Magyar siker a fenntartható építészetben

Magyar díjazott is van a Holcim Awards fenntartható építészeti világverseny európai színterén! A fiatalokat díjazó "Next Generation" szekcióban egy költői jelzővel illetett sótalanító berendezés nyerte el a zsűri tetszését.

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A saját területén az egyik legrangosabb nemzetközi elismerésre, a Holcim Awards díjra (fő kategória) olyan építészek, tervezők, mérnökök, projektgazdák, építő- és kivitelező vállalatok pályázhattak, akik fenntartható válaszokat adnak korunk építészetének és építőiparának technológiai, környezeti, társadalmi-gazdasági és kulturális kérdéseire. A fiatal szakembereknek és diákoknak meghirdetett “Next Generation” kategóriában ötlet szintjén megálmodott projekttervekkel és merész ötletekkel lehetett pályázni. A versenyen már korábban is született magyar siker, a 2008/2009-es versenyen Janesch Péter projektje megnyerte az európai regionális döntőt.

A „Next Generation” kategóriában negyedik helyezéssel elismert Dankházi András a díjátadó után elmondta: „Első alkalommal pályáztam a Holcim Awards fenntartható építészeti világversenyre, így hatalmas megtiszteltetés, hogy a zsűri rögtön díjjal jutalmazta a pályázatomat. Az infrastruktúra kategóriában "Szimbiotikus vízszolgáltatás és tájregeneráció" címmel beadott és díjazott munkám konkrét problémára kínál megoldást. Az épület a környező hőerőművekből kibocsájtott hűtővizet hasznosítja újra sótalanítással úgy, hogy az ivóvíz-előállítás után fennmaradó magasabb sókoncentrációjú vizet a struktúra megőrzésére és a környező sós mocsárkert táplálására fordítja. A tetőre tervezett, hőcserével üzemeltetett medencék tovább csökkentik az erőművekből kifolyó víz környezeti hatását.”

Épületek segíthetik a túlélést
A zöld építés létfontosságú a szén-dioxid kibocsátás csökkentésében és az erőforrás-hatékonyság növelésében. Európa épületeinek zöldebbé tétele háromszoros előnnyel jár, a Föld, annak lakói, és a gazdaság szempontjából egyaránt. Itt mutattunk néhány jó példát.
A projektről további információ érhető el a Holcim Foundation oldalán.

A pályázat a zsűri értékelése alapján azért kapta meg az elismerést, mert az összetett technikai jellemzőket lefordította az innovatív építészet nyelvére, és a tervet gyönyörű rajzokon mutatta be. A javasolt sótalanító rendszer „költői művé” alakul a tájban, és funkciója mellett az érzékszerveinkre is hatást gyakorol.

A díjat átadó Magera Ottó, a Holcim Közép-Kelet-Európai Régió ügyvezető igazgatója hozzátette: „Megtiszteltetés, hogy én adhattam át a Holcim Awards Next Generation kategória díját, különösen, hogy hazai győztesnek gratulálhattam. A pályamunka ékes bizonyítéka, hogy az erőforrásainkkal történő fenntartható és felelős gazdálkodás elsősorban ésszerű, innovatív gondolkodást feltételez. A már meglévő technológiák és folyamatok újragondolása, esetleges átcsoportosítása nem csupán hatékonyságunkat növelheti, de segíthet megőrizni természeti értékeinket, nem megújuló energiaforrásainkat is. Örülök neki, hogy a következő generáció képviselői felismerték ennek fontosságát, és újszerű látásmódjuknak köszönhetően olyan megoldásokkal, ötletekkel szolgálnak, amelyek az egész társadalom számára előnnyel járnak."

A tegnapi moszkvai regionális eseményen összesen tizenkét munkát ismertek el több mint 300 000 dollár pénzjutalommal. A díjazott pályázatok között vezető szakemberek csúcstechnológiát alkalmazó tervei mellett a fiatalabb generáció elképzeléseit megtestesítő munkák is megtalálhatóak. A nemzetközi zsűri a fenntartható építészet öt kiemelt szempontja (gazdasági, társadalmi, környezeti teljesítmény, valamint esztétikai hatás - környezetbe illeszkedés, és innováció/átültethetőség) alapján értékelte a pályamunkákat. A fő kategóriában osztrák, francia és olasz projektek lettek dobogósok, míg a fiatal szakembereknél két spanyol és egy orosz pályázat végzett az élen.

A svájci központú Holcim Foundation által kiírt fenntartható építészeti pályázatot az öt világrégióban párhuzamosan rendezik meg 2013-2014-ben, amelyet 2015-ben a globális szakasz követ majd. A további regionális nyerteseket a Holcim Awards díjátadó ünnepségeken jelentik be 2014. második felében Torontóban (Észak-Amerika), Medellínben (Dél-Amerika), Bejrútban (Afrika és Közel-Kelet), Jakartában (Ázsia és a csendes-óceáni térség).

Véleményvezér

Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában

Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában 

A makulátlanság egy elengedhetetlen szempont Norvégiában.
Lengyelországnak jót tett a kormányváltás

Lengyelországnak jót tett a kormányváltás 

A lengyel gazdasági csoda nem három napig tart.
Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában

Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában 

Mindenképpen javítani kellene a finanszírozáson.
Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek

Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek 

A világgazdaság számai egyre javulnak, miközben a magyar államháztartás senyved.
Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben

Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben 

Tényleg ciki Brüsszelben az idegen nyelvet alig tudó magyar képviselők jelenléte.
Jó hír, mégsem pusztul el a világ

Jó hír, mégsem pusztul el a világ 

Sokan úgy gondolják, hogy addig létezik a világ, amíg vannak méhek.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo