Hatástalanokká válnak az antibiotikumok

Az ENSZ Világegészségügyi Szervezete (WHO) által kiadott, antibiotikumokról szóló első átfogó, globális jelentés rámutatott: fel kell készülnünk az antibiotikumok utáni korszakra, mert a rezisztens kórokozók miatt egyre hatástalanná válnak. Az orvosok túl sokat írtak fel belőlük, elegendő alkalmat kínálva a kórokozóknak, hogy kifejlesszék a rezisztenciát.

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Összesen 114 országból vett adatokat összesítettek a közegészségügyi szakemberek a WHO égisze alatt és úgy találták, a kórokozók megnőtt ellenálló képessége az antibiotikumok ellen már nemcsak rémisztő jövőkép, hanem a jelen valósága. Ez annyit jelent, hogy a világ legkülönfélébb régióiban élő emberek éppolyan könnyedén tudják megbetegíteni embertársaikat, mint a szomszédjukat. Az antibiotikumok többé nem képesek hatékonyan gátat szabni a fertőzések terjedésének, mert azok mutációk révén ellenálló képességet fejlesztettek ki magukban. Ez alól az érrendszeri fertőzések (sepsis), a vírusos hasmenés, a tüdőgyulladás, a húgyúti fertőzések és a gonorrhoea sem kivétel, vagyis ezek terjedése ellen egyre inkább tehetetlen lesz az orvostudomány.

Kép:sxc

A WHO kijelentette, a probléma a globális társadalom egészére nézve jelent veszélyt, s ha az érintett intézmények nem fognak össze, hogy felkészüljenek az antibiotikumok utáni korra, akkor "az évtizedeken át gyógyítható betegségek újra halálossá válnak", fogalmazott Dr. Keiji Fukuda, a WHO igazgatóhelyettese. "A hatékony antibiotikumok egykor a hosszabb és egészségesebb élet alapkövei voltak. Ha nem teszünk számottevő lépéseket a fertőzések megelőzése terén és nem változtatunk az antibiotikumok felírásának és használatának gyakorlatában, a világ elveszti ezeket a közegészségügyi termékeket. A következmények szörnyűek lesznek".

Az antibiotikumok elleni rezisztencia következménye, hogy az emberek lassabban gyógyulnak ki betegségükből, több időt töltenek az intenzív osztályon, s megnő a betegségük halálos kimenetelének esélye is.

Mit tehetünk mi?
Az egyén a következőket teheti: csakis akkor használ antibiotikumot, amikor az orvos felírta, és végigszedi a teljes kúrát, akkor is, ha időközben jobban érzi magát. Sosem fogyaszt más civilektől kapott antibiotikumot, javasolta a WHO. Fontos lenne, ismerte el az ENSZ társszervezete, hogy az orvosok ne írják fel állandóan nyakra-főre az antibiotikumot, csak amikor mindenképpen elengedhetetlen a használatuk.
Statisztikák kimutatták, hogy a vírusos tüdőgyulladás az intenzív osztályra kerülések legfőbb oka a világ minden táján. Ma már ott tartunk, hogy az ellenük használt karbapenem antibiotikumok egyes országokban az esetek 50 %-ában egyszerűen hatástalanok. Akik például elkapták az MRSA-t (methicillin-rezisztens Staphylococcus aureus), azoknál 64 %-kal nagyobb az esélye, hogy meghalnak, mint azok, akik a fertőzés nem antibiotikum-rezisztens fajtájával fertőződtek meg. A gonorrhoea elleni kezelések sikertelensége olyan országokban bizonyosodott be, mint Ausztria, Ausztrália, Kanada, Franciaország, Japán, Norvégia, Szlovénia, Dél-Afrikai Köztársaság, Svédország és Anglia. Több mint egymillióan fertőződnek meg naponta.

Az antibiotikumok hatástalanná válása természetesen óriási terhet ró a közegészségügyre és növeli a kormányok egészségügyi kiadásait. Számos országban az antibiotikum-rezisztencia figyelése és statisztikákba dolgozása sem megoldott, így nehéz nemzetközi megoldásokat kidolgozni.

A WHO érdekes infografikában foglalta össze a vizsgálat főbb megállapításait.

Véleményvezér

Aláírásgyűjtő ellenzéki aktivitákat támadtak meg Budapesten

Aláírásgyűjtő ellenzéki aktivitákat támadtak meg Budapesten 

Tettlegesséig fajult a választási kampány a fővárosban.
Magyarországon a legnagyobb az állami beavatkozás mértéke a gazdaságba

Magyarországon a legnagyobb az állami beavatkozás mértéke a gazdaságba 

A nagy újraelosztási ráta ellenére alig jut az egészségügyre.
Argentínában kidobták a korrupt politikai elitet és kilőtt a gazdaság

Argentínában kidobták a korrupt politikai elitet és kilőtt a gazdaság 

Négy hónap alatt tűnt el a költségvetési hiány.
Újra lőnek az ukrán tüzérek

Újra lőnek az ukrán tüzérek 

Nagy hatótávolságú rakétákat is kapnak az ukránok.
Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján 

A magyar jogásztársadalom levizsgázott.
Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában

Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában 

A makulátlanság egy elengedhetetlen szempont Norvégiában.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo