Jobb légkondikat Indiának

Az amerikai és az indiai elnök megegyezett, hogy konkrét lépéseket tesznek az idén az üvegházhatású gázok csökkentéséért. A megegyezés értelmében Washington segít jobb légkondicionálókat kifejleszteni Indiának.

Kép: Pixabay

Narendra Modi indiai miniszterelnök és Barack Obama amerikai elnök megegyezett a halogénezett fluorozott szénhidrogének (HFC) csökkentéséről - melyek üvegházhatást erősítő gázok, így 2015-ben konkrét lépéseket tesznek a Montreáli Jegyzőkönyvet illetően.  „A ma született megállapodás is mutatja, hogy Obama elnök folytatja példamutató kampányát az üvegházhatású gázok közé tartozó halogénezett fluorozott szénhidrogének légköri mennyiségének csökkentése érdekében a világ leghatékonyabb környezetvédelmi megállapodása, a Montreáli Jegyzőkönyv keretei között" nyilazkozta Durwood Zaelke, a washingtoni székhelyű, környezetvédelmi szabályozásokkal foglalkozó Institute for Governance & Sustainable Development elnöke. „Ez a megállapodás egy újabb lépés a klímaváltozás ellen vívott küzdelemben és jól kiegészíti Obama elnöknek Xi kínai elnökkel kötött korábbi megállapodását."

„Obama elnök támogatásával és vezetésével idén lehetővé válik a montreáli egyezmény szerint ezeknek az üvegház-hatást erősítő gázoknak a fokozatos kivonása a forgalomból" tette hozzá Zaelke. „Ez fontos politikai momentum a decemberi párizsi környezetvédelmi egyezményhez vezető úton."

A két vezető tavaly szeptemberi megállapodásukban - melyet ma megerősítettek - felismerték, hogy az ENSZ éghajlatváltozási keretegyezménye mellett a montreáli jegyzőkönyv támogatottsága és eddigi sikerei elengedhetetlen fontosságúak a nevezett környezetkárosító gázok kibocsátásának csökkentésében.

A szeptemberi megállapodás - és a mostani is - egy szélesebb körű energiagazdálkodással és éghajlatváltozással foglalkozó javaslatcsomag része, melynek keretében az Egyesült Államok támogatja India klímaváltozás ellen vívott harcban tett lépéseit; segíti az éghajlatváltozáshoz alkalmazkodó gazdaság kialakítását; miközben 1 milliárd dollárral támogatja a megújuló energiák kutatására és energiahatékony technológiák kifejlesztésére alakuló kutatóintézetek létrehozását, támogatva ezzel India légszennyezettségének csökkentését.

Klímastratégia: Túl késő, túl kevés?
Vajúdtak a hegyek, és negyven százalékot szültek: ennyivel kell csökkenteniük az Európai Unió tagállamainak az üvegházgázok emisszióját. Szakértők szerint a döntés nem elegendő az elszabaduló klímaváltozás hatásainak fékezésére, főleg az IPCC végső jelentésének ismeretében, amely szerint az évszázad végéig teljesen fel kell számolni az emberiség üvegházgáz-emisszióját.
120 erőművet válthatnak ki

A mai megállapodás értelmében, az Egyesült Államok támogatja az indiai légkondicionálók energiahatékonyságának fejlesztését. Indiában a legmelegebb hónapokban a légkondicionálás akár az energiafelhasználás 40-60 százalékát is felemészti, sokszor áramszünetet okozva ezzel. Amikor a Montreáli Jegyzőkönyv elrendelte az üvegházhatást okozó gázok környezetkímélő megoldással való helyettesítését, a légkondícionálókat gyártó vállalatok kihasználták a lehetőséget, hogy környezetbarát technológiákat fejlesszenek ki, növelve ezzel a fogyasztók elégedettségét is. A kaliforniai Lawrence Berkeley Labor felmérései szerint a légkondícionálók energiahatékonyságának fejlesztésével 2030-ig 120 közepes méretű erőművel kevesebbre lenne szükség.

A nagyobb globális felmelegedési potenciálú fluortartalmú gázok kivonásával 2100-ig 0.5°C-os felmelegedés kerülhető el. A halogénezett fluorozott szénhidrogének eltűnése a légkörből 200 milliárd tonna szén-dioxid-egyenértéknek megfelelő kibocsátás-csökkenéssel egyenlő. Ez több mint 10 százalékát teszi ki annak a szükséges mennyiségnek, mely az éghajlatváltozás hatásainak 2°C-os határon belül tartásához szükséges. Ha ehhez hozzáadjuk az energiahatékonyság fejlesztéséből adódó szén-dioxid kibocsátás csökkenését, az éghajlatváltozás mértékének csökkenése megduplázódhat.

„A Montreáli Jegyzőkönyv széles körben a legelismertebb és legsikeresebb egyezmény, amely most jó tempóban halad az egyik legfontosabb környezetszennyező anyag megszüntetése felé vezető úton, a decemberi párizsi környezetvédelmi egyezmény aláírása előtt," mondta Zaelke.

A mai megállapodás Modi és Obama között a légszennyezés visszaszorítására irányuló intézkedéseket is tartalmazott. „A korom és a talajközeli ózon légkörben található mennyiségének csökkentése világszerte, felére mérsékelheti az éghajlatváltozás sebességét az évszázad közepére," mondta Zaelke. „Az indiai miniszterelnök ezzel a megállapodással, Xi kínai miniszterelnökhöz és Obama elnökhöz csatlakozva most egy olyan stratégiai lépést tett, mellyel milliók életét mentheti meg Indiában. A környezetkárosító gázok csökkenésének hatására nőhet az éves terméshozam, mely 94 millió ember megélhetését biztosíthatja."

IMF: nem árt a gazdaságnak az emissziócsökkentés, sőt
Egy zöld szervezet és a Nemzetközi Valutaalap új tanulmányai is azt állítják, hogy a klímavédelem nem kerülne extra költségekbe a gazdaságnak, sőt segítené a növekedést. Az olajlobbi és a pártjukon álló – szabadpiaci elvekre hivatkozó – politikusok mondókája éveken át az volt, hogy a kibocsátáscsökkentés, a megújuló energiákra való átállás és más klímavédelmi eszközök többletkiadást rónak a nemzetgazdaságokra, csökkentik azok versenyképességét.

Véleményvezér

Magyarországon a legnagyobb az állami beavatkozás mértéke a gazdaságba

Magyarországon a legnagyobb az állami beavatkozás mértéke a gazdaságba 

A nagy újraelosztási ráta ellenére alig jut az egészségügyre.
Argentínában kidobták a korrupt politikai elitet és kilőtt a gazdaság

Argentínában kidobták a korrupt politikai elitet és kilőtt a gazdaság 

Négy hónap alatt tűnt el a költségvetési hiány.
Újra lőnek az ukrán tüzérek

Újra lőnek az ukrán tüzérek 

Nagy hatótávolságú rakétákat is kapnak az ukránok.
Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján 

A magyar jogásztársadalom levizsgázott.
Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában

Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában 

A makulátlanság egy elengedhetetlen szempont Norvégiában.
Lengyelországnak jót tett a kormányváltás

Lengyelországnak jót tett a kormányváltás 

A lengyel gazdasági csoda nem három napig tart.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo