Hanyagolják a G20-ak a klímafinanszírozást

Trumpék és a szaúdiak nyomására a G20 országok pénzügyminisztereinek találkozóján kínosan kerülték a klímafinanszírozás szót a résztvevők. A nagyvállalati vezetők tömörülése felszólította a G20-akat, adják meg a klímavédelemnek az őt megillető prioritást és anyagi ráfordítást.

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Az Egyesült Államok, Szaúd-Arábia és más országok nyomására Németország kénytelen volt kihagyni egyklímafinanszírozásról szóló utalást a G20-ak pénzügyminisztereinek és jegybankelnökeinek találkozóján elfogadott hivatalos nyilatkozatból - írja a Reuters.

A G20-ak soros találkozóján, ahol Németország látja el az elnöki tisztet, a kommünikéjéből tehát kihagyták a "klímaváltozási finanszírozás" kifejezést. A pénzügyminiszterek legutóbbi találkozóján, amelyre 2016 júliusában került sor Kínában -igaz még Obama amerikai elnöksége alatt- a résztvevő tagországok még bátorították egymást, hogy érvényesítsék jogrendjükben a globális klímaegyezmény vállalásait. A találkozó idején Kína volt a G20-ak soros elnöke.

(A cancúni és párizsi klímacsúcson a világ vezető nemzetgazdaságai vállalták, hogy donorként finanszírozzák a szegény országok klímaváltozáshoz való adaptálódását és a klímavédelmet egy az ENSZ égisze alatt működő klímaalapban.)

A nép hangja (fotó: flickr/ItzaFineDay)

Azóta viszont változtak a szelek, a klímaszkeptikus szólamokat többször is hangoztató Donald Trump került a Fehér Házba. A Trump-adminisztráció a 2018-as költségvetésbe a Környezetvédelmi Hivatal (EPA) büdzséjének 31%-os csökkentését irányozta elő és más intézkedésekkel is változtatna a korábbi klímapolitikán.

A G20-ak megdolgozására jött létre több klímatudatos érdekvédelmi csoport, az egyik az üzleti vezetőket (B20), a másik tudósokat (lobbierejű kutatóintézeteket,  think tankeket, T20), a harmadik a civil társadalom jeles alakjait (C20) tömöríti. Ezek a tömörülések közös nyilatkozatot adtak ki, amelyben sürgették a G20-akat, gondoskodjanak arról, a klímapolitika újra prioritást élvezzen a munkájukban.

A nyilatkozatot több tudós, valamint a B20-csoport elnöke írta alá, aki nem más, mint Kurt Bock, a BASF vegyipari konszern első embere. Az állásfoglalást pontosan azért adta ki a B20, mert a G20-ak kihagyták a klímafinanszírozás kérdését találkozójuk kommünikéjéből.

Forrás: Reuters

Ambiciózus, de elérhető célok 2050-re
A Nemzetközi Megújuló Energia Ügynökség (IRENA) becslései szerint elérhető, reális cél, hogy 2050-ra globálisan 70 %-kal csökkentsük a széndioxid-kibocsátást. 2060-ra akár zérókibocsátásúvá alakítható a világgazdaság.
Ahhoz, hogy ez megvalósuljon, 2050-re 65 %-ra kellene növelni a megújulók arányát az energiamixben. 2015-ben ez az aránya 15 % volt globális szinten. Ehhez az is kellene, hogy a kormányok és a magánszektor 29 000 milliárd dollárt fordítson a megújuló energiás kapacitások létesítésére. Ez az éves globális GDP 0,4 %-ával egyenlő. Ezek a befektetések egyúttal 0,8 %-kal tudnánk növelni a GDP-t.
2015-ben a globális ÜHG-emisszió 32 gigatonna volt, amit évi 9,5 gigatonnára kellene csökkenteni 2050-re, hogy a globális felmelegedést a 2 Celsius fokban maximalizáljuk.
Forrás: Reuters

Véleményvezér

Fordult a kocka, illúziónak bizonyult az a várakozás, hogy Kína lehagyja az USA-t

Fordult a kocka, illúziónak bizonyult az a várakozás, hogy Kína lehagyja az USA-t 

Nem biztos, hogy annyira jó gondolat volt a keleti nyitás. Az USA és Európa vezeti a világgazdaságot.
Aláírásgyűjtő ellenzéki aktivitákat támadtak meg Budapesten

Aláírásgyűjtő ellenzéki aktivitákat támadtak meg Budapesten 

Tettlegesséig fajult a választási kampány a fővárosban.
Magyarországon a legnagyobb az állami beavatkozás mértéke a gazdaságba

Magyarországon a legnagyobb az állami beavatkozás mértéke a gazdaságba 

A nagy újraelosztási ráta ellenére alig jut az egészségügyre.
Argentínában kidobták a korrupt politikai elitet és kilőtt a gazdaság

Argentínában kidobták a korrupt politikai elitet és kilőtt a gazdaság 

Négy hónap alatt tűnt el a költségvetési hiány.
Újra lőnek az ukrán tüzérek

Újra lőnek az ukrán tüzérek 

Nagy hatótávolságú rakétákat is kapnak az ukránok.
Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján 

A magyar jogásztársadalom levizsgázott.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo