Hernyókkal takaríttatnák el a műanyagot a természetből

A műanyag nem bomlik le a természetben, illetve 400 év kell neki, ezért nagy környezeti terhet jelent. De egy spanyol tudós véletlenül felfedezte, hogy egy hernyófaj képes megenni a plasztikot. Felzabálta a bevásárlószatyrát.

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Civilizációnk óriási mennyiségű műanyagot termel. Az ételtároló edények, bevásárlószatyrok széttöredeznek, egy kiadós zivatar után bekerülnek az utcákon a lefolyókba, onnan a vízgyűjtőkbe, majd a folyókba, végül pedig a tengerekben kötnek ki, és létrehozzák azt az irdatlan méretű plasztikszigetet a Csendes-óceánon, ami az USA egy-egy tagállamának a méretével is megegyezik. A tápláléklánc is sérül, mert az apró műanyagdarabokat a madarak és a halak tápláléknak nézik, és elfogyasztják. (Döbbenetesen sok plasztikhulladékot termelünk.)

De a tengerparti országokban is nagy a szemetelés a partokon. Az ott eldobott műanyaghulladékot szintén az óceánba viszik a hullámok. Angliában például a partok 73 százalékán találtak műanyagdarabokat. (Ráadásul a hulladék nagy része teljesen értelmetlenül keletkezik. Hogy mennyire nincs szükségünk a szatyrokra, azt mi sem bizonyítja jobban, hogy drasztikusan visszaesik a használatuk, ha nem ingyen, hanem pár fillérért adják azokat.)

Viszlát, műanyag?

Federica Bertocchini, a Spanyol Nemzeti Kutatási Bizottság (CSIC) tagja kiszedte a nagy viaszmoly (Galleria mellonella) lárváit a lépből a méhtenyészetben, és berakta egy műanyag szatyorba. Legnagyobb meglepetésére az éhes hernyó elkezdte enni a műanyag zacskót.

 

Mikroplasztik: tápláléknak nézik a halak és a madarak
Kép: Flickr/Oregon State Univerity

Két kollégájával, Paolo Bombellivel és Christopher Howe-val, a Cambridge-i Egyetem kutatóival elkezdte vizsgálni a hernyók étkezési szokásait: 100 példányt figyeltek, s 40 percen belül elkezdtek megjelenni a lyukak a szatyron. 12 óra alatt 92 milligrammot fogyasztott el egy-egy hernyó. Ez a tempó és mennyiség nagyobb, mint a Kyoto-i Egyetem által tavaly vizsgált baktérium plasztikfogyasztása.

Szegfűszeg és oregánó jöhet a műanyag csomagolás helyett
Szegfűszeggel és oregánóval illatosított, ehető csomagolás védhetné az ételeinket. Amellett, hogy természetes, egy friss tanulmány szerint jobban is működik.
Rosszul járnak vele a méhek?

Közel sem olyan jó ötlet, hogy a műanyag biológiai lebomlását, feldolgozását ezekkel a molyokkal oldjuk meg. Ugyanis veszélyt jelentenek a méhrajokra. Pedig már így is a méhpopuláció összeomlása, tömeges pusztulásuk figyelhető meg a világ több pontján is – ami azért is probléma, mert méhek nélkül nem történik meg az élelmiszernövények nagy részének beporzása. E növények nélkül pedig éhen hal az emberiség. Szerte Európában sok problémát okoz, hogy a nagy viaszmoly a méhviaszba petézik, és veszélyezteti a méhek fennmaradását.

Csak az USA-ban évente több mint 5 millió dolláros kárt okoznak a molyok a méhkolóniákban. Ráadásul elég sok viaszmoly kell ahhoz, hogy világunk óriási mennyiségű műanyagját felzabálja. A The Guardian emlékeztetett rá, hogy korábban is rosszul sült már el, amikor az ember a saját sarát egy állatfajjal akarta feltakaríttatni: az óriásvarangyot az 1930-as években Ausztráliában tenyésztették azzal a céllal, hogy megegye az élelmiszernövényeket bántó bogarakat. Ehelyett mi történt? A varangyok elszaporodtak, és mindent megettek, ami az útjukba került. A The Guardian szerzője szerint érdemesebb lenne a Japánban vizsgált baktériumot befogni plasztikevésre: ezeket laboratóriumi körülmények között lehetne műanyagétrendre fogni, vagyis a létesítmények tulajdonképpen műanyag feldolgozóüzemként funkcionálhatnának. A brit napilap megjegyezte, lehetséges, ez a baktérium jelen van a hernyóban is, s ez felel azért, hogy ráfanyalodik a műanyagra mint élelemre.

Nagyon bele kell húznunk az újrahasznosításba
2030-ra az újrahasznosítás arányát a mai 44-ről 70 százalékra kell emelni – olvasható egy frissen elfogadott jogszabály-tervezetben, amiről az Európai Parlament és a Tanács most kezd tárgyalni. A képviselők a nagy környezeti terhet jelentő hulladéklerakók arányát 5 százalékra, az ételhulladék arányát felére csökkentenék.

Véleményvezér

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján 

A magyar jogásztársadalom levizsgázott.
Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában

Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában 

A makulátlanság egy elengedhetetlen szempont Norvégiában.
Lengyelországnak jót tett a kormányváltás

Lengyelországnak jót tett a kormányváltás 

A lengyel gazdasági csoda nem három napig tart.
Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában

Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában 

Mindenképpen javítani kellene a finanszírozáson.
Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek

Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek 

A világgazdaság számai egyre javulnak, miközben a magyar államháztartás senyved.
Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben

Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben 

Tényleg ciki Brüsszelben az idegen nyelvet alig tudó magyar képviselők jelenléte.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo