves Gáborné, a Ricoh-nál régi gyakorlat a megváltozott munkaképességűek foglalkoztatása, amelyre a BCSDH igazgatója szerint van készség a magyar cégek részéről.
 

Véleményvezér

Magyarországon a legnagyobb az állami beavatkozás mértéke a gazdaságba

Magyarországon a legnagyobb az állami beavatkozás mértéke a gazdaságba 

A nagy újraelosztási ráta ellenére alig jut az egészségügyre.
Argentínában kidobták a korrupt politikai elitet és kilőtt a gazdaság

Argentínában kidobták a korrupt politikai elitet és kilőtt a gazdaság 

Négy hónap alatt tűnt el a költségvetési hiány.
Újra lőnek az ukrán tüzérek

Újra lőnek az ukrán tüzérek 

Nagy hatótávolságú rakétákat is kapnak az ukránok.
Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján 

A magyar jogásztársadalom levizsgázott.
Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában

Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában 

A makulátlanság egy elengedhetetlen szempont Norvégiában.
Lengyelországnak jót tett a kormányváltás

Lengyelországnak jót tett a kormányváltás 

A lengyel gazdasági csoda nem három napig tart.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo