Gyarmatosítást segít a CIA

Az Egyesült Államok vezetői tudósai és kémei működnek együtt, hogy kiderítsék a klímaváltozás rejtett veszélyeit. A korábban kizárólag hírszerzésre használt kémműholdak és más titkos műszerek ezentúl az ökológiai folyamatok megfigyelését is szolgálják. A kezdeményezés nem új, valójában csak felelevenítése a Medea-programnak, amelyet a Bush-adminisztráció szüntetett meg nem sokkal kormányra kerülése után. A program könnyen elősegítheti, hogy az Északi-sark erőforrásainak kitermeléséből megkezdődjön a gazdasági haszonszerzés. 

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Felhők, gleccserek, sivatagok és trópusi esőerdők is a „megfigyeltek” közé tartoznak ezután, nemcsak a beépített titkos ügynökök és nemzetbiztonságot veszélyeztető személyek. A CIA igazgatója, Leon E. Panetta az egyik fő támogatója volt annak, hogy újrainduljon a program. A projekt azután kapott lendületet, hogy 2008-ban Al Gore kifejtette érveit a program fontossága mellett Dianne Feinstein számára, aki akkoriban a Szenátus Hírszerzési Bizottságának tagja volt – 2009 elején azonban az elnöke lett. Obama kabinettje nyíltan nem foglalt állást az ötlettel kapcsolatban, de zárt ajtók mögött támogatta a kezdeményezést, árulták el bennfentesek a New York Times-nak.

Terroristák vagy oroszlánfókák?
A kémekkel karöltve hatvan természettudós közreműködik a vegyes-bizottságban, akiket javarészt az egyetemek katedráiról hoztak. Csak néhányan dolgoznak közülük a magánszektorban vagy más állami szerveknél. Felvételüket a programba és munkájukat a National Academy of Sciences felügyeli, a döntések fölött a végső autoritás azonban a CIA-é.
Októberben Panetta kis létszámú csoportot állított rá a klímaváltozás veszélyeinek vizsgálatára a Központi Hírszerző Ügynökségnél. Ez kritikus megjegyzéseket vont maga után politikai körökben: „A CIA-nak terroristákat kellene üldöznie, nem oroszlánfókákat”, szólt az egyik riposzt. A tudósokat egy novemberi értekezletet követően kérték fel a munkára. Első feladatuk az volt, hogy átnézzék az elődprogram, az 1992-2001 között működő Medea (Measurements of Earth Data for Environmental Analysis) méréseit, hátha van közöttük olyan, amelyet érdemes tovább vizsgálni.
A nyári olvadások dinamikájának megismerése céljából áttanulmányozták a felderítő műholdak Jeges-tengerről készült felvételeit. A bizottság első javaslatának értelmében egyes kémműholdakat ráállítottak nagyméretű úszó jégtömbök követésére. Hogy minél gyorsabban és szélesebb körben folyhasson tudományos diskurzus, nyilvánosságra hoztak egyes képeket (miután az ügynökség kivonta azokat a titkosított státusz alól). E felvételek élességét azonban olyan mértékűre csökkentették, hogy ne lehessen belőlük a kémműholdak képességeire következtetni.

Jeges-tenger mélye: Milliárdos biznisz
A cél a jégolvadás alakulására vonatkozó becslések pontosítása. A programnak hivatalosan nincs hírszerzési jelentősége, mindössze az infrastruktúra jobb kihasználását szolgálja, állítják a CIA képviselői. Vagyis olyan műholdak és műszerek igénybe vételét, amelyekre egyébként nem lenne szükség, mert lakatlan tájak fölött állnak.
A nyilvánvalóan bagatellizáló kijelentés mögé nézve azonban tagadhatatlan, hogy a szűkülő erőforrások korában gazdasági erő- és térnyerés eszköze lehet az Északi-sark meghódítása. Paula Weiss, az ügynökség szóvivője annyit hajlandó volt elismerni, hogy „Panetta hisz abban, életbevágóan fontos annak tanulmányozása, a sivatagosodás, a tengerszint-emelkedés és a népesség-változás milyen kihatásokkal van a nemzetbiztonságra”.
A bizottság tagja, Norbert Unterstein a sajtónak kertelés nélkül rámutatott: a Jeges-tenger megnyíló vizei új erőforrásokat jelentenek a világnak, logisztikailag pedig új szállítmányozási útvonalakat a világkereskedelemnek. A közeljövőben halak, olaj és földgáz nyerhetők ki az eddig összefüggő jégtakaróval fedett tengerből.

Véleményvezér

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján 

A magyar jogásztársadalom levizsgázott.
Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában

Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában 

A makulátlanság egy elengedhetetlen szempont Norvégiában.
Lengyelországnak jót tett a kormányváltás

Lengyelországnak jót tett a kormányváltás 

A lengyel gazdasági csoda nem három napig tart.
Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában

Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában 

Mindenképpen javítani kellene a finanszírozáson.
Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek

Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek 

A világgazdaság számai egyre javulnak, miközben a magyar államháztartás senyved.
Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben

Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben 

Tényleg ciki Brüsszelben az idegen nyelvet alig tudó magyar képviselők jelenléte.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo