Jobban szennyeznek a szénerőművek, mint gondolnánk

Kutatók szerint alulbecsülik a fosszilis tüzelőanyagokat használó erőművek szén-dioxid-kibocsátását. A különbség nem csekély: éves szinten akár ötmilliárd tonnányi üvegházgázt is jelenthet.

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Kép: Pixabay

Jelentős eltérés van az erőművek valódi szén-dioxid-emissziója és az ENSZ által is figyelembe vett érték között – mutat rá kutatók egy csoportja. Az Environmental Research Letters folyóiratban megjelent kutatás szerint ugyanis a jelenlegi számítási rendszer csak a rendszerbe állításának évétől veszi figyelembe egy új erőmű emisszióját. „Sokkal valósabb számot kapnánk, ha a teljes üzemidő alatti összes kibocsátást vennénk figyelembe” – vélte Robert Socolow, a Princeton Egyetem kutatója. A professzor szerint például a szénerőművek így számított emissziója a 2012-es évre 19 milliárd tonna, szemben a korábban becsült 14 milliárd tonnás szén-dioxid-kibocsátással. (A fosszilis alapú tüzelőanyagok szén-dioxid-kibocsátása rekordot döntött 2013-ban, elérve a 36 milliárd tonnát – a Global Carbon Projekt közlése szerint.)

A számítási módszer megváltoztatása azért lenne időszerű, mert az elmúlt évtizedben egyfajta „fekete reneszánsz” ment végbe a világban. A szénfelhasználás világszerte nő: az elmúlt évtizedben a 2000-es értékhez képest hetven százalékkal emelkedett, évi 7700 millió tonnára. A szén fedezi a világ energiaszükségletének 30 százalékát, az áramellátás 40 százalékát: ilyen magas értékre a 70-es évek óta nem volt példa. A folyamatnak pedig egyelőre nem látszik a vége. Egyedül a kínai szénalapú áramtermelés éves növekménye nagyobb, mint a 25 európai OECD-tagállam teljes megújulóenergia-kapacitása – derül ki a Nemzetközi Energiaügynökség (IEA) „Medium Term Coal Market Report” című, év elején közzétett kiadványából. (Teljes egészében nem állhatunk át megújuló energiaforrásokra, de az arányukat növelhetjük.)

Pedig a széntüzelés az egyik legfontosabb kiváltó oka a globális felmelegedés okozta klímaváltozásnak: a kutatók szerint az összes szén-dioxid-kibocsátás 10 százalékáért a szénerőművek a felelősek. Emellett, mint az korábban megírtuk, egy erősen vitatott kutatás szerint csak Európában közvetve 18 ezer ember haláláért tehetőek felelőssé a szénerőművek. A szén égetése következtében a levegőbe kerülő szennyezés miatt fellépő egészségügyi költségek még a legóvatosabb becslés szerint is elérik a húszmilliárd eurót, a széntüzelésre visszavezethető megbetegedések miatt kieső munkanapok száma pedig meghaladja a négymilliót.

Ez az év is bekerül a legmelegebbek közé
Április és május után júniusban is megdőlt a globális melegrekord, ezzel összességében nagyon meleg 2014-es évre van kilátás. A hőmérők az Antarktisz kivételével minden kontinensen rekordhőmérsékleteket regisztráltak. A mérések szerint a júniusi globális átlaghőmérséklet – a szárazföld és a világóceán felszínét is figyelembe véve – 16,22 Celsius-fok volt, ami 0,72 fokkal melegebb, mint a 20. századi átlag, és 0,03 fokkal több, mint az eddigi, 2010-es rekord. A magyarországi hőmérséklet is magas volt az idén, az OMSZ adatai szerint a tavasz mindenképpen toplistás lett.

Véleményvezér

Magyarországon a legnagyobb az állami beavatkozás mértéke a gazdaságba

Magyarországon a legnagyobb az állami beavatkozás mértéke a gazdaságba 

A nagy újraelosztási ráta ellenére alig jut az egészségügyre.
Argentínában kidobták a korrupt politikai elitet és kilőtt a gazdaság

Argentínában kidobták a korrupt politikai elitet és kilőtt a gazdaság 

Négy hónap alatt tűnt el a költségvetési hiány.
Újra lőnek az ukrán tüzérek

Újra lőnek az ukrán tüzérek 

Nagy hatótávolságú rakétákat is kapnak az ukránok.
Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján 

A magyar jogásztársadalom levizsgázott.
Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában

Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában 

A makulátlanság egy elengedhetetlen szempont Norvégiában.
Lengyelországnak jót tett a kormányváltás

Lengyelországnak jót tett a kormányváltás 

A lengyel gazdasági csoda nem három napig tart.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo